Sprzedaż mieszkania czy wynajem domu z pośrednikiem nieruchomości staje się przyjemną i prostą transakcją, ale czy zawsze? Czy może to tylko niepotrzebne koszty, bo przecież samodzielny zakup działki czy mieszkania nie musi nastręczać zbyt wielu problemów? W jaki sposób pośrednik nieruchomości może pomóc i kiedy go szukać?
Wygoda czy niższe koszty – co jest priorytetem?
Wiele osób jest zdania, że sprzedaż nieruchomości z pośrednikiem generuje tylko niepotrzebne koszty, a nie przynosi żadnych wymiernych korzyści. Dlatego właściciele próbują samodzielnie sfinalizować transakcje na swoich nieruchomościach.
Zwykle jednak po pierwszym miesiącu stale dzwoniącego telefonu i konieczności umawiania dziesiątek spotkań, podejście właścicieli nieruchomości zaczyna ulegać zmianie. Korzystanie z usług dobrego biura nieruchomości zapewnia bowiem niezwykły komfort podczas sprzedaży domu czy mieszkania. Pośrednik bowiem w pełni przejmuje całą kontrolę nad procesem sprzedaży, odpowiadając zarówno mailowo, jak i telefonicznie, oraz umawiając się z potencjalnymi kupcami na spotkania na miejscu. Tym samym właściciel nieruchomości nie musi tracić pieniędzy na dojazdy ani czasu na spotkania, a jego telefon nie jest notorycznie zajęty.
Trzeba też pamiętać, że biuro nieruchomości pobiera marżę, ale w zamian ułatwia cały proces sprzedaży, oferując publikację ogłoszenia w dobrych miejscach, tworząc profesjonalne zdjęcia i kompleksowo zajmując się prezentowaniem oferty. Priorytetem jest też imponująca baza klientów, w której zawsze można szybko znaleźć potencjonalnego kupca na daną nieruchomość.
Kto lepiej sprzeda nieruchomość – właściciel czy pośrednik?
Oczywistym jest, że nie każda osoba dobrze czuje się w roli negocjatora i potrafi prowadzić rozmowy tak, by zachęcić do kupna, a jednocześnie utrzymać za nią oczekiwane warunki cenowe. To jednak ma swoje konsekwencje, ponieważ kupujący także najczęściej mają konkretne oczekiwania i po pierwsze trzeba je dobrze odczytać, a po drugie próbować je spełnić bez rezygnacji ze swoich celów.
Właściciele nieruchomości również często czują na sobie dużą presję, ponieważ chcą szybko sprzedać mieszkanie, by nie tracić kolejnego tygodnia na dziesiątki telefonów i spotkań. Chcą mieć zasłużony spokój i pieniądze na koncie. Ponadto nie zawsze mają czas, by dojechać punktualnie na spotkanie, jeśli koliduje z ich harmonogramem pracy albo innymi obowiązkami. To wszystko mniej czy bardziej pejoratywnie odbija się na transakcji i mimo ogromnego zainteresowania, mieszkanie czy dom nadal pozostaje niesprzedane.
Zgoła inaczej do tematu podchodzi pośrednik nieruchomości, który dzięki bogatemu doświadczeniu, szybko rozpoznaje klientów i najczęściej wie, kto jest zainteresowany kupnem, kto szuka okazji cenowej, a kto przyjechał jedynie zorientować się w ofercie. Szybko potrafi zachęcić do kupna poprzez rozpoznanie potrzeb nabywcy i wskazanie ich w danej ofercie. Co więcej, wie jak negocjować, by transakcja była obopólnie korzystna.
To zwykle oznacza, że pośrednik nieruchomości jest w stanie szybciej znaleźć chętnego na nieruchomość i sfinalizować transakcję. A ile kosztuje taka usługa w stolicy Podbeskidzie? Pod frazą: „biuro nieruchomości bielsko”, można łatwo znaleźć profesjonalnych agentów, którzy chętnie omówią warunki współpracy i z którymi można negocjować cenę usług.
Jakie dodatkowe usługi zapewnia pośrednik nieruchomości?
Zastanawiając się nad podjęciem współpracy z biurem nieruchomości, warto wziąć pod uwagę współpracę jedynie z tymi podmiotami, które oferują kompleksowe usługi. Tylko w ten sposób możliwe jest przyspieszenie zarówno sprzedaży nieruchomości, ale również „wyręczenie” z innych obowiązkowych kwestii formalnych.
Pośrednicy nieruchomości często współpracują z innymi podmiotami, dzięki czemu są w stanie zrealizować w atrakcyjnych cenach ubezpieczenie nieruchomości albo załatwić kredyt hipoteczny na lepszych warunkach. Niektóre biura nieruchomości, jak np. Józef Kufel Nieruchomości, idą o krok dalej i zapewniają obsługę, związaną z budową, a nawet projektem domu. Można więc w ramach jednej umowy, zrealizować wszystkie niezbędne formalności.
Warto również mieć na względzie, że pośrednik nieruchomości profesjonalnie przygotuje również umowę kupna-sprzedaży, bacząc na wszystkie zawiłe paragrafy i formalności do spełnienia, łącznie z ustaleniem prawa własności nieruchomości. Pośrednik może okazać się pomocny w realizowaniu formalności urzędowych, sądowych, a także geodezyjnych. Dzięki temu nie jest potrzebna pomoc radcy prawnego, a klient ma pewność, że umowa została tak skonstruowana, by w pełni zabezpieczała interesy klienta.