Materiał Partnera
Jaka jest zależność pomiędzy pożyczką a podatkiem od czynności cywilnoprawnych (PCC)? Niezależnie od celu udzielonego wsparcia finansowego, pożyczkobiorca zobowiązany jest do uregulowania należności wobec urzędu skarbowego. Jednak ustawa o PCC dopuszcza pewne wyjątki, a jednym z nich jest pożyczka gotówkowa udzielona przez instytucję finansową.
Pożyczka gotówkowa w banku – co warto wiedzieć?
Czym jest pożyczka gotówkowa? To rodzaj wsparcia finansowego udzielanego przez bank, które możesz przeznaczyć na dowolny cel. W porównaniu do innych produktów bankowych, formalności związane z uzyskanymi środkami są zmniejszone do minimum.
Pożyczka gotówkowa to szybki sposób na uzyskanie pieniędzy potrzebnych do realizacji marzeń lub niezbędnych do uregulowania nagłych wydatków. Okres spłaty zobowiązania wobec banku może wynosić nawet 8 lat, a 96 wygodnych rat umożliwiają rozplanowanie domowego budżetu. Chcesz zaciągnąć pożyczkę, jednak obawiasz się problemów z uiszczaniem należności? Bez obaw – większość banków oferuje swoim klientom dodatkowe ubezpieczenie, dzięki któremu otrzymasz wsparcie w trudnej sytuacji finansowej spowodowanej np. utratą pracy.
Pamiętaj: Pożyczkę bankową może otrzymać osoba, która ukończyła 18. rok życia i posiada zdolność kredytową. |
Potrzebujesz środków na uregulowanie nagłych wydatków? Postaw na pożyczkę w PKO Banku Polskim – złóż wniosek online, a pieniądze zostaną przekazane nawet w dniu przesłania formularza. Pamiętaj, że oferta dotyczy zarówno nowych, jak i dotychczasowych klientów banku.
PCC – co to jest i ile wynosi?
Podatek od czynności cywilnoprawnych (czyli PCC) to opłata, którą należy odprowadzić do urzędu skarbowego w ciągu 14 dni od dnia zaistnienia obowiązku podatkowego. Czynności, które są objęte PCC to m.in.:
- zawarcie umowy sprzedaży bądź zamiany rzeczy;
- zaciągnięcie pożyczki;
- darowizna (dotyczy przejęcia długów i zobowiązań darczyńcy);
- ustanowienie hipoteki;
- podpisanie umowy dożywocia.
Czy podatek od czynności cywilnoprawnych dotyczy także osób, które zdecydowały się na pożyczkę gotówkową w banku? Pożyczkobiorcy korzystający z produktów bankowych nie są objęci obowiązkiem zapłaty PCC – podatek dotyczy przede wszystkim zobowiązań prywatnych, udzielanych np. przez bliskiego znajomego czy dalekiego członka rodziny. Dlatego decydując się na złożenie wniosku o wsparcie finansowe w wybranej placówce bankowej, nie musisz martwić się o dodatkowe wydatki związane z urzędem skarbowym.
Warto wiedzieć: Z podatku od czynności cywilnoprawnych są zwolnione także te osoby, które zaciągnęły pożyczkę u członków rodziny z I grupy podatkowej (np. małżonka, pasierba, synowej) do kwoty 9 637 zł. |
Ile wynosi PCC? To zależy od rodzaju umowy – wysokość opłat reguluje ustawa z dnia 9 września 2000 roku o podatku od czynności cywilnoprawnych[1]. Przykładowo koszty, jakie będzie musiała ponieść osoba zaciągająca pożyczkę prywatną, będą wynosić 0,5% kwoty udzielanego wsparcia finansowego. W przypadku umowy sprzedaży PCC równa się 1%, a ustanowienia hipoteki – 0,1%.
Niezależnie od tego, czy potrzebujesz gotówki na naprawę auta, czy chcesz wyjechać na kosztowne wakacje, pożyczka bankowa jest wygodnym i szybkim sposobem na uzyskanie dodatkowych środków na realizację planów. W przeciwieństwie do umów prywatnych otrzymując wsparcie finansowe od banku, jesteś zwolniony z podatku od czynności cywilnoprawnych, dzięki czemu w Twoim portfelu zostanie więcej funduszy. Postaw na wygodną pożyczkę bankową i nie przejmuj się opłatami związanymi z urzędem skarbowym!
[1] https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20050410399/U/D20050399Lj.pdf