Portal biznesowy – Wiadomości / Informacje / Porady
Pieniądze

Darowizna od rodziców: co musisz wiedzieć o podatku od darowizn?

Sytuacja, gdy wśród bliskich pieniądze przekazywane są w formie prezentu, jest powszechna. Często rodzice chcą podarować swoim dzieciom budowany przez lata kapitał. Darowizna nie dotyczy jednak wyłącznie formy pieniężnej, ale również rzeczy, czy nieruchomości. W określonych przypadkach wiąże się z uiszczeniem należnego podatku. Sprawdź, co musisz wiedzieć o podatku od darowizn.

Podatek od darowizny – czym jest?

Podatek od darowizny jest obowiązkiem prawnym wynikającym z ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn. Wraz z zaistnieniem sytuacji, w której rodzic dokonuje darowizny dla swojego dziecka, powstaje należność podatkowa. Jest ona jednak związana z wartością danego przedmiotu podlegającego darowiźnie oraz przynależności obdarowanego do określonej grupy podatkowej. Najczęściej powstaje pytanie o podatek od darowizny rodziców. Ma to związek z typem podatku.

Typy podatku od darowizn

Wysokość podatku oraz obowiązek zapłaty podatku zależy od kilku czynników. Jednym z nich jest rodzaj darowizny. Znajdziemy następujące typy podatku od darowizn:

  • podatek od nieruchomości;
  • podatek od gruntów;
  • podatek od darowizny pieniężnej;
  • podatek od darowizny rzeczowej.

To tylko kilka wymienionych rodzajów podatku od poszczególnej darowizny. Możemy oczywiście wyróżnić bardziej szczegółowy podział. Jednak w przypadku wysokości należnego podatku czy też w ogóle powstania obowiązku podatkowego przydatne będzie określenie typu podatku od darowizn w rodzinie według konkretnych grup podatkowych. Możemy wyróżnić kilka:

  • grupa I – grupa pierwsza dotyczy najbliższych krewnych: małżonka, dzieci, wnuki, prawnuki, rodzice, dziadkowie, pradziadkowie, pasierb, pasierbica, zięć, synowa,, rodzeństwo, ojczym macocha, teściowie. Grupa pierwsza ma możliwość zwolnienia od podatku jeśli wartość darowizny nie więcej niż 9637 zł.
  • grupa II – do grupy II należą małżonkowie rodzeństwa, zstępni, czyli dzieci, wnuki i prawnuki, rodzeństwo rodziców, małżonkowie pasierbów, rodzeństwo małżonków, małżonkowie rodzeństwa małżonków – kwota wolna od podatku wynosi 7276 zł
  • grupa III – dotyczy innych nabywców – kwota zwolniona od podatku wynosi 4902 zł.

Oprócz wyżej opisanych grup, wymienia się jeszcze tak zwaną grupę zerową, w skład której wchodzą: małżonkowie, dzieci, wnuki, prawnuki, ojczym, macocha, rodzice, dziadkowie, rodzeństwo. Darowizna w tej grupie nie podlega opodatkowaniu. Jeśli więc rodzic sprzedał działkę budowlaną, a następnie otrzymane od kupującego pieniądze chce przekazać dziecku, może to zrobić bez konsekwencji podatkowej ze strony dziecka. Pojawia się jeden obowiązek. Jeśli kwota darowizny przekracza 9637 zł, co w przypadku pieniędzy ze sprzedaży działki raczej nastąpi, obdarowany musi zgłosić fakt darowizny w Urzędzie Skarbowym. Zgłoszenia należy dokonać do pół roku od otrzymania darowizny. Jeśli o tym zapomnimy, będziemy musieli rozliczyć podatek na zasadach ogólnych.

Podatek od darowizny mieszkania

W przypadku darowizny ze strony rodziców podobne warunki dotyczą podatku od darowizny mieszkania oraz podatku od darowizny rzeczowej. Darowizna rzeczowa oraz mieszkaniowa podlega obowiązkowi zgłoszenia do Urzędu Skarbowego. W tym celu należy wypełnić druk SD-Z2. Na zawiadomieniu należy umieścić datę powstania obowiązku podatkowego, dane podatnika, stosunek nabywcy do osoby udzielającej darowizny oraz dane dotyczące nabytych rzeczy czy nieruchomości w drodze darowizny.

Powiązane artykuły

Kto płaci CIT?

teoriabiznesu.pl

Akademia Inwestora: „Podatek od nieruchomości komercyjnych i mieszkaniowych w praktyce”

teoriabiznesu.pl

Ryczałt – forma opodatkowania ratunkiem dla polskich przedsiębiorców?

teoriabiznesu.pl