Portal biznesowy – Wiadomości / Informacje / Porady
Giełda

Jak można inwestować w Bitcoin?

bitcoiny

Bitcoin to najpopularniejsza obecnie kryptowaluta, która jest atrakcyjna dla światowych inwestorów, liczących na spektakularne zyski. Wielu z nich żałuje, że nie dokonało zakupów kilka lat temu, gdy jej kurs był dużo niższy. Inwestowanie w kryptowaluty to jednak nie tylko zakup z oczekiwaniem na wzrost kursu i zysk, ale także spekulacja walutowa przy użyciu kontraktów terminowych.

Czym jest Bitcoin?

Bitcoin to pierwsza i najpopularniejsza obecnie kryptowaluta, która powstała w 2009 roku. Jest to zapis w specjalnym systemie kryptograficznym. Własność danej waluty zapisana jest w poszczególnych węzłach tego systemu, w taki sposób, aby kontrolę nad nią miała wyłącznie jedna osoba, dzięki posiadanemu kluczowi. Posiadanie Bitcoina umożliwia dokonywanie płatności, jednak obecnie wykorzystywany jest on głównie do inwestycji i spekulacji, ponieważ charakteryzuje się dużą zmiennością kursów.

W 2010 roku Bitcoina można było kupić za niespełna złotówkę. Duże zainteresowanie kryptowalutą sprawiło, że w 2013 kosztował już ponad 2 tys. złotych, by rok później jego cena wynosiła niewiele ponad tysiąc złotych. Obecnie 1 BTC kosztuje ok. 52 tys. dolarów, czyli niespełna 200 tys. Co ciekawe jeszcze rok temu, w początkowej fazie pandemii jego cena wynosiła jakieś 10 razy mniej czyli niecałe 20 tyś. złotych. Tak duża zmienność kursowa przyciąga osoby z kapitałem, które chcą inwestować w kryptowaluty. Zarabianie na Bitcoinie może przybrać 2 formy.

Zakup na giełdzie i odsprzedaż z zyskiem

Podstawową formą inwestycji w Bitcoiny jest ich zakup na specjalnej giełdzie kryptowalut, a następnie odsprzedaż z zyskiem. Korzystają z niego zazwyczaj inwestorzy, którzy chcą inwestować długoterminowo lub Ci, którzy nie posiadają odpowiedniej wiedzy i czasu by spekulować na kryptowalutach.
Giełda kryptowalut to miejsce, gdzie dokonywane są transakcje kupna i sprzedaży Bitcoina i innych walut wirtualnych. Sprzedający i kupujący wystawiają swoje oferty, które są odpowiednio dopasowywane do siebie przez mechanizm giełdowy, co umożliwia dokonanie transakcji.

Główną zaletą takiej inwestycji jest posiadanie Bitcoina na własność, co oznacza, że można spokojnie czekać na wzrost jego wartości lub też dokonać nim płatności. Jeśli chodzi o wady to istnieje ryzyko utraty zakupionych Bitcoinów w przypadku ataku hakerskiego, czy upadku samej giełdy. Przed wejściem w taką inwestycję należy także rozpatrzeć kwestie podatkowe i prawne.

Kontrakty CFD na Bitcoina

Zarabiać na Bitcoinach można również bez konieczności ich posiadania, czyli przy użyciu kontraktów CFD. Taka spekulacja to pewnego rodzaju zakład pomiędzy inwestorem, a brokerem forex dotyczący kursu waluty w przyszłości. Przykładowo jeżeli inwestor obstawi, że kurs wzrośnie i tak się faktycznie stanie, to broker wypłaca mu różnicę kursową względem kursu otwarcia kontraktu. W odróżnieniu od giełdy kryptowalut, kontrakty CFD umożliwiają również zarabianie na spadkach, czyli obniżeniu kursu kryptowaluty.Ich działanie jest dokładnie takie samo jak w przypadku kontraktów CFD na złoto, akcje, czy tradycyjne waluty.

W tym miejscu warto również wspomnieć o dźwigni finansowej na kryptowaluty, która umożliwia otwieranie pozycji o dużo wyższej wartości niż posiadany kapitał. Oczywiście jest to szansa na dużo większy zysk, ale tak samo szybko mogą mnożyć się straty.
Spekulacja na kryptowalutach podobnie jak w przypadku tradycyjnych walut wymaga posiadania odpowiedniej wiedzy, umiejętności radzenia sobie ze stresem oraz czasu poświęconego na analizy. W przypadku działalności spekulacyjnej warto przemyśleć najpierw jaką stratę jesteśmy w stanie zaakceptować i „grać” wyłącznie takimi środkami.

Rosnący kurs Bitcoina przyciąga kolejnych inwestorów, którzy widzą w nim szansę na pomnożenie majątku. Oczywiście tak jak w każdej inwestycji zalecana jest ostrożność i dywersyfikacja portfela.

Powiązane artykuły

Cena Bitcoina zbliża się do rekordu – Na CoinMarketCap wzrosty

teoriabiznesu.pl

Najwygodniejsze metody płatności online w Polsce w 2020 roku

teoriabiznesu.pl

Jak kupić Polkadot (DOT) – poradnik dla początkujących

teoriabiznesu.pl