Portal biznesowy – Wiadomości / Informacje / Porady
Pieniądze

Giełdy kryptowalut — co to takiego?

giełda kryptowalut

Jeszcze kilka lat temu kryptowaluty pozostawały w kręgu zainteresowań jedynie nielicznych osób, zwłaszcza w Polsce. W prasie przewijały się wspomnienia o Bitcoinie, lecz większość czytelników nie zdawała sobie sprawy, że cyfrowych walut istnieje więcej.

Giełdy kryptowalut — historia

W istocie, giełdy kryptowalut nie mają długiej historii. Pierwsza z nich o nazwie Bitcoin Market powstała na początku 2010 roku. Same waluty cyfrowe pojawiły się niewiele wcześniej – ich pojęcie sięga lat 90. XX wieku, a ich wprowadzenie na rynek przyspieszył kryzys finansowy z 2008 roku. Właśnie wtedy powstały pierwsze z nich, natomiast samego Bitcoina wprowadzono do użytku w roku 2009.

Nic więc dziwnego, że do dzisiaj niektóre osoby nie zapoznały się bliżej z tym tematem. Wielu z nas, zwłaszcza przedstawicielom starszych pokoleń, nie było łatwo przestawić się z używania gotówki na karty płatnicze. Ledwie tego dokonaliśmy, a okazało się, że niebawem świat może czekać kolejna rewolucja płatnicza.

Wróćmy jednak do giełd kryptowalut. Powiedzieć, że istnieją, to za mało. Od wielu lat powstają nowe platformy, wszystkie dążą do rozwoju, a niektóre radzą sobie w sieci wyjątkowo dobrze. Po kilku kryzysach BTC twórcy cyfrowych walut wyciągnęli odpowiednie wnioski i stopniowo opracowywali kolejne, udoskonalone produkty. Obecnie bardzo znanymi środkami płatniczymi stały się między innymi Ethereum, Litecoin i XRP.

Czym właściwie jest giełda kryptowalut?

Giełda kryptowalut to platforma internetowa. Za jej pośrednictwem użytkownicy mogą kupować i sprzedawać cyfrowe waluty, nawiązywać kontakty, a także czerpać wiedzę o rynku. Rozpoczęcie działań w tej przestrzeni nie jest łatwe. Zaawansowani giełdowi gracze działają z kryptowalutami od wielu lat – niektórzy od samego początku, czyli od momentu pojawienia się BTC i Bitcoin Market. Stopniowo poznawali oni kolejne podmioty, które wprowadzano na cyfrowy rynek. Testowali kolejne platformy i uczyli się na własnych błędach. Oczywiście, wszystkiego można dowiedzieć się także teraz. Jednak wejście na rynek w momencie, kiedy giełd kryptowalut powstało tak wiele, wymaga skrupulatnego rozeznania się w opiniach i ocenach bezpieczeństwa zarówno poszczególnych walut, jak i platform.

Właśnie dlatego powstał portal cryps.pl. To olbrzymia dawka wiedzy zarówno dla zaawansowanych graczy giełdowych, jak i początkujących. Cryps oferuje swoim użytkownikom zarówno bieżące doniesienia ze świata giełd kryptowalut, jak i rozbudowane artykuły, objaśniające działanie rynku krok po kroku. Nie wiesz, czym są waluty FIAT lub w jaki sposób ustala się ratingi poszczególnych giełd? Na stronie internetowej cryps.pl znajdziesz wszystkie niezbędne informacje, które pomogą ci zacząć inwestycję. Twórcy portalu przestrzegają jednak, że pomimo rankingów bezpieczeństwa i coraz większej wiedzy, jaką posiadamy, kryptowaluty wciąż pozostają bardzo ryzykownym biznesem.

Czy giełdy kryptowalut są bezpieczne?

Giełdy kryptowalut działają tak jak tradycyjne, lecz zawierane na nich transakcje odbywają się w przestrzeni online. Tak jak wspomnieliśmy, często bywają one ryzykowne i wymagają zaawansowanej orientacji rynkowej. Korzystanie z rankingów giełd może jednak nieco uspokoić inwestorów. Śledząc ratingi, dowiadują się oni, których platform lepiej się wystrzegać.