Portal biznesowy – Wiadomości / Informacje / Porady
Pieniądze

Ile kosztuje wykończenie mieszkania deweloperskiego?

Ile kosztuje wykończenie mieszkania

Koszt wykończenia mieszkania deweloperskiego jest składową wyjątkowo wielu czynników. Należy bowiem pamiętać, że szczególnie w przypadku lokali deweloperskich przystosowanie ich do tego, by swobodnie w nich mieszkać, może okazać się nad wyraz drogie. Stąd ważne jest dobre zaplanowanie wydatków i optymalny kosztorys prac.

Warto w tej sprawie wykonać przynajmniej ogólne i orientacyjny kosztorys, który stanowić będzie pewną bazę dla analizowania wydatków. Zdecydowanie łatwiej będzie w tej sytuacji ustalić ile ostatecznie kosztowało wykończenie mieszkania i na co wydano najwięcej pieniędzy.

Kluczowa w tym kontekście jest świadomość, w jakim stanie otrzymuje się mieszkanie deweloperskie. Ma ona drzwi wejściowe do mieszkania, parapety, okna i ściany przeznaczone do malowania. Oczywiście standardem jest też wyposażenie lokalu we wszystkie najważniejsze instalacje – elektryczną, system wentylacji oraz układ wodny i kanalizację. Dotyczy to również instalacji internetowej czy telewizyjnej. Przed ostateczną decyzją, jakiego dostawcę wybrać, warto przejrzeć rankingi ofert. Taki prezentuje między innymi porównywarka operatorów telekomunikacyjnych – https://panwybierak.pl/blog/ranking-operatorow-internet-2019/.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania o powierzchni 60 m kwadratowych

Oczywiście bardzo duże znaczenie w kontekście ceny wykończenia mieszkania ma jego lokalizacja. W dużych miastach zdecydowanie łatwiej o ekipy remontowe, ale też zazwyczaj oczekują one nieco wyższych wynagrodzeń niż specjaliści z miast średnich i małych. Można przyjąć, że przeciętny koszt wykończenia mieszkania to koło 1,5 tys. zł przypadające na m2. Jeśli więc mieszkanie ma 60 m², przeznaczyć na nie trzeba pod tym kątem około 90 tys. zł. Oczywiście ceny wykończenia mieszkania mogą się znacząco różnić. Wpływ na to ma nie tylko lokalizacja, ale też wybrane materiały wykończeniowe, a nawet termin realizacji usługi przez specjalistów.

Co jest najdroższe przy wykończeniu mieszkania?

Wśród materiałów, które z pewnością będą należały do bardziej kosztownych, są wysokiej jakości podłogi. Nawet nie sięgając po materiały drewniane, ale panele laminowane, można znaleźć produkty zarówno w granicach 30 zł za m2, jak i wodoodporne podłogi o ponad dwukrotnie wyższej cenie. One wraz z listwami podłogowymi mogą stanowić bardzo duże koszty dla inwestora. Podobnie jest w przypadku drzwi. Choć można znaleźć tanie skrzydła drzwiowe za kilkaset złotych, ważne jest ich wypełnienie. Lepsze jakościowo drzwi będą dwa razy droższe, ale zdecydowanie lepiej wy tłumią dźwięki płynące do danego pomieszczenia.

Odrębną kwestią w kontekście wydatków jest kuchnia. Najczęściej jest ona robiona na zamówienie i płyt meblowych. Wyższej jakości materiały i realizacja przez dobry zakład stolarski może kosztować nawet kilkadziesiąt tysięcy zł.

Planując więc wykończenie mieszkania, należy położyć szczególny nacisk na dobre rozplanowanie wszystkich mediów oraz wcześniejsze zaprojektowanie poszczególnych pokoi. Dzięki temu przyjemny procesy wyposażenia wnętrza przebiegnie nie tylko spokojniej, ale też ekonomiczniej. Jeśli remont lub modernizacja mieszkania, a także jego wykończenie wykonywane jest szybko i bez wcześniejszego planu, wzrasta ryzyko przeróbek i zbędnych zmian, które ostatecznie podwyższają cały koszt realizowanych pracy.