Portal biznesowy – Wiadomości / Informacje / Porady
Pieniądze

Jak znaleźć firmę do zwrotu VATu z zagranicy?

zwrot vatu z zagranicy

Prowadząc działalność gospodarczą i mając kontrahentów z innych państw europejskich, należy liczyć się z nieco bardziej skomplikowanymi rozliczeniami podatkowymi. Jednym z problemów, z którymi borykają się polscy przedsiębiorcy jest między innymi zwrot VATu z zagranicy. Jak go uzyskać? Do kogo warto się zwrócić? Jak znaleźć godnego zaufania doradcę? Na te pytania odpowiadamy w naszym artykule.

Kto i w jaki sposób może uzyskać zwrot VATu?

Uzyskanie zwrotu VATu z zagranicy możliwe jest w odniesieniu do wszystkich państw Unii Europejskiej, w tym między innymi Austrii, Belgii, Czech, Danii, Finlandii, Francji, Grecji, Holandii, Irlandii, Niemiec, Portugalii, Słowacji oraz Włoch. Przedsiębiorca może ubiegać się o świadczenie, jeżeli zapłacił podatek przy nabyciu towarów i usług na terenie któregoś z krajów Unii Europejskiej, o ile oczywiście ich nabycie wiązało się z prowadzoną działalnością gospodarczą. Warto ubiegać się o taki zwrot, bo są to z reguły niemałe pieniądze. Można je zdecydowanie lepiej zainwestować lub po prostu mieć dodatkową korzyść z prowadzenia działalności gospodarczej. Oczywiście jednak nic nie dzieje się samo z siebie. Zwrot VATu z zagranicy nie nastąpi samoistnie. Należy zwrócić się ze stosownym wnioskiem do właściwego urzędu skarbowego. W tym celu warto zwrócić się do zaufanego doradcy podatkowego. Niepoprawne sformułowanie podania może bowiem tylko wydłużyć proces zwrotu podatku VAT albo całkowicie zniweczyć starania przedsiębiorcy do uzyskania tego świadczenia.

Jak znaleźć godnego zaufania doradcę?

Warto postawić na doradcę, który zwrot VATu z zagranicy organizuje szybko i bezproblemowo. Wybierając konkretną usługę należy zwrócić szczególną uwagę na jej kompleksowość. Istotna jest po pierwsze bezpłatna analiza otrzymanych dokumentów, w tym faktur i paragonów, na podstawie których klient będzie ubiegać się o zwrot zagranicznego VAT. Chodzi przecież o to, by stwierdzić, czy taki zwrot w ogóle jest możliwy. Poza tym przyda się bieżące i stałe wsparcie doradcy podatkowego w charakterze pełnomocnika. Ten pełnomocnik powinien sam złożyć wniosek o zwrot  VATu z zagranicy we właściwym urzędzie, a także prowadzić korespondencję z urzędami w Polsce i za granicą. Potrzebne będzie także doradztwo w zakresie dokumentów, jakich należy wymagać za granicą przy dokonywaniu zakupu, aby były honorowane przez urzędy skarbowe. Dla własnego lepszego samopoczucia i poczucia bezpieczeństwa warto także stawiać na doradcę, który regularnie informuje o statusie wniosku o zwrot VATu z zagranicy. Polecamy w szczególności usługi podmiotu – Ecpodatkowe.pl. To kontrahent godny zaufania.