Portal biznesowy – Wiadomości / Informacje / Porady
Pieniądze

Jakie kredyty można skonsolidować i czy warto to zrobić?

kredyt konsolidacyjny

Polacy chętnie zaciągają różnego rodzaju zobowiązania finansowe. Niektórzy mają na swoim koncie nawet kilka kredytów, w efekcie czego w domowym budżecie robi się spore zamieszanie. Z pomocą może przyjść kredyt konsolidacyjny. Sprawdź, jakie zobowiązania można nim objąć. Dowiedz się, czy to korzystne rozwiązanie.

Zamiana kilku kredytów na jeden – najczęściej z niższą ratą – to istota konsolidacji, którą rozważa wielu kredytobiorców. Aby jednak móc zaciągnąć kredyt konsolidacyjny, powinny być spełnione konkretne przesłanki.

Kredyt konsolidacyjny – jakie zobowiązania obejmuje?

Kredyt konsolidacyjny to produkt finansowy, w ramach którego można zamknąć aktywne zobowiązania zaciągnięte w bankach. Zalicza się do nich m.in.:

  • kredyty gotówkowe,
  • kredyty samochodowe,
  • płatności ratalne,
  • zadłużenie na karcie kredytowej,
  • zadłużenie w ramach linii kredytowej.

Ważne jest to, że konsolidacją można objąć kilka zobowiązań. Istotne jest również to, aby konsolidowane kredyty nie były przeterminowane. Co to oznacza? Termin płatności raty nie może minąć.

To, ile zobowiązań finansowych można spłacić poprzez konsolidację, zależy też od zdolności kredytowej. Im jest ona większa, tym wyższy kredyt konsolidacyjny można zaciągnąć. To z kolei przekłada się na możliwość „zamknięcia” większej liczby aktywnych zobowiązań.

Dlaczego kredyt konsolidacyjny się opłaca?

Chociaż mówi się, że nie warto zaciągać kredytu na spłatę innych zobowiązań, to konsolidacja może okazać się bardzo korzystnym rozwiązaniem. Jeśli wybierzesz kredyt konsolidacyjny na atrakcyjnych warunkach, wówczas spłata wielu zobowiązań jednocześnie będzie opłacalna nie tylko z finansowego punktu widzenia.

Wśród argumentów przemawiających na korzyść kredytu konsolidacyjnego można wymienić:

  • obniżenie kwoty raty – na skutek wydłużenia okresu finansowania oraz uzyskania lepszych warunków finansowych;
  • ujednolicenie terminu spłaty – zamiast regulować zobowiązania w różnych terminach, kredytobiorca może ustalić dogodną dla siebie datę.

Atutem jest również możliwość uzyskania dodatkowych środków – z przeznaczeniem ich na dowolny cel. Trzeba jednak wykazać się odpowiednią zdolnością kredytową – taką, która pozwoli na spłatę zobowiązania bez obaw o niedotrzymanie terminu.

Pamiętaj! Kredyt konsolidacyjny nie jest remedium na istniejące już poważne problemy finansowe. To rozwiązanie, dzięki któremu możesz ich uniknąć – odpowiednio wcześnie reagując na zbliżające się kłopoty z utrzymaniem płynności finansowej.

Potrzebujesz konsolidacji? Rozsądnie wybierz kredyt

Kredyt konsolidacyjny może być korzystny dla ciebie pod warunkiem, że wcześniej dokładnie przeanalizujesz swoją sytuację materialną oraz korzyści wynikające z połączenia zobowiązań.

Aby wybrać atrakcyjny kredyt konsolidacyjny, zwróć uwagę nie tylko na możliwość ubiegania się o niego online. Znaczenie będą mieć również aspekty, takie jak:

  • koszty finansowania,
  • okres spłaty,
  • maksymalna kwota konsolidacji,
  • czas oczekiwania na decyzję.

Warto także sprawdzić, czy są jakieś dodatkowe, obowiązujące wytyczne.