Portal biznesowy – Wiadomości / Informacje / Porady
Pieniądze

Kredyt bez odsetek? Z nowoczesną kartą kredytową to możliwe!

kredyt bez odsetek

Zaciągając kredyt gotówkowy, musimy się liczyć z tym, że oprócz kapitału będziemy spłacać odsetki. Okazuje się jednak, że jeśli chcemy pożyczyć pieniądze na krótszy okres, takiego dodatkowego kosztu nie poniesiemy, przy spełnieniu określonych warunków.

Karta kredytowa – jak ją otrzymać i jakie są zasady korzystania z niej?

Jak działa karta kredytowa? Ten produkt bankowy pozwala na zaciąganie przez nas zobowiązań w sposób stopniowy, przy wykorzystaniu określonego kwotowo limitu. Zanim rozpoczniemy zakupy za pomocą takiej karty kredytowej w sklepie stacjonarnym albo w sklepie online, musimy wystąpić z odpowiednim wnioskiem do banku. Obecnie większość formalności w tej kwestii załatwimy online. Chcąc otrzymać kartę kredytową, powinniśmy złożyć wniosek do banku. Jego załącznikiem będzie zaświadczenie o wysokości uzyskiwanych dochodów. Na tej podstawie bank bada naszą zdolność kredytową, czyli sprawdza, czy będziemy zdolni do spłaty zobowiązania w określonej wysokości. Nie zawsze, gdy bank uzna nasze dochody na zbyt niskie do pokrycia zadłużenia, wniosek zostanie odrzucony w całości. Często w takim przypadku zostanie nam zaoferowany niższy limit.

Karty kredytowe działają podobnie jak kredyty gotówkowe. Oznacza to zatem, że możemy ich użytkować dowolnie. Banki nie określają nam żadnych ograniczeń, jeśli chodzi o to, za co nimi płacimy. Musimy jednak pamiętać o tym, że opóźnienia w spłacie karty kredytowej są zapisywane w bazach BIK-u, co wpływa na naszą historię kredytową i możliwości zaciągania kolejnych zobowiązań.

Okres bezodsetkowy w spłacie zobowiązań z karty kredytowej – co warto wiedzieć?

W ramach karty kredytowej banki oferują okres bezodsetkowy. Jest to czas, w którym, jeśli zwrócimy bankowi wykorzystany limit z takiej karty, nie poniesiemy dodatkowych kosztów w postaci odsetek. Na przykład jeśli otrzymamy kartę kredytową z limitem 5.000 złotych, a w danym miesiącu wykorzystamy 3.000 złotych na różne płatności, to przy zwrocie tych 3.000 złotych do końca okresu bezodsetkowego określonego w regulaminach bankowych, nie zostaną nam naliczone odsetki do spłaty. Co niezwykle istotne, przy przekroczeniu nawet 1 dnia w spłacie, bank automatycznie naliczy odsetki od całego wykorzystanego limitu.

Długość okresu bezodsetkowego kształtuje się w różny sposób, w zależności od banku. Taki okres bez odsetek składa się przy tym z dwóch części:

– miesięcznego okresu rozliczeniowego karty kredytowej,

– dodatkowego czasu na spłatę zadłużenia.

Ta druga wynosi zwykle od 20 do 30 dni. Razem daje to maksymalnie od 50 do 60 dni na spłatę zaciągniętych przez nas zobowiązań, w zależności od tego, kiedy zrealizujemy płatność kartą kredytową. Przykładowo, korzystając z karty kredytowej VISA Comfort, oferowanej przez Santander Consumer Bank – bank od kredytów, nie zapłacimy odsetek, jeśli spłacimy nasze zobowiązania w ciągu 24 dni od zakończenia miesięcznego okresu rozliczeniowego. To sporo, ponieważ przy wynagrodzeniu pobieranym miesięcznie możemy często odczekać na to, aż uzyskamy dwie wypłaty. Taka karta kredytowa Santander może być dla nas zatem sporym udogodnieniem w planowaniu wydatków.

Inne cechy nowoczesnych kart kredytowych

Kredyt bez odsetek i jego zasady to niejedyna kwestia, na którą powinniśmy zwrócić uwagę przy podpisywaniu umowy o kartę kredytową z bankiem. Nowoczesne karty kredytowe oferują bowiem szereg dodatkowych udogodnień. Oprócz uzyskania ich w kilku egzemplarzach dla naszych bliskich warto wymienić wśród nich dostęp do informacji o karcie w bankowości internetowej oraz w aplikacji mobilnej, wraz z możliwością szybkiej spłaty. Równie istotny jest dostęp do ofert promocyjnych. Przykładem są VISA Oferty, z których skorzystamy, jeśli zdecydujemy się na taki produkt jak karta kredytowa Santander Consumer Banku. W ramach VISA Oferty możemy liczyć na zwrot części pieniędzy za zakupy na naszą kartę. Zwykle taki zwrot realizowany jest w ciągu 5 dni roboczych od zapłaty. Korzystając z programu VISA Oferty, odzyskamy część pieniędzy za zakupy m.in. od takich partnerów, jak Telepizza, Glovo, Douglas, Top Secret, Deichmanna, Furgonetki czy Martesu. Ich pełna lista dostępna jest na stronie internetowej visa.pl, w zakładce programu. Dostęp do ofert w ramach VISA Comfort z każdego miejsca otrzymamy, pobierając specjalną aplikację z AppStore lub Google Play.