Portal biznesowy – Wiadomości / Informacje / Porady
Pieniądze

Monety bulionowe – inwestycja w złoto i srebro

monety bulionowe

W czasach trudnej sytuacji gospodarczej w Europie warto zastanowić się nad sposobem na zabezpieczenie się pod względem finansowym. Rosnąca inflacja sprawia, że odkładanie pieniędzy nie jest skutecznym zabezpieczeniem przed kryzysem, dlatego wiele osób zastanawia się nad zainwestowaniem swoich oszczędności, jednocześnie zachowując niski stopień ryzyka. W jakie aktywa warto zatem ulokować swój kapitał? Dostępnych jest wiele opcji, a ostateczna decyzja zależy od czynników zewnętrznych, budżetu czy sytuacji rynkowej. Istnieje wiele możliwości, aby bezpiecznie gromadzić i pomnażać swoje środki. Należą do nich m.in. akcje firm notowanych na giełdzie, nieruchomości, kryptowaluty czy metale szlachetne. Dużą popularnością w ostatnim czasie cieszy się skup monet bulionowych. Uważa się, że złoto nigdy nie traci na wartości, dlatego to stabilna finansowo forma depozytu. Ponadto kruszec ten ma charakter uniwersalny i międzynarodowy – jego wartość jest uznawana na całym świecie.

Charakterystyka monet bulionowych

Każdy z nas posługuje się monetami na co dzień, jednak nie wszyscy mogli słyszeć o monetach bulionowych. Są one wykonane z metali szlachetnych, takich jak złoto czy srebro. Wyróżniają je pewne unikalne właściwości: są przeznaczone do celów inwestycyjnych, nakład jest ograniczony, a ich wagę określa się w jednostce uncji trojańskiej (ok. 31,1 g). Decydując się na nie, uzyskuje się wyrób o ściśle określonej zawartości czystego złota. Kolejną cechą charakterystyczną dla monet inwestycyjnych jest brak nominału. Nie są to standardowe pieniądze emitowane przez bank, dzięki czemu są bardziej odporne na inflację czy manipulowanie kursem. Warto też podkreślić, że stanowią formę inwestycji długoterminowej, gdyż największe zyski przynoszą przy odprzedaży po wielu latach. Należy jednak pamiętać o tym, że kursy metali szlachetnych, podobnie jak innych aktywów, zmieniają się na przestrzeni miesięcy, dlatego kupno monet bulionowych najlepiej traktować jako sposób na dywersyfikację portfela inwestycyjnego. 

złote monety

Gdzie kupić monety bulionowe?

Na przestrzeni kilku ostatnich lat popularność monet inwestycyjnych znacząco wzrosła, w związku z tym większa jest również ich dostępność. Można je znaleźć w wielu sklepach internetowych i z łatwością sprawdzić cenę online. Jest ona zależna głównie od rodzaju kruszcu. W skupie srebrnych monet bulionowych 1 uncja kosztuje średnio 140 złotych, natomiast 1 uncja złota w tej formie to wydatek rzędu 8 tys. złotych. Aby zyskać jak najwięcej na takiej inwestycji, warto na bieżąco śledzić kursy kruszców. Najlepszą strategią jest ich zakup w momencie najniższych cen i sprzedaż w czasie ich wzrostu. Nie bez znaczenia pozostaje również wybór konkretnych wariantów monet – na rynku dostępnych jest wiele modeli, jednak warto postawić na te najbardziej rozpoznawalne. Należą do nich m.in. południowoafrykański Krugerrand, kanadyjski Liść Klonowy czy Australijski Kangur. Dużą zaletą złota inwestycyjnego w postaci monet bulionowych jest ich poręczność – można je z łatwością transportować i przechowywać. Dodatkowo cechują się wyjątkowymi walorami estetycznymi oraz niskim ryzykiem inwestycyjnym. Dla osób zainteresowanych taką formą lokaty kapitału przygotowano szeroką ofertę dostępną na tej stronie.