Portal biznesowy – Wiadomości / Informacje / Porady
Pieniądze

Na czym polega analiza techniczna?

analiza techniczna

Istnieje kilka sprawdzonych sposobów na zbadanie sytuacji panującej na rynku, a jednym z bardziej popularnych jest analiza techniczna. Na czym polega?

Analiza techniczna to metoda, z jakiej korzystają finansiści, by nie tylko trafnie ocenić stan rynku walut czy też kryptowalut, ale przewidzieć również dalsze zachodzące w nim zmiany. Przyjrzymy się, na jakich podstawowych założeniach oparta jest ta metoda.

Historia się powtarza

Najważniejszą informacją dla osób zajmujących się analizą techniczną są dane, dotyczące tego, jakie zmiany zachodziły w ostatnim czasie w parametrach, takich jak linie trendu czy wykresy cenowe. Dane te analizowane są przez specjalistów, którzy biorą pod uwagę kilka podstawowych założeń. Jednym z najważniejszych jest to, że historia ma tendencję do powtarzania się. Jeżeli zatem dane zjawisko przebiegało w pewien określony sposób, można przyjąć, że przy jego kolejnym pojawieniu się, przebiegnie bardzo podobnie.

Podążając za trendami

Kolejną ważną zasadą jest opieranie się nie na pojedynczych analizach i teoriach, a na ogólnym zachowaniu rynku. Zwolennicy analizy technicznej wierzą, że to właśnie rynek (a precyzując: działający na nim inwestorzy) jest najcenniejszym źródłem wiedzy na temat tego, jak może rozwinąć się sytuacja. Trzecią istotną kwestią jest obserwacja trendów: specjaliści zwracają szczególną uwagę na wszelkie pojawiające się tendencje i prowadzą działania, które je naśladują. Metoda ta, choć być może nie przynosi takich profitów, jak stawianie na ryzykowne działania, jest z pewnością rozwiązaniem bezpiecznym. Dobrze jest zatem dokładnie zgłębić ten temat przed podjęciem pierwszych inwestycji: czytaj dalej.

Parametry i markery

Na jakie parametry zwracają uwagę specjaliści od analizy technicznej? Wśród istotnych markerów znajduje się między innymi tzw. RGR, czyli Ramię Głowa Ramię. To trzy następujące po sobie szczyty notowań, z których środkowy jest najwyższe. Jeżeli możemy zaobserwować, że kurs schodzi poniżej linii niższych kursów, oznacza to spadek danego trendu. Inną metodą jest obserwowanie średniej kroczącej, polegające na sumowaniu kursów np. z ostatniego miesiąca, a następnie dzielenie ich przez liczbę dni, przy czym najczęściej bierze się pod uwagę 30 dni. Bardzo czytelną, ale też rzadką sytuacją jest tzw. podwójny szczyt, kiedy to dwa niemal identyczne szczyty notowań znajdują się blisko siebie.

Warto mieć na uwadze, że choć analiza techniczna jest przydatnym narzędziem, korzystanie z niej wymaga przyswojenia odpowiedniej wiedzy.