Portal biznesowy – Wiadomości / Informacje / Porady
Pieniądze

Na rynku brakuje kasjerów – Zobacz ile możesz zarobić!

praca kasa

Handel detaliczny w Polsce rozwija się bardzo intensywnie i nawet pandemia nie była w stanie go zatrzymać. Widać to wyraźnie szczególnie na przykładzie sieci dyskontowych, które nieustannie otwierają nowe placówki i szukają pracowników. Jeśli szukasz pracy, zatrudnij się w handlu – zarobki przyjemnie cię zaskoczą.

Jakie wymagania musi spełnić kasjer?

Rynek pracy nie stawia przed potencjalnymi kasjerami dużych wymagań. Tu nawet wykształcenie nie jest czynnikiem decydującym. Bardziej liczy się silna motywacja do pracy, otwartość na ludzi, łatwość nawiązywania kontaktów, umiejętność szybkiego reagowania na potrzeby i problemy klientów, opanowanie i umiejętność pracy w stresie oraz pod presją czasu.

Sklepy i dyskonty najchętniej zatrudniają pracowników pełnoletnich, jednak prawo zezwala na zatrudnianie młodocianych. Z tej opcji pracodawcy chętnie korzystają w okresie letnim.

Atutem potencjalnego kasjera jest umiejętność obsługi kasy fiskalnej. W regionach przygranicznych doceniana jest znajomość języków obcych. Jednak żadna z tych cech nie jest sztywnym wymogiem. Widać to wyraźnie w ofertach dla kasjerów na portalu GoWork.

Specyfika pracy kasjera w dyskoncie

Sklepy dyskontowe do niedawna były czynne siedem dni w tygodniu. Obecnie prawo nieco ograniczyło te praktyki, ale wielu właścicieli znalazło lukę w przepisach umożliwiającą niedzielne funkcjonowanie sklepów. W związku z tym kandydaci na kasjerów muszą się liczyć z koniecznością przychodzenia do pracy w weekendy. Trzeba też pamiętać, że pracę świadczy się w systemie zmianowym od wczesnych godzin rannych do późna w nocy. Niektóre sklepy wprowadzają także zmiany nocne, w czasie których trwa porządkowanie sklepu i wykładanie towaru.

W sklepach dyskontowych kasjer jest jednocześnie sprzedawcą, co oznacza, że musi umieć odpowiadać na pytania klientów, znać rozmieszczenie poszczególnych towarów w sklepie oraz jego ogólną ofertę. Musi też być gotowy do przyjmowania reklamacji, które nierzadko wiążą się z uspokajaniem niezadowolonych klientów.

Są i plusy pracy w sklepie. Wakaty pojawiają się nie tylko w nowo otwieranych placówkach, ale też tych funkcjonujących długi czas. Dlatego stosunkowo łatwo jest znaleźć pracę blisko domu, co pozwala oszczędzić czas oraz ograniczyć koszty związane z dojazdem.

Benefity pozapłacowe w sklepach dyskontowych

Wynagrodzenie, na jakie może liczyć kasjer, to nie wszystko. Chociaż kwota sama w sobie nie należy do najniższych, pracodawcy przygotowują bogatą listę tzw. benefitów pozapłacowych, które są dodatkowym impulsem do podjęcia pracy w konkretnym sklepie.

Lista benefitów zależy od konkretnego sklepu, ale można wyróżnić grupę powtarzających się najczęściej. Należą do nich:

– wyprawki z okazji narodzin dziecka,
– karty MultiSport,
– prywatne ubezpieczenia medyczne,
– karty podarunkowe do atrakcyjnych sklepów zewnętrznych,
– rabaty pracownicze,
– paczki i premie świąteczne.

Ponadto każdy właściciel sieci sklepów może zaproponować dodatkowe benefity, np. w formie wsparcia psychologicznego (bardzo popularne w czasie pandemii), darmowych szkoleń itp.

Ile zarabia kasjer?

Na koniec odpowiedzmy na najważniejsze pytanie: „Ile można zarobić na kasie?”. Oczywiście każdy sklep ma swoją politykę płacową, niemniej stawki u największych graczy na rynku są porównywalne.

W 2022 pracownicy dostaną dodatkowy bonus w postaci większej kwoty wolnej od podatku, co oznacza wzrost wynagrodzeń netto bez względu na kwotę brutto. Ponadto sklepy deklarują, że będą podnosiły wynagrodzenia. Mówi się o średnio ośmioprocentowych podwyżkach, które mają być niezależne od wzrostu płacy minimalnej.

Biedronka jako pierwsza ogłosiła podwyżki na rok 2022. Minimalne wynagrodzenie początkującego kasjera będzie wynosiło 3460 zł brutto. W tej kwocie mieści się premia za stuprocentową obecność w pracy. Maksymalna kwota na początek to 3800 brutto. Kasjerzy z trzyletnim stażem zarabiają o około 200 zł brutto więcej.

Aktualne stawki w Biedronce są bardzo podobne do tych, które oferuje Lidl. Jednak można się spodziewać, że – podobnie jak miało to miejsce rok temu – Lidl podejmie rękawicę i także zaproponuje wzrost wynagrodzeń dla swoich pracowników. Oczekuje się, że podobnie jak poprzednio, nowe stawki zostaną ogłoszone w marcu. Można też przypuszczać, że do gry wejdą inni właściciele sieci sklepów. Np. w 2021 roku w maju nowe stawki ogłosił Auchan.