Portal biznesowy – Wiadomości / Informacje / Porady
Pieniądze

Najciekawsze azjatyckie indeksy giełdowe

azjatyckie indeksy giełdowe

Azjatyckie rynki giełdowe cieszą się coraz większym zainteresowaniem inwestorów. Wynika to z coraz większej ilość inwestycji zagranicznych w Azji, dynamicznego rozwoju wielu krajów Azji oraz dużego rynku wewnętrznego tego kontynentu. Powoli więc Azja staje się drugim po Stanach Zjednoczonych najważniejszym giełdowym obszarem globu. Jeśli też chcecie zacząć tam inwestować z naszego artykułu dowiecie się kiedy warto wyjść poza inwestycje na GPW oraz jakie są największa azjatyckie giełdy. Doradzamy też jak wybrać platformę z najlepszą ekspozycją na azjatyckie rynki.

Kiedy GPW to za mało

To co jest mocną stroną warszawskiej giełdy papierów wartościowych to jej względna stabilność i lokalny charakter. Jeśli znamy się na rodzimym rynku i od dłuższego czasu śledzimy notowania polskich firm po jakimś czasie szybko jednak zobaczymy jakie ograniczenia mają indeksy GPW. Po pierwsze w ciągu roku na polskiej giełdzie debiutuje zaledwie kilka naprawdę dużych i ciekawych spółek. Po drugie szczególnie ilość notowanych firm z sektora wysokich technologii, Internetu czy e-commerce jest niewielka. Te czynniki sprawiają, że wielu inwestorów myśli o poszerzeniu swojego portfolio i inwestowaniu także na innych rynkach. Ciekawą alternatywą lub uzupełnieniem do kapitałów lokowanych na GPW będą właśnie rynki azjatyckie.

Największe azjatyckie indeksy giełdowe

Rynek azjatycki to aż 48 różnych indeksów giełdowych. Ich pełną listę znajdziecie tutaj. Największe giełdowe rynki znajdują się oczywiście w najludniejszych krajach tego kontynentu: Indiach, Chinach i Japonii. Spośród najbardziej znanych indeksów giełdowych z Azji warto wskazać:

  • NIKKEI225 z Japonii,
  • HANG SENG z Chin / Honk Kongu,
  • SHANGHAI B-SHARE z Chin.

Poza tymi trzema największymi warto uwagi jaki giełdy rynków wschodzących są indeksy z Indii, Taiwanu, Singapuru i Tajlandii. To co cechuje te kraje to duża dynamika obrotów, która daje szanse na wysokie zyski w krótkim okresie czasu, ale też niedoświadczonych inwestorów naraża na duże straty.

Wybór platformy do globalnego inwestowania

Internetowe platformy inwestycyjne ułatwiają prowadzenie transakcji na globalnych rynkach. Przykładowo SaxoBank (kliknij tutaj i sprawdź jej pełną ofertę) umożliwia handel aż 30 000 akcji z 60 różnych giełd na świecie. Jeśli skupimy się na inwestowaniu na rynkach azjatyckich wybierając platformę warto zwrócić uwagę na kilka istotnych elementów. Rynki azjatyckie dla wielu inwestorów mogą być dość egzotyczne i warto je dobrze poznać. Pomoże więc prowadzenie pierwszych operacji na koncie demo. Drugi istotny czynnik to automatyzacja operacji. Będzie ona ważna ze względu na różnicę czasu pomiędzy Europą i Azją.