Portal biznesowy – Wiadomości / Informacje / Porady
Pieniądze

Najtańsze złote monety bulionowe

monety bulionowe

Niezależnie od tego, czy panuje kryzys i niepewność na rynkach finansowych, czy też ożywienie gospodarcze i rosnąca inflacja, warto zadbać o odpowiednie zabezpieczenie swojego majątku. Mogą w tym pomóc monety bulionowe, zwłaszcza te wykonane ze złota lub srebra.

Monety lokacyjne, zwane inaczej monetami bulionowymi lub inwestycyjnymi, wybijane są z metali szlachetnych, takich jak złoto, srebro, platyna czy pallad, i służą stricte do inwestowania. Największą popularnością cieszą się złote monety bulionowe, co wynika z faktu, że złoto traktowane jest jako „bezpieczna przystań”, która dobrze przenosi wartość pieniądza w czasie. Gdzie można kupić takie produkty w dobrej cenie? Które z nich warto nabyć?

Złote monety bulionowe – podstawowa charakterystyka

Ponieważ złote monety bulionowe wybijane są ze złota próby minimum 900 (zwykle 999) i najczęściej nie mają wartości kolekcjonerskiej, ich cena zależy głównie od ilości zawartego w nich kruszcu oraz jego bieżącego kursu rynkowego. Jest tak mimo tego, że na takich monetach w większości przypadków znajduje się zadeklarowany nominał. Warto wiedzieć, że poza nim umieszcza się również takie informacje, jak oznaczenie i próba metalu, waga monety, rok produkcji i oczywiście grafika.

Trzeba podkreślić, że w odróżnieniu od monet kolekcjonerskich, monety bulionowe nie mają z góry określonego nakładu. Są produkowane na bieżąco, tak aby sprostać popytowi inwestorów. Ich kolejne emisje mogą też nieznacznie różnić się pod względem wizualnym lub zastosowanych zabezpieczeń.

Popularne monety bulionowe – najlepszy wybór dla inwestora

Rynek obfituje w ogromny wybór monet bulionowych, różniących się producentem, wagą czy uznaniem inwestorów. To ostatnie jest niezwykle istotne, bowiem zapewnia możliwość łatwego spieniężenia inwestycji. Dlatego zamiast szukać najtańszych monet bulionowych, lepiej jest skupić się na cenionych produktach, które będzie można w razie potrzeby bez problemu sprzedać.

Warte uwagi złote monety bulionowe to m.in. Wiedeńscy Filharmonicy, Amerykański Orzeł, Australijski Kangur, Kanadyjski Liść Klonowy czy południowoafrykański Krugerrand. Wszystkie są łatwo dostępne i występują w różnych standardach wagowych, dzięki czemu można łatwo znaleźć produkt dopasowany do swoich potrzeb inwestycyjnych.

Ile kosztują monety bulionowe i gdzie warto je kupować?

Złote monety bulionowe mają zwykle masę 1/10, 1/4, 1/2 lub 1 uncji trojańskiej (1 oz to ok. 31,1 g), ale dostępne są też egzemplarze o wadze 2 czy 1/25 uncji (np. Wiedeńscy Filharmonicy). Te ostatnie kosztują ok. 400-500 zł i są jednymi z najtańszych monet lokacyjnych na rynku. Za produkty o masie 1/10 uncji trzeba zapłacić około 900 zł, a za monety jednouncjowe ok. 7500-8000 zł. Jak zatem widać, im większa jest waga monety, tym mniej płaci się za każdy zawarty w niej gram złota.

Monety bulionowe można kupić u jubilerów czy za pośrednictwem serwisów aukcyjnych, ale bezpieczniejszym rozwiązaniem jest wybór oferty jednego z dealerów złota i srebra inwestycyjnego. Instytucje, takie jak Mennica Polska, gwarantują sprzedaż autentycznych monet bulionowych, a przy tym oferują jego późniejsze odkupienie. Warto więc wejść na stronę: https://inwestycje.mennica.com.pl/produkty-inwestycyjne/zloto/monety-bulionowe/ i zapoznać się z pełną ofertą tego cenionego producenta i sprzedawcy wyrobów inwestycyjnych.