Portal biznesowy – Wiadomości / Informacje / Porady
Aktualności Pieniądze Reklama

Nowe oszustwo na BLIK – Policja z Zielonej Góry ostrzega

oszustwa

Jak czytamy na stronie internetowej zielonogórskiej policji, pojawił się nowy rodzaj oszustwa na BLIK. Na czym ono polega i jak się przed nim ustrzec?

Oszustwo na BLIK

Oszuści za pomocą mediów społecznościowych, na przykład facebooka podszywają się pod znajomych i proszą o pilną pożyczkę. Twierdzą, że znaleźli się w trudnej sytuacji finansowej i konieczne są środki na spłatę – na przykład pożyczki lub innego zobowiązania. W samej Zielonej Górze policja przyjęła już trzy takie zgłoszenia. Proceder ten z pewnością skutecznie odbywa się w całym kraju.

Podaj kod BLIK

Za pomocą komunikatora Messenger, oszuści podszywają się pod znajomego z naszej listy kontaktów, aby wysłać do nas wiadomość z informacją o zgubionym portfelu, skradzionej torebce, lub braku pieniędzy na powrót do domu. Naszym zadaniem jest wysłać takiej osobie wygenerowany za pomocą bankowej aplikacji mobilnej kod BLIK i przekazać go za pomocą wiadomości zwrotnej. Sumy nie są duże, dlatego wiadomość nie musi z początku wzbudzać żadnych podejrzeń.

Jak uchronić się przed oszustwem?

W przypadku otrzymania takiej wiadomości, warto zadzwonić do znajomego, którego dane nam się pokazały w wiadomości. Będziemy mieli wtedy pewność, że rzeczywiście potrzebuje on pomocy. Warto zachować ostrożność i nie przekazywać żadnych pieniędzy pod naciskiem, stresem lub w pośpiechu.  Kod BLIK wykorzystujmy tylko i wyłącznie będąc koło bankomatu z którego sami korzystamy. Nie podawajmy numerów kont, danych do logowania, ani innych informacji dotyczących naszego konta.

Zobacz także: Encyklopedia ostrzeżeń przed oszustami

Powiązane artykuły

Gdzie w Skorzęcinie jest bankomat?

teoriabiznesu.pl

Najwygodniejsze metody płatności online w Polsce w 2020 roku

teoriabiznesu.pl

ZOOM – FBI ostrzega przed hakerami – transmisje przerywane filmami porno i wulgaryzmami

teoriabiznesu.pl