Portal biznesowy – Wiadomości / Informacje / Porady
Pieniądze

Pozabankowe finansowanie przedsiębiorstw – jak działają instytucje pożyczkowe?

pozabankowe finansowanie przedsiebiorstw

Jednym z wielu zadań banków jest udzielanie kredytów. Jednak nie każda firma może go otrzymać. Osoby lub przedsiębiorstwa, które nie mają zdolności kredytowej lub figurują w aktach jako dłużnicy, nie dostaną pożyczki z banku. Warto zatem poznać sposoby na pozabankowe finansowanie przedsiębiorstw, które umożliwiają zdobycie gotówki szybko i bez zbędnych formalności.

Pozabankowe finansowanie przedsiębiorstw to opcja oferowana przez prywatne instytucje pożyczkowe, które reprezentuje między innymi PLM Fund. Tacy pożyczkodawcy działają inaczej niż banki. Sprawdź, na jakiej zasadzie funkcjonują tego typu placówki i jakie są zalety z korzystania z ich usług.

Jak działają instytucje pożyczkowe?

Do założenia instytucji pożyczkowej potrzeba minimum 200 tysięcy złotych kapitału zakładowego na początek. Placówka musi być ponadto spółką z ograniczoną odpowiedzialnością lub spółką akcyjną. Nie może być zatem prowadzona wyłącznie przez jedną osobę. Żaden z członków zarządu, rady nadzorczej oraz ani jeden prokurent nie może być ponadto karany. Pożyczki są udzielane jako jednorazowa płatność lub w ratach. Taka instytucja zawiera z klientem zazwyczaj umowy długoterminowe.

Co może być zabezpieczeniem transakcji ze strony instytucji?

Instytucje pozabankowe udzielają zazwyczaj pożyczek pod zastaw nieruchomości: mieszkania, domu czy przedsiębiorstwa. Można także zastawić działkę (wraz z nieruchomością lub bez niej). Przedmiotem zastawu może być również jakiś wartościowy przedmiot, samochody – prywatne lub firmowe – oraz szczególnie cenne przedmioty. Należą do nich obrazy, rzeźby czy komplety biżuterii.

Czy warto zaciągać pożyczki w pozabankowych instytucjach?

Wiele osób może mieć wątpliwości, czy pożyczanie pieniędzy w miejscach innych niż bank jest opłacalne. Warto zatem wymienić wszystkie zalety tego rozwiązania, by rozwiać wszelkie wątpliwości.

Brak sprawdzania BIK

BIK, czyli Biuro Informacji Kredytowej jest rejestrem utworzonym przez Związek Banków Polskich. Gromadzi dane dotyczące historii kredytowych wszelkich podmiotów – zarówno osób prywatnych, jak i przedsiębiorców. Wgląd do rejestru mają banki. Jeśli stwierdzą nieścisłości, jest to jeden z powodów, dla których nie decydują się na udzielenie kredytu. Wiele instytucji pożyczkowych nie zagląda do BIKu, więc jest większa szansa na otrzymanie pożyczki. To bez wątpienia duże ułatwienie.

Brak wglądu do KRD

KRD – Krajowy Rejestr Długów – to lista nieco podobna do wyżej wspomnianego BIK-u. Ten rejestr, jak sama nazwa wskazuje, skupia się jednak wyłącznie na informacjach o ewentualnych długach. Wpisywane są tutaj wszelkiego rodzaju zaległe zobowiązania, np. niezapłacone rachunki, raty pożyczek i alimenty. Jeśli wpisów jest sporo, bank najprawdopodobniej odmówi pożyczki. Instytucje finansowe nie zaglądają do KRD, dlatego dla niektórych podmiotów taka forma pożyczki może się okazać niezwykle wygodna.

Możliwość szybkiego zdobycia funduszy

Formalności związane z udzielaniem kredytu przez bank zajmują bardzo dużo czasu. Oprócz sprawdzania zdolności kredytowej i tego, czy klient nie widnieje w opisanych powyżej rejestrach, trzeba także podpisać wiele dokumentów. Wszystko to zabiera cenny czas. Pozabankowe instytucje pożyczkowe nie wymagają zazwyczaj tylu formalności. Uzyskanie finansowego wsparcia jest tu po prostu znacznie szybsze i łatwiejsze. Jak wiadomo, czas to pieniądz, a szybkie rozwiązania pożyczkowe pozwalają dużo sprawniej przystąpić do założenia i rozwijania działalności.

Wśród wielu pozabankowych źródeł finansowania przedsiębiorstw warto zwrócić uwagę przede wszystkim na instytucje pożyczkowe. Korzystając z ich wsparcia, można oszczędzić czas i zapewnić sobie płynność finansową w szybki i prosty sposób!