Inwestowanie zawsze wiąże się z dużym ryzykiem i należy zdawać sobie z tego sprawę. Jednym z narzędzi, które wybierają inwestorzy są akcje. Warto poznać ich rodzaje, a także dowiedzieć się, gdzie je kupić.
Inwestowanie w akcje – co trzeba wiedzieć?
Akcje są to instrumenty finansowe, w które inwestowanie wiąże się z dużym ryzykiem. Można je zaliczyć do rodzaju papierów wartościowych. Można nimi handlować na rynku kapitałowym, czyli takim, który jest dostępny dla inwestorów indywidualnych. Występuje wiele rodzajów akcji, które można podzielić ze względu na uprawnienia akcjonariuszy, formy pokrycia czy sposób przenoszenia własności. Biorąc pod uwagę pierwszą kategorię, a więc uprawnienia akcjonariuszy wyróżniamy akcje zwykłe, gdzie każdy akcjonariusz ma takie same prawa np. prawo do dywidendy czy poboru. Ten rodzaj papierów wartościowych może być przedmiotem obrotu na giełdzie. Akcje uprzywilejowane jest to inny rodzaj, gdzie akcjonariusze posiadają przywileje. Jednym z takich przywilejów może być większe znaczenie głosu na walnym zgromadzeniu. Nie mogą być one natomiast przedmiotem obrotu na giełdzie. Jeżeli weźmiemy pod uwagę formę pokrycia, to możemy wyróżnić akcje gotówkowe, kupowane za pieniądze, a więc wkłady pieniężne. Co ciekawe mogą być one wydane po częściowej zapłacie, która wynosi powyżej 25% wartości. Natomiast akcje aportowe pokrywane są wkładem niepieniężnym, a więc aby je otrzymać trzeba wydać konkretny aport. Do aportów można zaliczyć wartości zarówno niematerialne, jak i prawne. Dostępne są też akcje imienne. Prawa do nich ma tylko osoba fizyczna czy prawna, która umieszczona jest na danym dokumencie. Natomiast akcje na okaziciela są ich przeciwieństwem, a mianowicie każdy kto je posiada, ma do nich prawo. Są one przedmiotem obrotu na giełdzie i przed ich nabyciem muszą zostać w całości opłacone.
Gdzie i jak kupić akcje?
Akcje można kupić na giełdzie papierów wartościowych. Oczywiście wymaga to założenia rachunku inwestycyjnego w licencjonowanym przez Komisję Nadzoru Finansowego Domu Maklerskim. Dzięki takiemu rachunkowi można dokonywać kupna i sprzedaży różnych instrumentów finansowych. Rzecz jasna inwestor musi określić swój optymalny budżet inwestycyjny. Po jego określeniu można już kupić akcje i co istotne, wszystkie transakcje można przeprowadzić online. Tutaj pojawia się też pytanie: jaka jest prawdziwa wartość akcji? Co istotne to fakt, że akcja giełdowa ma swoją wartość nominalną, którą oblicza się dzieląc kapitał zakładowy przez liczbę wyemitowanych akcji. W kolejnych emisjach muszą one mieć ten sam nominał, przy czym wartość ceny nominalnej nie może być niższa niż 1 grosz.
Czym jest cena emisyjna akcji?
Cena emisyjna to nic innego jak cena sprzedaży akcji na rynku pierwotnym. Nie może być więc niższa od wartości nominalnej. Natomiast cena rynkowa to cena rzeczywista, po której można zakupić akcje na rynku wtórnym. Za cenę rzeczywistą uznaje się cenę giełdową, a więc kwotę jaką należy zapłacić za np. papier wartościowy. Dotyczy to zarówno rynku wtórnego, jak i obrotu pozagiełdowego. Kursy ustalane są na podstawie zleceń maklerskich. Wynikają one z tego, jak kształtuje się popyt, ale też podaż. Na te działania ma wpływ geopolityka czy choćby wysokość inflacji.