Portal biznesowy – Wiadomości / Informacje / Porady
Pieniądze

Praktyczne wskazówki dotyczące bezpieczeństwa dla początkujących użytkowników Bitcoina

bitcoiny

Korzystanie z Bitcoin po raz pierwszy może być wyzwaniem dla większości ludzi. Poznaj praktyczne wskazówki dotyczące bezpieczeństwa dla początkujących. 

Bitcoin stał się zjawiskiem na skalę światową, wykorzystywanym przede wszystkim jako środek płatniczy i środek przechowywania wartości. Kilka światowych branż przyjęło Bitcoin, umożliwiając firmom i osobom prywatnym kupowanie różnych towarów i usług w Bitcoin. Inwestorzy instytucjonalni również coraz częściej inwestują w Bitcoin, aby zdywersyfikować majątek i zabezpieczyć się przed inflacją.

Bitcoin jest obecnie najbardziej znaną kryptowalutą, ale wciąż jest to nowy środek płatniczy, z którym większość ludzi na świecie nie jest zaznajomiona. Dlatego też korzystanie z niego może stanowić pewne wyzwanie dla początkujących. W poniższym artykule przedstawiamy najważniejsze wskazówki dotyczące bezpieczeństwa dla początkujących użytkowników Bitcoina.

Przechowuj w oddzielnych portfelach

Użytkownicy Bitcoin potrzebują portfela kryptowalutowego do przechowywania kluczy prywatnych służących do autoryzacji transakcji. W sieci nie ma ograniczeń co do liczby portfeli, które można posiadać. Każdy portfel generuje unikalny adres publiczny, który służy jako numer konta do wysyłania i odbierania płatności. Posiadanie oddzielnych portfeli utrudnia nieuczciwym graczom śledzenie Twoich transakcji, zapewniając większą prywatność.

Posiadanie oddzielnych portfeli gwarantuje również, że nie stracisz wszystkich swoich środków w przypadku cyberataku. Możesz utworzyć tyle portfeli, ile potrzebujesz w oparciu o swoje transakcje Bitcoin. Na przykład, można mieć oddzielne portfele do otrzymywania płatności i wydawania Bitcoin i oszczędności.

Przechowuj swoje Bitcoiny w chłodnym portfelu

Bitcoin pozwala użytkownikom na wybór pomiędzy gorącym i zimnym systemem przechowywania ich środków. Opcje gorącego przechowywania obejmują portfele online, portfele mobilne i aplikacje desktopowe. Są one bardzo wygodne, ponieważ użytkownicy mają dostęp do swoich środków i mogą dokonywać transakcji z dowolnego miejsca. Jednak przechowywanie Bitcoinów w gorącym systemie przechowywania wiąże się z licznymi zagrożeniami cybernetycznymi, w tym włamaniami i kradzieżą.

Zimny portfel jest odłączony od Internetu, oferując użytkownikom dodatkową warstwę ochrony przed zagrożeniami internetowymi. Dostępne opcje przechowywania obejmują dyski USB lub inny sprzęt. Jednak przechowywanie na zimno jest idealne do przechowywania Bitcoinów tylko w dłuższej perspektywie.

Używaj zaufanych giełd kryptowalut do transakcji Bitcoin.

Giełdy kryptowalut to bez wątpienia najwygodniejsze rynki do zawierania transakcji Bitcoin. Obsługują one głównie handel kryptowalutami, kupno i sprzedaż kryptowalut w celu osiągnięcia zysków. Główne giełdy mają specjalne funkcje, takie jak Immediate Edge, które handlowcy mogą zaprogramować do kupowania i sprzedawania kryptowalut pod ich nieobecność, aby uzyskać więcej informacji, Kliknij tutaj

Giełdy kryptowalut przetwarzają również płatności w imieniu firm i osób prywatnych. Niektóre z nich świadczą nawet usługi zarządzania aktywami dla inwestorów kryptowalutowych. Niemniej jednak, korzystanie z zaufanej giełdy kryptowalut pozwoli Ci zniwelować większość typowych problemów związanych z transakcjami Bitcoin. Jednak giełdy kryptowalut pobierają za swoje usługi niewielką opłatę.

Przestrzegaj środków ostrożności w zakresie bezpieczeństwa i ochrony prywatności

Większość ludzi często zakłada standardowe środki ostrożności, ale jest to błąd, którego nigdy nie należy popełniać. Sieć Bitcoin ma ulepszone zabezpieczenia i przepisy dotyczące prywatności, ale indywidualni użytkownicy muszą również przestrzegać dodatkowych środków. Na przykład, nie należy nigdy nikomu udostępniać kluczy prywatnych, co czyni portfel podatnym na kradzież i inne zagrożenia.

Chociaż Bitcoin nie ujawnia prawdziwej tożsamości użytkowników, istnieją różne sposoby śledzenia transakcji i ustalania tożsamości osób stojących za różnymi portfelami. Dlatego warto korzystać z usług mieszanych, aby ukryć transakcje, z którymi nie chcesz mieć związku w żadnym momencie.

Niektóre osoby i agencje coraz częściej łączą kryptowaluty z nielegalną działalnością, w tym z praniem brudnych pieniędzy, oszustwami, unikaniem płacenia podatków, handlem narkotykami i finansowaniem terroryzmu. Dlatego też należy unikać używania Bitcoin do nielegalnych transakcji, ponieważ może to pociągnąć za sobą poważne konsekwencje ze strony organów ścigania.

Bitcoin jest wciąż w powijakach i jest kilka rzeczy, o których możemy jeszcze nie wiedzieć. Jednak powyższy artykuł omówił podstawowe zalecenia, których każdy początkujący użytkownik Bitcoin powinien przestrzegać, korzystając z niego do płacenia za produkty i do inwestowania.