Portal biznesowy – Wiadomości / Informacje / Porady
Pieniądze

Prywatne ubezpieczenie – czy to się opłaca?

ubezpieczenie

Każdego roku coraz większą popularnością cieszą się prywatne ubezpieczenia. Dla niektórych jest to absolutna konieczność, zaś inni traktują je zbędny dodatek. Aktualnie można je znaleźć w licznych wariantach, co sprawia, że każdy dostosuje odpowiednią ofertę do swoich potrzeb. Należy jednak zwrócić szczególną uwagę na warunki w umowie, aby w świadomy sposób wybrać idealną propozycję dla siebie.

Jedną z ważnych decyzji finansowych z pewnością jest ubezpieczenie. To właśnie ono zabezpiecza finansowo Ciebie i Twoich bliskich w razie nieprzewidzianych zdarzeń, takich jak wypadek czy pożar. Szczególne znaczenie ma to w przypadku osób, które nie posiadają zbyt dużej ilości środków na „czarną godzinę”, aby pokryć ewentualne koszty profesjonalnego leczenia lub remontu domu. Jeśli chcesz wiedzieć więcej o prywatnych ubezpieczeniach, zachęcamy do skorzystania z tej strony internetowej: https://www.metlife.pl/o_metlife/blog/prywatne_ubezpieczenie.

Jakie czynniki mają wpływ na cenę ubezpieczenia?

Chociaż cena ubezpieczenia z pewnością ma wpływ na zakres ochrony, to wcale nie oznacza, że dobra polisa musi być kosztowna. W rzeczywistości wszystko to zależy od indywidualnych oczekiwań, gdyż oczywiste jest, że rodzina z dziećmi będzie zainteresowana nieco inną ofertą niż osoby uprawiające ekstremalne sporty. Z tego względu warto zawsze w pierwszej kolejności określić swoje potrzeby, a następnie porównać propozycje poszczególnych ubezpieczycieli.

Do najważniejszych czynników kształtujących cenę ubezpieczenia zaliczyć można:

  • okres trwania umowy ubezpieczenia,
  • wysokość sumy ubezpieczeniowej,
  • zakres ochrony,
  • wiek i stan zdrowia osoby ubezpieczonej,
  • wykonywany zawód,
  • uprawianie sportu wyczynowego.

Warto też wiedzieć, że dużo bardziej opłacalne jest zakup polisy grupowej niż indywidualnej. W takim przypadku dużo łatwiej uzyskać korzystną zniżkę.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze polisy?

Wybierając odpowiednią polisę, warto zawsze w pierwszej kolejności kierować się swoimi własnymi potrzebami. W tym przypadku najważniejszą rolę odgrywa zakres ochrony, dlatego warto określić potencjalne ryzyka. Po sprawdzeniu konkretnej oferty najlepiej porównać ją z innymi ubezpieczeniami, co pozwoli dopasować najkorzystniejszą cenowo propozycję. Możesz też spróbować wynegocjować jeszcze lepsze warunki umowy.

Bardzo ważnym zapisem w umowie, na który należy zwrócić uwagę, to OWU, czyli Ogólne Warunki Ubezpieczenia. To właśnie w nich określono zasady przyznawania odszkodowania. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że w razie nagłego wydarzenia, otrzymasz potrzebne środki. W OWU znajdziesz informacje, takie jak dokładne definicje chorób objętych ochroną, możliwość przedłużenia ważności polisy czy postępowanie w razie opóźnień w składkach. Najważniejszą częścią umowy są jednak wyłączenia z odpowiedzialności. To sytuacje, w których ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania. Przed dokonaniem wyboru konkretnej firmy, warto zapoznać się z opiniami innych klientów.