Portal biznesowy – Wiadomości / Informacje / Porady
Pieniądze

Psychologia inwestowania: 3 sposoby na bycie lepszym traderem

Pomimo wzlotów i upadków, najlepsi traderzy znajdują sposób, aby rozwijać się niezależnie od tego, co dzieje się w świecie finansów. W dużej mierze wynika to z psychologii. Psychologia tradingu wskazuje trzy sposoby na podejmowanie spokojniejszych i lepszych decyzji w warunkach dużej presji.

Rynek ma swoje wzloty i upadki. Ceny akcji niespodziewanie spadają, a nieprzewidziane wydarzenia mogą zmienić wszystkie plany w ruinę. Pomimo wzlotów i upadków, najlepsi traderzy znajdują sposób, aby rozwijać się niezależnie od tego, co dzieje się w świecie finansów. W dużej mierze wynika to z psychologii. Inwestorzy rozwijają umiejętność podejmowania mądrych decyzji nawet pod ogromną presją.

Psychologia tradingu wskazuje trzy sposoby na podejmowanie spokojniejszych i lepszych decyzji w warunkach dużej presji.

Psychologia inwestowania

Poznaj swoją misję

Posiadanie planu jest kluczowe w przypadku podejmowania właściwych decyzji pod presją aktualnych wydarzeń. Jednak zaskakująco często zdarza się, że day traderzy działają pod wpływem impulsu. Prawie jedna trzecia (34%) respondentów biorących udział w badaniu stwierdziła, że czasami podejmują szybkie decyzje bez planowania lub właściwej analizy.

Robert Kershaw, były spadochroniarz i historyk wojskowości, mówi, że żołnierze są uczeni, aby zrozumieć swoją misję i co robić, gdy sprawy idą źle.

Mówi: „Dostajesz podstawową misję, wiesz, co masz osiągnąć. Ale kiedy już ruszysz, może zacząć padać deszcz lub śnieg. Wtedy musisz ponownie ocenić swoje pierwotne zadanie i powiedzieć sobie: 'jaki wpływ mają te zmienione warunki na to, co jest ode mnie wymagane?'”.

W tradingu oznacza to zrozumienie, dlaczego handlujesz, co masz nadzieję z tego uzyskać i co zrobisz, jeśli warunki się zmienią. Czy handlujesz dla zabawy? Aby osiągnąć określony zwrot? Aby się uczyć?

Na przykład, jeśli handlujesz, aby się uczyć i nie masz nic przeciwko byciu w neutralnej pozycji, możesz wprowadzić stop lossy, przeprowadzić dogłębne badania na ograniczonym zakresie spółek i użyć oprogramowania backtesting, aby sprawdzić, jak twoje transakcje by się spisały.

Posiadanie planu oznacza również, że możesz wykonać więcej analiz technicznych, czyli zasobów numer jeden dla traderów, którzy zarabiają ponad połowę swoich dochodów z handlu. To także odpowiedź na pytanie, która najlepsza platforma do inwestowania będzie oferować odpowiednie narzędzia, dostosowane do twojej strategii.

Zrób sobie przerwę

Dobrzy decydenci mogą pozwolić sobie na dni wolne. Kiedy norweski arcymistrz szachowy Magnus Carlsen jest na przegranej ścieżce, jest znany z tego, że podejmuje nowatorskie podejście, aby zatrzymać swoją przegraną. Zamiast zagłębiać się w szachy, idzie na kręgle. Podejście Carlsena jest przydatną lekcją dla handlowców. Czasami zrobienie kroku w tył może pomóc nam odzyskać spokój i podejść do problemu ze świeżym spojrzeniem.

Może to być poświęcenie czasu na jogę, słuchanie muzyki, granie w gry wideo, zjedzenie sernika, rozmowę z przyjacielem lub przeczytanie książki. Wybierz cokolwiek, co działa na ciebie.

Gdy nie ma możliwości zrobienia sobie przerwy w trakcie przegranej, Anastasiya Karlovich, arcymistrzyni szachowa, zaleca zmianę podejścia i dążenie do remisu, a nie do wielkiej wygranej. Oznacza to uspokojenie nerwów oraz powolną i ostrożną grę w celu uzyskania rozsądnego wyniku.

Karlovich mówi: „Zatrzymaj przepływ krwi. Postaraj się o remis. Staraj się grać ostrożnie, bez ryzyka”.

Psychologia inwestowania

Skupienie

Skupienie jest kluczowe dla podejmowania dobrych decyzji pod presją. 45% traderów stwierdziło, że czasami nie mogą utrzymać koncentracji podczas day tradingu.

Jednak utrzymanie skupienia umożliwia traderom podejmowanie szybkich decyzji w kluczowych momentach. Ponad dwie trzecie (68%) inwestorów, którzy wysoko oceniają swoje umiejętności, twierdzi, że nigdy się nie wahają. Z kolei daytraderzy, którzy zarabiają ponad połowę swoich dochodów z handlu, również twierdzą, że stanowczość jest ważna: 74% tych traderów twierdzi, że nigdy się nie waha, w porównaniu do 46%, którzy są na neutralnej lub stratnej pozycji.

Kluczowym sposobem na to jest uznanie emocji i puszczenie ich, aby móc ponownie skupić się na chwili obecnej. Kershaw mówi, że na polu walki żołnierze muszą zdystansować się od tego, co napotykają.

“Musisz zdystansować się od natury konfliktu. Nie użalaj się nad sobą. Bądź tak beznamiętny, jak to tylko możliwe, aby osiągnąć cel.”