Portal biznesowy – Wiadomości / Informacje / Porady
Pieniądze

Psychologia inwestowania. Jak emocje wpływają na decyzje inwestycyjne?

Psychologia inwestowania.

Emocje przy inwestowaniu mogą być uzależniające, obezwładniające, destrukcyjne i tylko w niektórych przypadkach korzystne dla inwestora. Ten powinien zawsze wykonywać kolejne ruchy inwestycyjne z „trzeźwą głową”, wyzbywając się strachu, chciwości, a nawet nadziei, euforii, paniki czy żalu. Dlaczego jest to tak ważne? Dowiedz się tego razem z nami! 

Strach… i chciwość, czyli emocje, których należy się wyzbyć!

W niejednej publikacji dotyczącej inwestowania można przeczytać o dwóch emocjach, które targają inwestorów, zarówno tych początkujących, jak i doświadczonych. Mowa o strachu i chciwości, które niestety zaburzają percepcję – odczucia te mogą doprowadzić nawet do podejmowania mniej trafnych decyzji inwestycyjnych, generujących straty!

Jeśli chodzi o strach, potencjalni inwestorzy przede wszystkim boją się podejmowania ryzyka, nawet jeśli jest ono niewielkie. Przez takie emocje niestety ciężko jest wykorzystać szanse. Inwestorzy unikają inwestowania z rozmachem lub też całkowicie rezygnują z lokowania swojego kapitału. Często strach przy inwestowaniu towarzyszy wtedy, kiedy dochodzi do zmian trendów na rynkach lokalnych i globalnych. „Lęku inwestycyjnego” można jednak pozbyć się, stawiając na aktywa, które w ujęciu długoterminowym przynoszą duże korzyści. Doskonałym przykładem są kruszce. Złoto inwestycyjne w czasach zawirowań gospodarczych zyskuje na wartości, a w okresach względnej stabilności utrzymuje swoją wysoką cenę. To doskonały produkt do inwestowania dla wszystkich tych, którzy boją się ryzyka i utraty swojego kapitału.

Przy inwestowaniu problematyczny jest jednak nie tylko strach, ale i wspomniana wcześniej chciwość. Takie odczucie pojawia się w przypadku, w którym inwestycja okazuje się trafna. Wtedy inwestorzy zyskują pewności siebie, która – jeśli nie jest racjonalna a pełna chęci kolejnych zysków – może prowadzić do nieprzemyślanych działań. Inwestujący zaślepieni chciwość mogą zainwestować ogromne kwoty w jedną inwestycję, która obiecuje wysokie zyski, nawet bez uwzględnienia związanego z nią ryzyka! Jak się przed tym bronić? Zawsze warto słuchać głosu rozsądku, czyli porad uprawnionych doradców inwestycyjnych i finansowych!

Przygotuj plan inwestycyjny!

Czy w psychologii inwestowania opisano sposób ograniczenia wpływu emocji na decyzje inwestycyjne? W wielu publikacjach można przeczytać między innymi o koniecznej analizie. To ona pozwala inwestorowi stworzyć spójną strategię działań i swoisty plan inwestycyjny. Warto go omawiać również z doświadczonymi doradcami finansowymi.

Plan inwestycyjny zawsze powinien uwzględniać jednak nie tylko dobrą analizę rynku w ujęciu krótko i długoterminowym. Istotne jest to, by określić w nim indywidualny poziom tolerancji ryzyka, działanie na wypadek ponoszenia strat lub generowania zysków, a także szczegółowe cele przyświecające danej inwestycji. Spersonalizowany plan inwestycyjny nie tylko wyeliminuje destrukcyjne emocje i myśli, ale również pozwoli uniknąć efektu stadnego! Mowa o tendencji naśladowania działań innych inwestorów, nawet bez sprawdzenia, czy ich strategie oparte są na wiedzy, doświadczeniu oraz zrozumieniu mechanizmów ekonomicznych.

Pamiętaj o dywersyfikacji portfela inwestycyjnego

Aby wyzbyć się emocji przy inwestowaniu warto również postawić na działania inwestycyjne, które redukują ryzyko. Nie tylko mowa o stawianiu na aktywa o wysokim stopniu bezpieczeństwa, ale także o dywersyfikacji portfela. Polega ona na rozłożeniu inwestycji na różne produkty. Dzięki temu zmniejsza się znacznie ryzyko inwestycyjne związane z jedną konkretną inwestycją. Dodatkowo zminimalizować można wpływ emocji na kluczowe decyzje.

Jednym ze sposobów dywersyfikacji portfela inwestycyjnego, jest obecnie inwestowanie w złoto. Tysiące inwestorów na całym świecie wybiera sztabki złota, szczerozłote monety bulionowe czy inne kruszce z oferty takich podmiotów jak Mennica Skarbowa. Jak już wspomniano, wartość metali szlachetnych rośnie, a ich stosunek podaży i popytu sprawia, że tendencja ta prawdopodobnie utrzyma się przez wiele lat!