Portal biznesowy – Wiadomości / Informacje / Porady
Technologie

Automaty vendingowe – jakie mogą mieć zastosowania?

Automaty vendingowe

W pierwszej chwili automaty vendingowe mogą kojarzyć się chociażby z automatami z napojami i przekąskami na lotniskach, dworcach czy w centrach handlowych, obecnie jednak pod tym pojęciem kryje się także zupełnie inny typ maszyn.

Nowoczesne maszyny vendingowe dla biznesu, takie jak te przedstawiane pod adresem https://irmatic.com/, to znacznie bardziej zaawansowane urządzenia, o znacznie większych możliwościach. Poniżej wyjaśnimy, jakie dokładnie mogą mieć zastosowania.

Maszyny vendingowe w przemyśle

Automaty vendingowe w przemyśle ograniczają do minimum, jeśli nie całkowicie eliminują potrzebę odwiedzania przez pracowników magazynu. W dużych zakładach magazyn potrafi być znacząco oddalony od stanowisk pracy, co w przypadku potrzeby pobrania jakichś zasobów zabiera sporo czasu. 

Maszyny vendingowe mogą być ustawione np. na hali produkcyjnej lub w jej pobliżu, a z uwagi na swoją dużą pojemność i różnorodne rozmiary skrytek pomieszczą niemal wszystko, czego pracownicy mogliby potrzebować.

Narzędzia i inne niezbędne do pracy przedmioty (np. produkty BHP, w tym środki ochrony słuchu, wzroku i nie tylko) mogą być błyskawicznie pobierane przed rozpoczęciem pracy i zwracane po jej zakończeniu. Dzięki wymogowi autoryzacji nie ma ryzyka, że pracownik będzie mógł pobrać towary nieodpowiednie do swojego stanowiska lub w zbyt dużej ilości.

W przeciwieństwie do magazyniera, automat vendingowy może pracować bez przerwy, 24 godziny na dobę. Jego obsługa jest niezwykle intuicyjna, a dzięki takim rozwiązaniom, jak skaner RFID czy czytnik kodów kredytowych i QR, wydawanie produktów i przyjmowanie zwrotów jest jeszcze szybsze i wygodniejsze.

Inne zastosowania automatów vendingowych

Chociaż smart vending dla przemysłu jest szczególnie warty uwagi, trzeba wskazać, że automaty wydawcze znajdują zastosowanie także w innych branżach. Przede wszystkim w ochronie zdrowia i handlu.

W przypadku branży związanej z ochroną zdrowia, a więc dokładniej mówiąc chociażby klinik, przychodni czy indywidualnych praktyk lekarskich, automaty to bezpieczny sposób na odbiór i zwrot wyposażenia medycznego (probówek, strzykawek, zestawów laboratoryjnych), rękawiczek, masek i półmasek, przyłbic, a nawet pościeli. Szybki dostęp do tego typu przedmiotów o dowolnej porze dnia i nocy, 7 dni w tygodniu, może okazać się kluczowy.

Natomiast w handlu najczęściej spotykane rozwiązanie to wykorzystanie automatów do wydawania zamówień (już opłaconych lub wymagających opłacenia), a także przyjmowania zwrotów czy reklamacji.