31 marca przypada Międzynarodowy Dzień Backupu. Z jakiego powodu kopie zapasowe doczekały się dedykowanego sobie święta, podczas którego media na całym świecie przypominają o konieczności ich tworzenia? Głównie z tego względu, że większość z nas, do momentu utraty danych, w ogóle nie bierze pod uwagę takiego scenariusza. Dlaczego warto wykonywać kopie zapasowe danych i jak je uzyskać?
Czy robimy kopie zapasowe?
Wykonanie kopii zapasowej wydaje się być proste. Wystarczy skopiować pliki np. z dysku twardego komputera na nośnik i gotowe. Może to być dysk zewnętrzny lub usługa w chmurze, taka jak OneDrive. Jest to proste zadanie, ale problem tkwi w tym, że wymaga ono systematyczności albo zautomatyzowania tego procesu.
Z okazji Międzynarodowego Dnia Backupu firma Kroll Ontrack przeprowadziła badanie związane z tym, jak respondenci podchodzą do kwestii tworzenia kopii zapasowych. Ankietowanymi byli klienci i partnerzy biznesowi przedsiębiorstwa, Wyniki wskazały, że 1/3 respondentów w ogóle nie wykonuje kopii zapasowych danych, jako przyczynę podając najczęściej brak czasu. Pozytywne jest to, że odsetek takich osób z roku na rok maleje.
Rośnie zainteresowanie tworzeniem kopii zapasowych w chmurze, np. na wspomnianym OneDrive – 23 proc. badanych decyduje się na takie rozwiązanie, jednak większość w dalszym ciągu ma tradycyjne podejście do tworzenia kopii i wykorzystuje do tego celu dyski HDD. Jeśli chodzi o częstość wykonywania backupów, to ankietowani deklarują, że robią je:
- codziennie – 58 proc.,
- raz w tygodniu – 20 proc.,
- raz w miesiącu – 12 proc.,
- raz w roku – 3 proc.
Co ciekawe, mimo podjęcia środków ostrożności, 20 proc. badanych doświadczyło znacznej utraty danych, a jedynie 43 proc. z nich zdołało odzyskać informacje w całości lub prawie w całości. Aż 46 proc. badanych utraciło większość plików. Dlaczego do tego doszło? Samo tworzenie kopii zapasowej nie wystarczy – należy ją jeszcze testować. Tymczasem tylko 27 proc. badanych robi to raz w tygodniu. Jeśli kopia zapasowa nie działa poprawnie, to możesz nie odzyskać części, a nawet wszystkich danych.
Utrata danych może mieć poważne konsekwencje dla firm. Z badania przeprowadzonego przez QNAP i PC World wynika, że dla 20 proc. przedsiębiorstw wiązało się to z utrudnieniami w realizacji bieżących zadań, a dla 10 proc. takie zdarzenia powodowały straty finansowe.
Jak tworzyć kopie zapasowe?
Jednym z rozwiązań są dyski zewnętrzne, kolejnym – chmura internetowa. Jeśli zależy ci na bezpieczeństwie, powinieneś posiadać nawet kilka backupów. Na rynku dostępne są profesjonalne rozwiązania, które mogą cię w tym wspomóc:
- Acronis Backup – to narzędzie do tworzenia kopii zapasowych w chmurze, do których masz dostęp przez całą dobę. Do stworzenia backupu z wielu urządzeń wystarczą 3 kliknięciach myszą. Jedną z opcji jest wybór typu harmonogramu tworzenia kopii. Może to być np. kopia zawsze przyrostowa, zawsze pełna, dzienna przyrostowa i inne, również niestandardowe. Powierzchnię dyskową dopasowujesz do swoich potrzeb.
- Dropsuite Basic Backup – kolejne profesjonalne rozwiązanie. Możesz w ten sposób wykonać kopię zapasową poczty Microsoft Exchange, Gmail z Google G Suite lub standardowej poczty IMAP/POP3. Do wyboru masz różne warianty pojemności. Aplikacja obsługuje nielimitowaną ilość skrzynek, zapewnia nieograniczony czas przechowywania, ochronę przed phishingiem i atakami szyfrującymi dane.
Warto pamiętać, że kluczowe znaczenie ma nie tylko tworzenie kopii zapasowych, ale również odpowiednie zabezpieczanie danych czy stron WWW przed atakami. Serwis internetowy powinien posiadać szyfrowane połączenie, tj. certyfikat SSL. Dzięki temu osoby odwiedzające strony internetowe zabezpieczone są przed przejęciem danych, które przesyłane są pomiędzy użytkowaniem a serwisem WWW. Korzystanie z takiej ochrony jest już niemal standardem, a najpopularniejsza na świecie przeglądarka Chrome oznacza strony bez certyfikatu jako niezabezpieczone.