Portal biznesowy – Wiadomości / Informacje / Porady
Technologie

Badania nieniszczące (badania NDT) – co to jest?

Badania nieniszczące

Cechą znamienną dla badań NDT jest wykorzystanie technologii, która umożliwia zbadanie materiału przy minimalnej lub bez jakiejkolwiek ingerencji. Dzięki nim możliwe jest pozyskanie informacji na temat stanu obiektu, konstrukcji czy maszyny bez ryzyka zniszczenia lub naruszenia poszczególnych elementów. Badania nieniszczące najczęściej wykorzystuje się w przemyśle – na przykład w stoczniach, zakładach produkujących konstrukcje stalowe i urządzenia czy fabrykach branży chemicznej, spożywczej, rafineryjnej.

Badania nieniszczące – co to jest?

Badania nieniszczące – NDT (ang. non destructive testing) – opisują szereg działań badawczych, których głównymi celami jest wykrycie ewentualnych wad i pozyskanie informacji na temat stanu materiałów. Stosuje się je, ponieważ pozwalają na diagnostykę nie naruszając stanu obiektu czy urządzenia – co w przypadku wielu obszarów przemysłu jest kluczowe.

Zobacz pełną ofertę badań NDT: https://navitest.com.pl/pl/badania-nieniszczace/

Opierające się na technologiach NDT badania przeprowadza się najczęściej na metalach – powszechnie używanych w takich branżach jak przemysł energetyczny, konstrukcji stalowych, stoczniowy czy petrochemii. Możliwe jest jednak przeprowadzenie badań nieniszczących NDT na materiałach niemetalicznych. Będą to różnego rodzaju laminaty, beton, polimery czy elementy elektroniczne.

Badania nieniszczące – rodzaje

Ze względu na duże zróżnicowanie materiałów i połączeń nierozłącznych testowanych w badaniach NDT – metody tych badań również się między sobą różnią. Główną determinantą jest tutaj użyta technologia – sposób działania urządzeń i to, w jaki sposób pozyskują one informacje. Z uwzględnieniem tych kryteriów możemy wyróżnić najczęściej stosowane metody badań nieniszczących:

    • Badania radiograficzne (RT) – analogowe i cyfrowe
    • Badania ultradźwiękowe (UT) – w tym też badania Phased Array (UTPA) oraz TOFD i grubości (UTT/UTM)
    • Badania wizualne (VT)
    • Badania identyfikacji materiału (PMI)
    • Badania prądami wirowymi (ET)
    • Badania twardości (HT)

 

  • Badania magnetyczno-proszkowe (MT)

 

  • Badania penetracyjne (PT)

Są to tylko najpopularniejsze rodzaje badań nieniszczących. Można ich jednak wyróżnić o wiele więcej – o czym możemy się przekonać, przeglądając chociażby ofertę Navitest. Firmy, które wykonują profesjonalnie badania NDT dysponują zaawansowaną technologią i wyposażeniem, które pozwalają na dokonywanie bardzo zróżnicowanych, często nietypowych pomiarów.

Oferta firm takich jak Navitest skierowana jest do zarządców stoczni, zakładów przemysłowych i energetycznych, a także wielu innych obszarów, w których konieczna jest weryfikacja stanu obiektów, urządzeń czy konstrukcji na etapie wytwarzania i eksploatacji obiektów i instalacji.

Gdzie się stosuje badania nieniszczące NDT?

Niegdyś zastosowanie badań nieniszczących NDT dotyczyło przede wszystkim metali. Dzisiaj jednak obejmuje ono dużo szerszy zakres – przede wszystkim ze względu na rozwój technologii. Samo zastosowanie warunkowane jest przez metody, których używamy.

Przykładowo – klasyczne techniki badań NDT wykorzystywane są do sprawdzania odlewów, odkuwek i złączy spawanych. Z kolei technika radiografii cyfrowej może zostać wykorzystana do mapowania korozji w instalacjach rurociągowych, które są w trakcie eksploatacji. Jeszcze kilkanaście lat temu przeprowadzenie tego typu testów byłoby niemożliwe.

Wspomniana technika radiografii cyfrowej może być jednak wykorzystana nie tylko do pomiaru grubości i wykrywania ognisk korozji w konstrukcjach metalowych. Często wykorzystuje się ją do prześwietlania laminatów, drobnych urządzeń (sprawdzając poprawność montażu) lub elementów elektronicznych, a także np. do wykazania rozkładu poszczególnych warstw gleby na danym obszarze.

___

NAVITEST Sp. z o.o.
80-288 Gdańsk ul. Piecewska 27, Polska
Tel + (48 58) 520-75-00 – sekretariat
biuro(at)navitest.com.pl