Portal biznesowy – Wiadomości / Informacje / Porady
Pieniądze Reklama Technologie

Bankowe aplikacje mobilne, Google Pay i płatność zbliżeniowa NFC

aplikacje bankowe

Płatność za pomocą naszego smartfona możemy zrealizować praktycznie wszędzie. Wypłata pieniędzy przy pomocy usługi BLIK, daje możliwość całkowitego zrezygnowania z karty płatniczej. Płatność zbliżeniowa za pomocą funkcji NFC działa podobnie, jak płatność zbliżeniowa przy użyci karty płatniczej. Zobaczmy, jakie możliwości dają nam bankowe aplikacje mobilne.

Aplikacja bankowa – czym jest

Mobilna aplikacja bankowa, to program który instalujemy na naszym smart fonie, podobnie jak inne aplikacje. Takie aplikacje możemy pobrać z oficjalnych źródeł, na przykład ze sklepu Google Play. Dzięki temu, po wcześniejszym zweryfikowaniu naszego konta i podpięciu aplikacji do naszego konta, możemy korzystać z usług finansowych oferowanych przez bank. Do podstawowych z nich ( w zależności od aplikacji bankowej ) należą:

-Wyplata Blik ( co to jest blik )
-Przelew pieniędzy na inne konto
-Przelew pieniędzy na telefon
-Zlecenia wypłaty
-Zlecenia wpłat
-Pożyczki ratalne
-Zamówienie usług bankowych
-Płatność zbliżeniowa NFC

Obecnie większość banków posiada swoje aplikacje mobilne. Dostęp do nich jest poprzedzony odpowiednią weryfikacją użytkownika. Może to się odbywać za pomocą kodu, hasła, odcisku palca lub kodu SMS. Zalecane jest korzystanie z aplikacji udostępnionych w oficjalnych źródłach. Pamiętaj o regularnym aktualizowaniu aplikacji.

Aplikacja mBank PL

Aplikacja ta umożliwia dostęp do naszego konta bankowego za pomocą hasła lub odcisku palca. Dzięki niej możemy kontrolować nasze wydatki, zobaczyć listę bankomatów z których możemy wypłacić nasze pieniądze i zapłacić BLIKiem.
Najnowsza wersja aplikacji umożliwia płatność telefonem Android Pay oraz płatność zbliżeniową NFC.
Osoby posiadające aplikację, bez obowiązku logowania mogą sprawdzić saldo swoje konta. Aplikacja umożliwia podgląd stanu konta w procentach. Przykładowo możemy ustawić – 100% = 1000zł na naszym koncie.

Aplikacja mobilna mBank w przejrzysty sposób informuje nas o tempie wydatków porównując je z poprzednim miesiące. Dodatkowo widzimy zaplanowane wydatki wraz z symulacją stanu konta po ich zrealizowaniu. Bank umożliwia z poziomu smatrfona wzięcie szybkiego kredytu oraz wykonanie przelewów – do odbiorców zdefiniowanych oraz jednorazowe (należy je potwierdzić PINem), standardowe oraz ekspresowe, na rachunki własne, do ZUS, podatkowe, za pomocą kodów QR, na numer telefonu.

Dzięki aplikacji doładujemy telefon , kupimy i sprzedamy waluty, ubezpieczymy naszą osobę połączymy się z konsultantem. Pełna lista funkcji aplikacji mBanku dostępna jest w sklepie Google Play.
Zaktualizowano 6 lutego 2019
Ponad milion instalacji

Santander mobile

Dzięki aplikacji mobilnej banku Santander sprawdzimy stan konta i historię naszych operacji. Dodatkowo wypłacimy nasze pieniądze przy pomocy opcji BLIK. Podobnie jak w pozostałych aplikacjach bankowych Bank Santander umożliwia płatność zbliżeniową smartfonem dzięki obsłudze płatności NFC. Logowanie do aplikacji odbywa się za pomocą kodu PIN, lub odcisku palca.

Najważniejszymi funkcjami są – przelewy na numer konta lub telefon i zarządzanie kartami.
Dzięki aplikacji Santander mobile połączymy się z naszym doradcą, otrzymamy informację push o aktywności na naszym koncie, sprawdzimy stan konta bez konieczności logowania, prześlemy pieniądze w innej walucie i doładujemy telefon.
Pełna lista możliwości jakie oferuje Bank Santander znajduje się na stronie internetowej i stronie aplikacji w Google Play.

PeoPay – Bank Bank Pekao SA

Aplikacja banku Pekao SA – PeoPay umożliwia procentowy lub kwotowy podgląd stanu naszego konta bez konieczności zalogowania, dostęp do historii naszych operacji, przelewy krajowe i zagraniczne, wymianę walut oraz podsumowanie wydatków z podziałem na kategorie.

Logowanie do aplikacji odbywa się za pomocą odcisku palca lub przy pomocy kodu Pin. Dzięki usłudze NFC możemy dokonywać płatności zbliżeniowych, a skanowany kod QR pozwoli nam zapłacić za produkt w Internecie. Aplikacja bankowa umożliwia płatność przy użyciu kodu BLIK oraz natychmiastowe przelewy na numer telefonu – dotyczy użytkowników PeoPay
Aby korzystać z aplikacji wymagana jest wizyta w banku w celu aktywacji usługi Pekao24.
Pełna lista możliwości jakie oferuje Bank Pekao SA znajduje się na stronie internetowej i stronie aplikacji w Google Play.

Moje ING mobile

Moje ING mobile to aplikacja udostępniona przez bank ING Bank Slaski S.A. Dzięki niej otrzymujemy dostęp do wielu usług oferowanych przez bank. Do podstawowych z nich nalezą: opłaty rachunków, doładowanie telefonu, zlecenia stałe i dostęp do historii konta.
Podobnie jak inne bankowe aplikacje mobilne, podobnie Moje ING mobilne umożliwia płatność zbliżeniową NFC i BLIKiem. Stan naszego konta możemy sprawdzić bez konieczności logowania się do aplikacji, a jeśli już chcemy to zrobić to użyjemy do tego kodu PIN lub odcisku palca.
Podobnie jak inne aplikacje, Moje ING mobilne powiadomi nas o operacjach na naszym koncie dzięki opcji push i zrealizuje przelew na telefon komórkowy innego odbiorcy.
Pełna lista funkcji aplikacji dostępna jest na stronie internetowej banku i w sklepie Google Play.

IKO – PKO Bank Polski SA

IKO to aplikacja bankowa dostępna w sklepie Google Play udostępniona przez PKO Bank Polski. Dzięki niej otrzymamy dostęp do wielu funkcji.
Dzięki aplikacji IKO sprawdzimy saldo rachunku i przeanalizujemy jego historię. Dokonamy wypłat z bankomatów ( oraz wpłat w wybranych bankomatach ) przy pomocy usługi BLIK. Dodatkowo istnieje możliwość doładowania telefonu , generowanie i udostępnianie potwierdzeń przelewów.

Aplikacja bankowa umożliwia podgląd naszych kredytów wraz z historią ich spłaty, informację o lokatach ( zakładanie i zrywanie lokat bankowych ) i ubezpieczeniach (zakup ubezpieczenia podróżnego ).
Dzięki usłudze NFC mamy możliwość zapłacić zbliżeniowo naszym smart fonem wyposażonym w tą opcję.
O dodatkowych funkcjach jakie udostępnia aplikacja mobilna banku PKO przeczytamy na oficjalnej stronie banku i w sklepie Google Play.
Ostatnia aktualizacja aplikacji miała miejsce 25 stycznia 2019. Rozmiar aplikacji to 21 MB
Aktualna wersja 3.119.43
Wymaga Androida 4.1 i nowsze

Bank Millennium

Aplikacja banku Millennium jest prosta w obsłudze i umożliwia dostęp do wielu funkcji bankowych. Dzięki niej sprawdzimy stan konta, wykonamy przelew natychmiastowy na e-mail i telefon, stworzymy kod QR do przelewów i doładujemy telefon.
Aplikacja umożliwia płatność mobilną BLIK w tym wystawianie czeków BLIK, wypłata z bankomatów, płatność kodem w sklepach stacjonarnych i internetowych. Logowanie odbywa się za pomocą pinu lub odcisku palca (Samsung Pass oraz Android Fingerprint ID ). Dodatkowo na ekranie możemy umieścić widet z saldem rachunków, kart, kodem BLIK i dostępem do kart lojalnościowych.
Bank Millennium dzięki mobilnej aplikacji umożliwia przegląd oddziałów bankowych wraz ze wskazaniem ich na mapie, wybór tła aplikacji, notyfikacje i kursy walut.
Więcej o aplikacji znajdziemy na oficjalnej stronie banku oraz w sklepie Google Play.

Ostatnia aktualizacja aplikacji miała miejsce 15 stycznia 2019.
Rozmiar aplikacji 61M
Instalacje Ponad milion
Aktualna wersja 4.31.655
Aplikacja bankowa wymaga Androida 4.0.3 i nowszego

Płatności zbliżeniowe NFC

Płatność NFC to usługa dzięki której dokonamy płatności zbliżając nasz telefon do terminala. Aplikacje bankowe umożliwiają płatności zbliżeniowe dzięki obsłudze NFC. W tym celu większość programów wymaga androida w wersji minimum 4.4. Usługa może nie być dostępna dla zrootowanych urządzeń.
Aktywacja modułu NFC jest możliwa dzięki jej aktywacji w ustawieniach smartfona lub poprzez aktywację przy pomocy szybkich ustawień dostępnych na górnym pasku.

Niektórzy twierdzą, że płatność przy pomocy NFC nie należy do bezpiecznych. Zdaniem specjalistów ta metoda płatności jest porównywalna do tej, w jakiej odbywa się operacja przy pomocy karty zbliżeniowej. W przypadku kradzieży telefony, należy zastrzec usługę na naszym banku.

Google Pay

Dzięki usłudze Google Pay możemy w szybki i prosty sposób zapłacić za produkty i usługi w sklepie internetowym i stacjonarnym. Wystarczy dodać kartę do aplikacji i już możemy płacić zbliżeniowo. Dzięki aplikacji możemy sprawdzić ostatnie transakcje, znaleźć sklep w pobliżu i korzystać z kart lojalnościowych podczas zakupów.
Aplikacja Google Pay posiada zabezpieczenia dzięki którym konto użytkownika jest bezpieczne. W trakcie płatności numer karty kredytowej jest zaszyfrowany, a jej numer nie jest widoczny podczas transakcji.
Google Pay jest dostępny na wszystkich niezrootowanych urządzeniach z Androidem (Lollipop 5.0+).

Podsumowanie aplikacji bankowych

Większość aplikacji bankowych umożliwia pełny dostęp do naszego konta. Możemy przy ich pomocy sprawdzić stan naszego konta ( w niektórych aplikacjach także bez logowania – procentowo lub liczbowo ), wykonać przelew jednorazowy na inne konto lub telefon komórkowy. Dodatkowo prześledzimy historię naszych operacji, kredytów i lokat. Złożymy wniosek o kredyt gotówkowy, sprawdzimy i wymienimy waluty oraz zapłacimy przy pomocą kodu BLIK i funkcji NFC
Aplikacje maja przejrzysty interfejs, są regularnie aktualizowane i pozwalają na zalogowanie za pomocą kodu PIN lub odcisku palca. Kolejną funkcją są powiadomienia push, dzięki którym dowiemy się o otrzymanym przelewie.
Instalujmy aplikacje z zaufanych źródeł i oficjalnych stron. Zdarzało się, że aplikacje miały łudząco podobny wygląd do oficjalnych i korzystanie z nich spowodowało utratę wszystkich Śródków.

Powiązane artykuły

Santander, mBank i PKO ostrzegają przed fałszywymi wiadomościami SMS

teoriabiznesu.pl

mBank – Konto dla gracza z roczną subskrypcją G2A Plus i dwiema gamingowymi kartami

teoriabiznesu.pl

W Banku Millennium złożymy wnioski o Rodzinny Kapitał Opiekuńczy

teoriabiznesu.pl