Portal biznesowy – Wiadomości / Informacje / Porady
Technologie

Ceownik stalowy, czyli uniwersalny element konstrukcyjny. Co warto o nim wiedzieć?

Ceownik stalowy

Ceowniki stalowe to specjalne wersje kształtowników wykonanych ze stopu żelaza, węgla oraz innych dodatków stopowych. Ich kształt, w zależności od płaszczyzny horyzontalnej, najczęściej przypomina literę „C” lub „U”. Wyroby te powszechnie stosowane są w infrastrukturze drogowej, wszelkiego rodzaju konstrukcjach budowlanych oraz rozwiązaniach mieszkaniowych. To uniwersalne elementy konstrukcyjne, o których warto wiedzieć więcej!

Ceownik stalowy – co to za produkt?

Jednym z bardziej popularnych wyrobów budowlanych jest ceownik stalowy. Wymiary tego specjalnej konstrukcji kształtownika są bardzo zróżnicowane i w dużej mierze zależą od specyfiki zastosowania. Najczęściej stosowane są tzw. ceowniki małe, których gabaryty są niewielkie i posiadają szerokość przekroju do 60x35x7 mm. 

Długość takich ceowników stalowych może być każdorazowo uzgadniana z hurtownią stali, jednak nie powinna przekraczać 12000 mm z uwagi na ich postępującą w tym profilu giętkość materiałową. Wyroby te mają bardzo szerokie zastosowanie w montażu elementów maszyn, w tym również samochodów, kontenerów czy ogrodzeń.

Z drugiej strony szerokim zastosowaniem cieszą się również ceowniki stalowe o znacznie większych gabarytach, które pozwalają na uzyskanie dużo większej sztywności, twardości i odporności na działanie warunków mechanicznych. W tym przypadku często stosowane są w budownictwie, konstrukcjach nośnych mostów czy wielkogabarytowych budowlach przemysłowych. 

Są one często wykonywane ze stali S235 o granicy plastyczności dochodzącej do 240 MPa, która pozwala na ich zastosowanie na słupy nośne i ramiona, regały magazynowe, podwieszane sufity czy konstrukcje dachowe. Czy ceowniki stalowe mogą stanowić uniwersalny element konstrukcyjny?

Ceowniki stalowe w zastosowaniach konstrukcyjnych

Okazuje się, że ceowniki stalowe to bardzo wartościowy wyrób mający zastosowanie na wszelkiego rodzaju konstrukcje budowlane i maszynowe. Najpopularniejsze są kształtowniki „C/U” wykonane w technologii walcowania na gorąco stali węglowej. Jest to wysokiej jakości produkt będący stopem żelaza, węgla i innych dodatków niestopowych (takich, jak np. krzem, miedź czy aluminium), które nie przekraczają granicznych wartości określonych specjalnymi normami.

O ich uniwersalności świadczy fakt, że są to wyroby hutnicze łatwe do obróbki mechanicznej, dość odporne na działanie warunków atmosferycznych oraz dynamicznych, zwłaszcza przy stałych obciążeniach oraz łatwo spawalne za pomocą odpowiednich spoiw. Odpowiednie wersje ceowników stalowych dopasowane do konkretnych zastosowań można wyszukać na stronie Moris.eu: https://moris.eu/pl/Stal/Ceowniki/c/U-PROFILE

Nowoczesne hurtownie stali oferują możliwość indywidualnych zamówień niestandardowych, dopasowanych do konkretnych potrzeb, jak na przykład ceownik stalowy 100x50x5 czy ceownik stalowy 20x20x2.

Co jeszcze jest istotne na etapie wyboru uniwersalnych ceowników konstrukcyjnych?

Dobrej jakości stal przeznaczona na produkcję ceowników stalowych to w dobie obecnej konkurencji za mało, aby utrzymać klienta. Istotne są aspekty cyfryzacji polegające na pełnej automatyzacji realizacji zamówień do indywidualnych kontrahentów. Wymiary oraz gatunek i numer stali można wybrać za pomocą paru kliknięć.

W tym aspekcie istotny jest również transport na terenie całego kraju, który dla stałych klientów powinien być darmowy nawet od 1 sztuki wyrobu hutniczego. Warto również zabezpieczyć dostawy przed zniszczeniem przy pomocy dedykowanych środków składowania, magazynowania oraz transportu. Hurtownia stali, która działa w myśl Przemysłu 4.0 ma szansę na powodzenie w obszarze sprzedaży ceowników stalowych oraz innych wyrobów przetworzonych na drodze obróbki plastycznej.