Wielu glazurników uważa, że do cięcia wykończeniowego ceramiki i gresu bez wiórów konieczne jest użycie ręcznej monokrystalicznej przecinarki do płytek lub chłodzonej wodą elektrycznej przecinarki do płytek. Jednak obecnie już zostały opracowane tarcze, które radzą sobie z takimi zadaniami za pomocą szlifierek kątowych. W tym artykule rozważymy temat wyboru szlifierek kątowych do cięcia wykończeniowego płytek, a także podpowiemy Ci, jak prawidłowo wybrać tarczę diamentową Distar do płytek, którą można ciąć bez odprysków pod kątem 90 i 45 stopni.
Wybór szlifierki kątowej do cięcia wykończeniowego
W przeciwieństwie do monokrystalicznej i elektrycznej przecinarek do płytek, szlifierka kątowa jest kompaktowym i wszechstronnym urządzeniem, za pomocą którego można wykonywać nie tylko cięcie płytek, ale również wiele innych zadań:
- Szlifowanie podłogi i ścian przed naniesieniem kleju do płytek.
- Wiercenie lub poszerzanie otworów w płytce.
- Podszlifowanie odprysków na płytkach za pomocą tarcz polerskich.
- Obróbka różnych materiałów budowlanych.
Rynek oferuje dużą liczbę szlifierek kątowych, które mają zarówno niewielkie różnice (konstrukcja i drobne funkcje dodatkowe), jak i bardziej podstawowe, na które należy zwrócić uwagę:
- Średnica tarczy. Do cięcia płytek stosuje się szlifierki kątowe o średnicy 115 i 125 mm. Tarcze 115 są mniej popularne, więc lepiej wybrać szlifierkę kątową do tarczę diamentową 125 mm.
- Moc szlifierki kątowej. Szlifierki kątowe o średnicy 125 mm mają duży rozrzut mocy — od 0,7 kW do 1,9 kW. Jeśli masz w planach cięcie tylko lekkich i stosunkowo niegrubych (do 10-12 mm) płytek, wystarczy szlifierka kątowa o małej mocy, natomiast cięcie grubszych (do 20 mm) i odpornych na mróz gresów wymaga większej mocy, dlatego zaleca się wybranie szlifierki kątowej o mocy od 1,4 kW i wyższej. Taka szlifierka kątowa będzie w stanie wykonać wiele różnych zadań związanych z cięciem i układaniem płytek.
- Liniowa prędkość obrotowa. Optymalna prędkość liniowa pracy tarcz do płytek ceramicznych – 80 m/s. Taką prędkość tarcza osiąga, gdy prędkość obrotowa wrzeciona szlifierki kątowej równia się 11 500 obr./min. Jeśli prędkość obrotowa jest niższa, tarcza będzie pracować wolniej i prawdopodobnie pozostawi dodatkowe odpryski na płytce.
- Zasilanie szlifierki kątowej. Obecnie istnieją dwa rodzaje zasilania szlifierek kątowych — sieciowe i akumulatorowe. Często akumulatorowe (bezprzewodowe) szlifierki kątowe są mniej wydajne i pracują przy niskich obrotach (9000 – 10000 RPM), dlatego lepiej jest użyć szlifierki kątowej z zasilaniem sieciowym.
Podsumowując powyższe — najlepszą szlifierką kątową do cięcia wykończeniowego płytek jest szlifierka kątowa o średnicy 125 mm, o mocy od 1,4 kW i obrotach wału 11 000 obr./min i więcej. Jakie zatem diamentowe tarcze do płytek nadają się do cięcia pod kątem 90 stopni, a które pod kątem 45?
Tarcza do cięcia pod kątem prostym
Wizualnie większość diamentowych tarcz do płytek ceramicznych są bardzo podobne, a więc może być problem do dobrać tarczę, która będzie cięła bez odprysków. Firma Distar wyprodukowała kilka unikalnych tarcz diamentowych, które uwagę przyciągają swoimi cechami konstrukcyjnymi i zapewniają najczystszą krawędź podczas cięcia pod kątem 90 stopni:
- Esthete. Przez długie lata ta tarcza do płytek jest flagowym produktem sprzedaży, dzięki swemu czystemu i ultra cienkiemu cięciu. Grubość warstwy diamentowej tego produktu wynosi 1,1 mm, a metalowy korpus wykonano ze stali 0,8 mm, która jest wzmocniona dodatkowymi kołnierzami, zapewniającymi sztywność tarczy. Nie tak dawno temu opracowano zaktualizowaną wersję Esthete Li-Ion, która cechuje się większą szybkością obróbki materiału i doskonałe nadaje się nawet dla narzędzia akumulatorowego.
- Elegant. Ta tarcza ma średnicę 100 mm i doskonale nadaje się do wykańczania nawet płytek glazurowanych. Nie pozostawia odprysków zarówno na błyszczącej części płytki, jak i na tylnej stronie, co jest przydatne podczas wykonywania otworów pod zlewy lub instalacje z płytek. Doskonała do obróbki mozaiki.
- Perfect. Ta tarcza ma grubszą i wyższą warstwę diamentową, a także bardzo drobny diament tnący. W przeciwieństwie do Esthete, ma dobry margines wytrzymałości ze względu na swoją grubość, a czystość cięcia nie jest gorsza.
Po wypróbowaniu jednej z tych tarcz nie będziesz już chciał pracować z innym osprzętem diamentowym!
Tarcza do cięcia pod kątem 45 stopni
Cięcie płytek pod kątem 45 stopni jest bardzo rozpowszechnioną operacją, jednak co do zasady różni się od zwykłego cięcia pod kątem prostym. Sprawa w tym, że głębokość przecinania przy cięciu pod kątem 45 stopni jest o 35-40% większa niż przy cięciu prostym. Ponadto jedna strona tarczy jest bardziej obciążona niż druga. Aby wykonać tę operację tak wygodnie, jak to możliwe, specjaliści firmy Distar opracowali kilka diamentowych tarcz do płytek ceramicznych i gresu, które doskonale sobie radzą z cięciem pod kątem:
- Pro Gres. Pogrubiona i warstwa diamentowa turbo umożliwia łatwą obróbkę płytek pod kątem 45 stopni. Posiada wysoki margines wytrzymałości. Dzięki tej tarczy można również szlifować płytki i wykonywać zgrubne cięcia pod kątem prostym.
- Edge Dry. Podobnie jak poprzednia, ma pogrubioną warstwę i korpus. Doskonale sobie radzi z cięciem pod kątem 45 stopni i podszlifowaniem płytek. Możliwe jest również cięcie pod kątem 90 stopni, ale wymaga dopracowania. W odróżnieniu od Pro Gres, tarcza ta jest w stanie ciąć nawet bardzo twarde gresy.
W rzadkich przypadkach i przy małych objętościach można obrabiać płytki pod kątem 45 stopni za pomocą zwykłych tarcz, ale jeśli robisz to codziennie, lepiej mieć wyspecjalizowaną tarczę do takiego zadania.
Wnioski
Do cięcia płytek bez odprysków i dalszego dopracowania, całkiem nadaje się też taki sprzęt, jakim jest szlifierka kątowa. Wszystko, co jest wymagane od mistrza, to odpowiedni wybór szlifierki kątowej, a także diamentowej tarczy do płytek, która może wykonywać cięcie pod kątem 45 lub 90 stopni. I prosimy pamiętać — prawdziwy mistrz zawsze ma kilka tarcz, których używa do różnych zadań!