Portal biznesowy – Wiadomości / Informacje / Porady
Internet Technologie

Co to jest Wi-Fi?

co to jest wi fi?

Wi-Fi jest to technologia sieci bezprzewodowej , która umożliwia komunikację urządzeń z Internetem, takich jak komputery (laptopy i komputery stacjonarne), urządzenia mobilne (smartfony i tablety) oraz inne urządzenia takie jak drukarki czy kamery wideo. Pozwala tym urządzeniom na wymianę informacji między sobą, tworząc sieć.

Łączność z Internetem odbywa się za pośrednictwem routera bezprzewodowego. Kiedy uzyskujesz dostęp do Wi-Fi, łączysz się z routerem bezprzewodowym, który pozwala urządzeniom kompatybilnym z Wi-Fi na komunikację z Internetem. W rzeczywistości dostęp do lokalnej sieci podłączonych urządzeń, pozwala drukować zdjęcia bezprzewodowo, lub oglądać obraz wideo z kamer podłączonych Wi-Fi bez konieczności fizycznego podłączania się do nich.

Jak działa Wi-Fi?

Zamiast korzystać z połączeń przewodowych, takich jak Ethernet, Wi-Fi wykorzystuje fale radiowe do przesyłania informacji na określonych częstotliwościach, najczęściej 2,4 GHz i 5 GHz.
Od strony technicznej standard 802.11 definiuje protokoły umożliwiające komunikację z obecnymi urządzeniami bezprzewodowymi obsługującymi Wi-Fi, w tym routerami bezprzewodowymi i punktami dostępu bezprzewodowego. Bezprzewodowe punkty dostępowe obsługują różne standardy IEEE.

Jaki zasięg ma Wi-fi?

Typowy zasięg standardowej sieci Wi-Fi może osiągnąć do 100 metrów na świeżym powietrzu. Budynki i inne materiały odbijają jednak sygnał, dzięki czemu większość sieci Wi-Fi jest znacznie węższa. Zazwyczaj zasięg 10–35 metrów jest bardziej powszechny.

Co to jest 802.11?

802.11 to zestaw protokołów, który określa rodzaj komunikacji, która może odbywać się w sieci Wi-Fi na różnych częstotliwościach bezprzewodowych.
Przed ostatnią zmianą konwencji nazewnictwa 802.11 było również ważnym składnikiem nazwy dla każdej kolejnej generacji łączności Wi-Fi. Zazwyczaj po nim następuje litera lub seria liter, nadal stanowi ona część nazwy technicznej każdej generacji Wi-Fi. Jednak obecnie stosowane są prostsze schematy nazewnictwa , oznaczone przez pokolenia.

Co to jest bezprzewodowy punkt dostępowy?

Bezprzewodowy punkt dostępowy (AP) pozwala urządzeniom bezprzewodowym łączyć się z siecią bezprzewodową.
Punkt dostępowy pobiera przepustowość pochodzącą z routera i rozciąga ją, aby wiele urządzeń mogło połączyć się z siecią z większej odległości. Ale bezprzewodowy punkt dostępowy to coś więcej niż zwykłe rozszerzenie Wi-Fi. Może również dostarczać użytecznych danych o urządzeniach w sieci, zapewniać bezpieczeństwo połączenia i służyć wielu innym praktycznym celom.

Co to jest router bezprzewodowy?

Routery bezprzewodowe są powszechnie spotykane w domach. Są to urządzenia sprzętowe, których używają dostawcy usług internetowych do łączenia z siecią kablową lub internetową xDSL.
Router bezprzewodowy jest czasem określany jako urządzenie bezprzewodowej sieci lokalnej (WLAN). Sieć bezprzewodowa jest również nazywana siecią Wi-Fi .
Router bezprzewodowy łączy funkcje sieciowe punktu dostępu bezprzewodowego i routera. Przeczytaj więcej o routerach bezprzewodowych .

Co to jest stacjonarny router Wi-Fi?

Najczęstszym sposobem bezprzewodowego łączenia się z Internetem jest router stacjonarny (Wi-Fi). Te routery wyglądają jak małe skrzynki z wieloma krótkimi antenami, które pomagają nadawać sygnał w całym domu lub miejscu pracy. Im dalej użytkownik znajduje się od podstawowego routera Wi-Fi, tym słabszy sygnał. Tak więc wiele routerów bezprzewodowych, zwanych przedłużaczami zasięgu, zwykle umieszcza się w całym obszarze roboczym. Przedłużacze zasięgu Wi-Fi, umieszczone w szyku, zwiększają lub rozszerzają zasięg Internetu.

router wifi

Co to jest mobilny punkt dostępu?

Mobilny punkt dostępu jest powszechną funkcją w smartfonach z połączeniami zarówno na uwięzi, jak i na uwięzi. Po włączeniu mobilnego punktu dostępu w telefonie współdzielisz połączenie z siecią bezprzewodową innym urządzeniom, które mogą uzyskać dostęp do Internetu.

Jakie urządzenia korzystają z Wi-Fi?

Urządzenia Wi-Fi są wszędzie. Większość routerów oferuje łączność Wi-Fi i opiera się na nich prawie każdy produkt z inteligentnymi funkcjami zapewniający stabilne i niezawodne połączenie z Internetem. Obsługują go praktycznie wszystkie nowoczesne smartfony, podobnie jak tablety, laptopy i niektóre komputery stacjonarne. Można go również dodać do komputerów przy użyciu klucza USB.

Telewizory inteligentne prawie zawsze są wyposażone w obsługę łączności Wi-Fi, podobnie jak wiele innych urządzeń Internetu rzeczy, takich jak inteligentne lodówki i aparaty fotograficzne. Są też drukarki Wi-Fi, skanery, zegary, konsole do gier, cyfrowe radia, a nawet samochody. Przypadki użycia Wi-Fi są prawie nieskończone, jeśli wziąć pod uwagę szeroki wachlarz połączonych usług.

Co to jest Wi-Fi 6?

Wi-Fi 6 jest to aktualizacja standardu Wi-Fi, która zmienia sposób działania Wi-Fi. Niektóre z ważnych rzeczy, które Wi-Fi 6 wprowadza do Wi-Fi:

  • Niższe opóźnienie : oznacza to, że dane będą płynęły płynniej z mniejszymi opóźnieniami, co poprawi ogólne wrażenia.
  • Znacznie wyższe prędkości : Wi-Fi 6 znacznie poprawia szybkość przesyłania danych po podłączeniu do jednego urządzenia
  • Lepsza żywotność baterii : Wi-Fi 6 jest znacznie bardziej wydajny w sposobie rejestracji w urządzeniach, co oznacza, że urządzenia nie muszą zawsze „szukać” Wi-Fi w ten sam sposób. Dzięki temu rozwojowi kompatybilne urządzenia uzyskają znaczne oszczędności czasu pracy baterii.
  • Lepsze domowe Wi-F i: Wi-Fi 6 wykorzystuje również zaawansowaną formę MU-MIMO, która jest idealna dla przeciętnego gospodarstwa domowego. Routery będą mogły jednocześnie łączyć się z maksymalnie ośmioma urządzeniami,
  • Wiele routerów Wi-Fi 6 jest już dostępnych, ale wdrożenie standardu zajmie trochę czasu. Aby Wi-Fi 6 działał, potrzebujesz zarówno routera, jak i urządzenia zgodnego z Wi-Fi 6, a jak dotąd niewiele urządzeń wyposażono w ten standard.

Źródło: https://www.digitaltrends.com