Portal biznesowy – Wiadomości / Informacje / Porady
Technologie

Co warto wiedzieć o rowerach elektrycznych?

Co warto wiedzieć o rowerach elektrycznych

Artykuł sponsorowany

Rowery elektryczne cieszą się ogromną popularnością w wielkich miastach, ale też mniejszych miejscowościach. To doskonały środek transportu i narzędzie pracy dostawców i kurierów, ale rower ze wspomaganiem świetnie sprawdza się również podczas zwykłych wycieczek po okolicy. Jakie parametry rowerów elektrycznych są najważniejsze i jaki model opłaca się wybrać?

Rower elektryczny – najważniejsze parametry

W przypadku rowerów elektrycznych wyróżniamy trzy kluczowe parametry. Są to: moc silnika, rodzaj wspomagania oraz pojemność akumulatora, od której zależy zasięg pojazdu. Co warto wiedzieć o nich wiedzieć?

Moc silnika

Im większa moc silnika, tym szybciej i sprawniej porusza się rower elektryczny. Teoretycznie w sprzedaży znajdziesz modele o różnej mocy silnika, choć większość z nich ma standardowe 250 W. To dużo – taka moc wystarcza do osiągnięcia ok. 30 km/h. Jeśli zależy Ci na szybszej jeździe, to zainwestuj w rower elektryczny z silnikiem o mocy 350 W lub 500 W. Pamiętaj jednak, że im większy silnik, tym cięższy jest pojazd. Zazwyczaj jest to aż kilka dodatkowych kilogramów!

Co warto wiedzieć o rowerach elektrycznych

Rodzaj wspomagania

Większość rowerów elektrycznych oferuje trzy lub pięć trybów jazdy, które różnią się poziomem wspomagania. Na najsłabszym „eco” jazda potrafi być męcząca, szczególnie przy dużych szybkościach, ale w zamian za to akumulator znacznie wolniej się rozładowuje. Jeśli używasz pojazdu na co dzień, to wybierz model z pięcioma trybami, aby sprawnie zarządzać zużyciem energii podczas jazdy.

Pojemność akumulatora

Im większa pojemność akumulatora, tym dłuższy zasięg pojazdu. Większość modeli dostępnych w sprzedaży ma ok. 400-500 Wh, choć zdarzają się też bardziej pojemne baterie. Warto przy tym pamiętać, że akumulator to, obok silnika, dodatkowy ciężar, który wpływa na komfort jazdy, szczególnie na najniższym poziomie wspomagania. Ponadto zasięg pojazdu w praktyce może być dużo krótszy od deklaracji producenta – wszystko zależy od ukształtowania terenu, tempa i kultury jazdy, a także temperatury czy stopnia zużycia akumulatora.

Jaki rower elektryczny wybrać?

W sprzedaży znajdziesz setki rowerów elektrycznych od producentów takich jak Romet: https://sportano.pl/rowery/rowery-elektryczne/rowery-elektryczne-romet. Jak wybrać właściwy model i na jakie kwestie należy zwrócić szczególną uwagę?

Co warto wiedzieć o rowerach elektrycznych

Do pracy jako dostawca

Dla dostawców jedzenia i kurierów rowerowych najważniejsze są maksymalny zasięg oraz czas pracy baterii, zaś prędkość ma drugorzędne znaczenie. To właśnie dlatego warto wybrać rower crossowy o dużej pojemności akumulatora – dzięki nieco grubszym kołom oraz podstawowej amortyzacji pojazd sprawdzi się nawet po zjechaniu ze ścieżki rowerowej.

Do dojazdów do pracy

Szukasz roweru elektrycznego do codziennych dojazdów do pracy lub na uczelnię? Twój wybór powinien zależeć od trasy, jaką musisz pokonać. Jeśli jedziesz po asfalcie, to zdecyduj się na rower szosowy ze wspomaganiem. Natomiast w większości sytuacji warto zainwestować w elektryczny rower miejski lub crossowy o dużej mocy silnika – dzięki niej szybko dostaniesz się na miejsce!

Do jazdy po mieście

Zależy Ci na rowerze elektrycznym do jazdy po mieście, ale nie wiesz, na co się zdecydować? W takiej sytuacji najlepiej sprawdzi się tradycyjny rower miejski ze wspomaganiem. To najtańsza i najbardziej komfortowa opcja, szczególnie w przypadku krótkich wycieczek po okolicy. Jazda elektrycznym rowerem miejskim jest prosta, szybka i wygodna!

Do wycieczek po okolicy

Jeśli planujesz korzystać z roweru elektrycznego głównie do wycieczek po okolicy, to postaw na rower crossowy lub rower trekkingowy. Oba rodzaje pojazdów mogą poruszać się po trudnym terenie. Pamiętaj, że modele z dużą pojemnością akumulatora pozwolą Ci wybrać się na dalsze trasy!

Jak wybrać rower elektryczny: podsumowanie

Wybierając rower elektryczny, zwróć uwagę na moc silnika, rodzaj wspomagania oraz pojemność akumulatora. Dobierz powyższe parametry w zależności od planowanego zastosowania i nie zapominaj o jakości – to właśnie ona ma kluczowe znaczenie przy zakupie roweru elektrycznego!