Portal biznesowy – Wiadomości / Informacje / Porady
Reklama Technologie

Copernicus Sun – Potencjał drzemie w branży fotowoltaicznej – wywiad

Fotowoltaika wywiad

Copernicus Sun jest wrocławską firmą fotowoltaiczną działającą na terenie całego kraju. Spółka oferuje kompleksowe rozwiązania z zakresu odnawialnych źródeł energii dla wszystkich segmentów rynkowych: firm i klientów indywidualnych, rolników, spółdzielni mieszkaniowych oraz biurowców i  galerii handlowych. W  portfolio produktowym Copernicus Sun znajdują się także: pompy ciepła oraz produkty dodatkowe, takie jak stacje ładowania pojazdów i magazyny energii.

Rozmawia Jacek Grelewicz, prezes Copernicus Sun

Jak duży potencjał drzemie w branży fotowoltaicznej?

Jacek Grelewicz
Jacek Grelewicz

Branża OZE niesie ze sobą ogromny potencjał, wartość polskiego rynku jest dziś szacowana na 5 mld Euro. 2020 rok był najlepszy w historii rozwoju fotowoltaiki w kraju, w tym czasie-moc zainstalowana w fotowoltaice wynosiła prawie 4 GW. Jak informuje –  Solar Power Europe, Polska znalazła się wówczas na czwartym miejscu pod względem przyrostu mocy zainstalowanej PV w Unii Europejskiej. Wyprzedziły nas tylko Niemcy, Holandia i Hiszpania.

Z kolei w ubiegłym roku, w listopadzie, moc zainstalowana w OZE w Polsce sięgnęła poziomu 17 GW. To ogromny sukces. Uważam, że czekają nas kolejne lata silnego rozwoju tej branży. Dziś coraz więcej osób dostrzega potencjał i korzyści płynące z wykorzystywania odnawialnych źródeł energii, na co niewątpliwie wpływ mają rosnące ceny prądu.

Jak prężnie z roku na rok rozwija się ten rynek?

Statystyki pokazują, że na koniec grudnia 2021 roku na rynku znajdowało się ponad 845 tysięcy klientów korzystających z OZE. Natomiast rządowe prognozy wskazują, że w tym roku rynek ten przekroczy liczbę miliona prosumentów.

Biorąc pod uwagę aktualne ceny energii elektrycznej – szacujemy, że branża fotowoltaiczna rok do roku będzie rosnąć o minimum 30%. W perspektywie najbliższych lat nie przewidujemy spowolnienia na rynku fotowoltaicznym.

Pamiętajmy, że odpowiednio dobrana instalacja fotowoltaiczna umożliwia znaczne obniżenie wydatków ponoszonych na energię elektryczną, a nawet daje możliwości pozyskania darmowej energii elektrycznej. Coraz więcej osób zdaje sobie z tego sprawę jak ważna w dzisiejszych czasach jest niezależność energetyczna.

Aktualnie, w Polsce jest 630 tysięcy instalacji PV, przy potencjale szacowanym na około 2 miliony instalacji. Jestem przekonany, że podobnie jak w ubiegłych latach – instalacji będzie przybywać.

Jaka grupa klientów jest obecnie najbardziej zainteresowana fotowoltaiką? Czy są to firmy, a może osoby prywatne? Jak może to wyglądać w przyszłości?

Z naszych obserwacji wynika, że jest to tzw. mały i średni biznes (mechanicy, autosalony, hurtownie, przychodnie). Uważam, że ta grupa klientów stworzy poniekąd nowy trend na rynku OZE, który jeszcze w 2021 roku nie był dostatecznie  zauważalny. Z drugiej strony fotowoltaiką interesuje się też coraz więcej spółdzielni mieszkaniowych czy dużych fabryk, ale tutaj firmy zajmujące się OZE powinny spodziewać się przychodów pod koniec tego i w pierwszym kwartale następnego roku (jeżeli potrzebny jest proces uzgodnienia warunków przyłączenia i pozwolenia na budowę, gdzie nie trwa to mniej niż 210 dni dla instalacji powyżej 50 kWp mocy).

Do tej pory głównymi odbiorcami fotowoltaiki byli klienci indywidualni. Natomiast rosnące ceny prądu powodują, że tą formą pozyskiwania energii mocno interesuje się także tzw. sektor B2B. Rynek ten dopiero raczkuje, ale widzę w nim duży potencjał.

Dlaczego warto zainwestować w fotowoltaikę po wprowadzeniu nowego systemu rozliczania? Jakie korzyści może to przynieść zarówno klientom indywidualnym, jak i firmom?

Nowi klienci, którzy zdecydują się korzystać z fotowoltaiki, będą sprzedawać i kupować energię. Podczas wzmożonej produkcji prądu przez ich instalację fotowoltaiczną wygenerowane zostaną nadwyżki energii, które będzie można sprzedać operatorowi, jednak w okresie, gdy instalacja będzie produkowała mniej energii – będzie trzeba ją kupić. Te nadwyżki energii mają być sprzedawane po średniej cenie z rynku hurtowego z poprzedniego miesiąca, a od połowy 2024 roku – po średniej cenie godzinowej.

W sytuacji zapotrzebowania na energię elektryczną, którego instalacja PV nie pokryje, będzie trzeba sięgnąć po energię z sieci.

Pamiętajmy natomiast, że w dalszym ciągu własna inwestycja fotowoltaiczna oznacza oszczędność oraz odciążenie od silnie rosnących rachunków za energię. Dla firm przy cenie prądu na poziomie giełdowym 700zł/MWh – instalacja 1MWp generuje oszczędności na poziomie 700.000zł rocznie oraz dodatkowe oszczędności z tytułu niepłacenia za dystrybucję – ok. 200.000zł, co daje łącznie 900.000zł rocznie. Przy cenie instalacji na poziomie 3.2mln zł stanowi to 28% zwrotu z kapitału.

Dla klientów indywidualnych, pogorszenie systemu przy cenie prądu na poziomie 0,38zł (za tyle będzie on sprzedawany) nie stanowi większego kosztu niż 15 zł w stosunku do teraźniejszych prosumentów, a zatem oszczędności nowych prosumentów i tak wyniosą kilka tysięcy złotych.

Czy w związku z podniesieniem cen energii elektrycznej zauważyli Państwo wzrost zainteresowania Waszymi usługami?

Ze strony klientów indywidualnych obserwujemy niesłabnące zainteresowanie fotowoltaiką i pompami ciepła, jednak prawdziwy wzrost zapytań występuje w sektorze B2B. Ostatnie skokowe wzrosty cen energii mocno uderzyły w przedsiębiorców i skłoniły ich do szukania oszczędności. Problem dotyczy zarówno małych, lokalnych firm, jak i dużych zakładów produkcyjnych, gdzie zapotrzebowanie energetyczne jest bardzo duże i znacznie wpływa na rentowność biznesu. Widzimy zatem bardzo duży potencjał rozwoju OZE wśród przedsiębiorstw.

Czy dziś inwestycja w fotowoltaikę może gwarantować bezpieczeństwo energetyczne?

Pod pewnymi względami tak. Niezależność energetyczna dla małych firm i klientów indywidualnych może zostać osiągnięta poprzez zastosowanie magazynów energii, dzięki którym, nawet przy wyłączeniu prądu w sieci energetycznej można komfortowo funkcjonować. Dodatkowo własny magazyn energii pozwala maksymalnie wykorzystać wytworzoną energię, bez korzystania z zewnętrznej sieci. W sektorze dużych przedsiębiorstw sprawa wygląda jednak inaczej. Ze względu na wielkość zapotrzebowania na moc magazyny energii bez dotacji nie stanowią ekonomicznego uzasadnienia dla takiego zakupu.

Szacunki mówią, że z roku na rok prężnie rośnie rynek pomp ciepła. Czy zgadzają się z tym Państwo? Może to nowy trend w branży OZE?

Rynek pomp ciepła dynamicznie rozwija się od 2018 r. Obserwując dane można stwierdzić 100 procentowe wzrosty rok do roku. Jestem przekonany, że zarówno w tym roku, jak i kolejnych, ten trend się utrzyma, zważywszy na perspektywę kolejnych wzrostów cen energii i paliw. Dzięki zastosowaniu pomp ciepła, zwłaszcza w połączeniu z fotowoltaiką, możemy całkowicie wyeliminować zarówno koszty ogrzewania oraz zapewnić sobie darmowy prąd z gniazdka. Przy dzisiejszych cenach gazu, prądu i węgla pompy ciepła stają się naturalnym wyborem ze względu na ekonomikę jak i komfort.