Portal biznesowy – Wiadomości / Informacje / Porady
Firma Technologie

Czy Dyrektorzy Finansowi mogą być liderami cyfrowej transformacji?

aplikacje biznesowe

W miarę postępującego rozwoju technologicznego firm, zmienia się rola kadry zarządzającej. Co ciekawe, to Dyrektorzy Finansowi często są odpowiedzialni za cyfryzację przedsiębiorstw. W jaki sposób mogą przeprowadzić przedsiębiorstwa przez zmiany? Jaką technologię powinni wybrać, aby cyfrowa transformacja zakończyła się sukcesem?

Opieka nad finansami firmy przestaje być głównym zajęciem CFO. Coraz częściej oczekuje się od nich, że jako wprawni stratedzy, odpowiedzialni za inwestycje i działania operacyjne, będą przewodzić również cyfrowej transformacji. Wprowadzenie innowacji do firmy ma zapewnić nie tylko optymalizację kosztów, ale pozwolić lepiej analizować dane, podejmować trafniejsze decyzje, tworzyć nową jakość w obsłudze klienta i bardziej innowacyjnych produktów oraz usług. Mówiąc krótko cyfryzacja staje się niezbędnym warunkiem budowania przewagi na coraz bardziej konkurencyjnym i trudnym rynku, szczególnie w dobie spowolnienia gospodarczego. W jaki sposób Dyrektorzy Finansowi mogą zainicjować cyfrową transformację w swoich firmach? Najlepiej zacząć od obszaru, który jest dobrze znany, czyli od automatyzacji finansów właśnie.

Automatyzacja wyzwala kreatywność

To działy finansowe są w dużej mierze są przeciążone zadaniami, które z łatwością mogą przejąć systemy. Działy księgowe poświęcają nawet 30% swojego czasu pracy na procesowanie dokumentacji, tworzenie rozliczeń i raportów. Automatyzacja powtarzalnych, czasochłonnych i podatnych na ludzkie pomyłki zadań, jak rozliczenia, księgowania, sprawozdania, raporty zapewnia nie tylko szybszą i sprawniejszą obsługę, ale też minimalizuje liczbę błędów. Jednym z największych wyzwań jest braku pełnej kontroli procesów, długie oczekiwanie na raporty i często ręczne ich kompilowanie, a także brak wiedzy CFO o działaniach na poszczególnych etapach, co utrudnia reakcje na bieżąco i zapobieganie niepożądanym zdarzeniom. Dzięki technologii te problemy mogą być zniwelowane, a pracownicy zyskują czas na zadania większej wartości, pracę koncepcyjną i kreatywną, rozwiązywanie problemów czy budowanie lepszej komunikacji i motywacji w zespole.

Cyfryzacja bez programistów

Jednak wybierając rozwiązanie technologiczne, CFO powinien myśleć holistycznie. Warto zainwestować w rozwiązanie dla całej firmy, nie tylko Działu Finansowego. Jednym z największych problemów w dużych organizacjach jest to, że różne departamenty korzystają z różnych systemów, często niezintegrowanych. Tym samym pracownik każdą sprawę zgłasza na osobnej platformie, a dane muszą być przenoszone między systemami często ręcznie. Doprowadza to do sytuacji, że chociaż funkcjonuje w firmie kilka czy nawet kilkanaście systemów (BPM, CRM, ERP itd.), wiele rzeczy pozostaje… w Excelu albo co gorsza na papierze. Żaden z systemów nie jest na tyle wszechstronny, elastyczny i funkcjonalny, aby objąć wszystkie procesy i zadania. Wprowadzanie zmian w nich jest skomplikowane, czasochłonne czy po prostu zbyt kosztowne. Zarząd firmy często nie chce słyszeć o kolejnym, nowym systemie, więc wyjście z tego impasu może być dla CFO ogromnym wyzwaniem.

W tej sytuacji na problemy z technologią remedium okazuje się… technologia. Jednak nie tradycyjny dewelopment, ale zyskująca coraz większa popularność na świecie samoobsługowa technologia – no-code. Dzięki polskiemu startupowi Qalcwise jest ona już dostępna również w naszym kraju. Qalcwise stworzył platformę do budowy aplikacji biznesowych, niewymagającą programowania. Aplikacje mogą tworzyć samodzielnie ludzie biznesu, czyli osoby najlepiej znające procesy, ale nieposiadające umiejętności technicznych. Uniezależnienie od IT sprawia, że cyfryzacja przedsiębiorstw może przebiec o wiele szybciej i sprawniej, a także dużo mniejszym nakładem środków finansowych.

Do tworzenia i konfigurowania gotowych aplikacji wystarczy znajomość formuł Excela – wyjaśnia Krzysztof Kowal, CEO Qalcwise. – Qalcwise łączy zalety arkuszy kalkulacyjnych z przejrzystym workflow i mocą autorskiego silnika obliczeniowego. Możliwości projektowania i wykorzystania aplikacji Qalcwise są nieograniczone – dodaje.

Co mogą aplikacje biznesowe

Aplikacje Qalcwise umożliwiają nie tylko zaprojektowanie procesu i automatyzację obiegu zadań i dokumentów, ale przede wszystkim realizację zadań wymagających obliczeń. Jako pierwsze i jedyne dotąd rozwiązanie aplikacje Qalcwise pozwalają na zaawansowane kalkulacje. Mogą automatyzować zadania z każdego obszaru firmy, np.: kalkulacje i generowanie ofert handlowych, kalkulacje prognoz i budżetów, rozliczanie prowizji partnerów, bonusów i retro-rabatów, kalkulacje stanów magazynowych i powiadamianie o konieczności ich uzupełnienia.

Aplikacje Qalcwise w ramach jednej platformy pozwalają zautomatyzować i skomunikować wszystkie procesy w organizacji: kadrowe, administracyjne, sprzedażowe, marketingowe, operacyjne, logistyczne itd. Dzięki integracji z obecnymi systemami i nadaniu określonych uprawnień pracownikom można stworzyć kompleksowy ekosystem technologiczny, pozwalający na sprawną współpracę różnych departamentów. Zapewniają nie tylko automatyzację, ale przede wszystkim transparentność, kontrolę, integralność danych i bezpieczeństwo. Właściciele procesów zyskują dostęp do wszystkich danych w czasie rzeczywistym, mogą śledzić etapy i status realizacji zadań oraz dowolnie modelować workflow. Żadne inne oprogramowanie na rynku nie umożliwia tak wszechstronnej i zaawansowanej digitalizacji wszystkich etapów procesów, we wszystkich obszarach funkcjonowania przedsiębiorstw.

Dyrektorzy Finansowi mają ogromny wybór, jeśli chodzi o oprogramowanie dostępne na rynku. Jeśli jednak zależy im na elastycznym, bezpiecznym i to aplikacje Qalcwise nie mają konkurencji. Aplikacje biznesowe wykorzystujące technologię no-code są doskonałą alternatywą dla tradycyjnego oprogramowania. Ich implementacja jest 70 razy szybsza i 10 razy tańsza. Warto dodać, że aplikacje Qalcwise wdrożyło już ponad 20 dużych organizacji w Polsce, m.in. Carrefour, Osram, Schindler, Costa Coffee, Lafarge, Gatta czy Medicover. Korzysta z nich ponad 100 000 pracowników, którzy dzięki inteligentnej automatyzacji odzyskali nawet 50% czasu potrzebnego na obsługę codziennych zadań!

Źródło: https://qalcwise.com/

Powiązane artykuły

Jak przeprowadzić procesy cyfrowej transformacji w firmie. Technologie robotyczne – jak zacząć z nich korzystać?

teoriabiznesu.pl

Jak przyciągnąć pracownika, gdy lokalizacja firmy nie jest już głównym atutem?

teoriabiznesu.pl

Cyfrowa Transformacja – Bezpłatny kongres już 26 czerwca w Warszawie

teoriabiznesu.pl