Portal biznesowy – Wiadomości / Informacje / Porady
Technologie

Czy na iPhone muszę mieć antywirusa?

antywirus iphone

W dzisiejszych czasach telefon służy nie tylko do dzwonienia, ale również przeglądania stron internetowych ściągania różnych aplikacji i korzystania z mediów społecznościowych. Każda z tych czynności wymaga dostępu do Internetu. A włączony Internet niesie za sobą zagrożenie w postaci wirusów i ataków hakerskich. Czy na iPhone muszę mieć antywirusa?

Czy jest antywirus dla iPhone’a?

Smartfony z logo nadgryzionego jabłuszka działają na podstawie systemu iOS, który uważany jest za najbezpieczniejszy. Jego największą zaletą jest to, że jest to system zamknięty. W praktyce oznacza to, że Apple chroni kod źródłowy przed twórcami aplikacji. To z kolei uniemożliwia wprowadzanie własnych modyfikacji. Ponadto każda aplikacja jest dodatkowo poddawana oficjalnej analizie i dopiero wtedy trafia do sklepu App Store. Może zdarzyć się, że marka nie chce zatwierdzić jakieś aplikacji i wtedy ją usuwa ze sklepu z aplikacjami.

Z racji tego, że system iOS jest tak dobrze zabezpieczony, producent nie stworzył żadnego dedykowanego iPhone’om antywirusa. W końcu nie ma tu możliwości manipulowania plikami systemy operacyjnego. Do tego dochodzą ograniczenia w postaci instalowania tylko i wyłącznie aplikacji, które są rekomendowane przez markę. To wszystko minimalizuje ryzyko pojawienia się ewentualnego zagrożenia w postaci szkodliwego oprogramowania. Niestety mimo gwarancji bezpieczeństwa przed atakami hakerskimi i wirusami, użytkownicy iPhone’ów są narażeni na inne cyberataki.

Więcej dowiesz się na: https://idream.pl/

Jak zabezpieczyć iPhone lub iPada?

Pomimo że wirusy i ataki hakerskie nie stanowią zbyt dużego zagrożenia dla iPhone’ów, to jednak ryzyko cyberataku jest możliwe. A to dlatego, że przestępcy są wszędzie tam, gdzie są użytkownicy Internetu. I ani iPhone, ani iPad, ani inny sprzęt z logo nadgryzionego jabłuszka nie stanowi tu wyjątku. Smartfon może zostać zaatakowany m.in. za pomocą programu typu phishing. Polega to na nakłonieniu użytkownika telefon do podania przestępcom wrażliwych danych osobowych, w tym informacji bankowych oraz różne hasła. Na podstawie tych informacji przestępcy próbują ukraść pieniądze z konta albo przejąć Twoje bankowe konto online. Dlatego nigdy nie podawaj tak ważnych danych.

Ponadto, aby ryzyko zainfekowania iPhone’a wirusami było jak najmniejsze, konieczne jest aktualizowanie telefonu. To bardzo poważne, ponieważ jakiekolwiek potencjalne luki w zabezpieczeniach są usuwane w aktualizacjach. Z tego względu nigdy nie ignoruj przypomnień o dostępności nowej wersji systemu iOS i zawsze aktualizuj swój telefon. Najlepiej od razu aktualizuj automatycznie, gdy tylko przyjdzie Ci powiadomienie o nowej wersji systemy uperacyjnego.

Jak się bronić przed wirusami?

Warto również stosować się do kilku zasad:

  • nigdy nie klikaj w podejrzane linki w wiadomościach e-mail. Tym bardziej, jeśli nie masz pewności, że pochodzą one od prawdziwego użytkownika,
  • staraj się korzystać z szyfrowanych usług przesyłania wiadomości np. WhatsApp,
  • nigdy nie podawaj danych bankowych ani swoich haseł, jeżeli ktoś wymaga ich w wiadomości e-mail.