Dobry pomysł na innowacyjne urządzenie oraz opracowanie jego projektu to zaledwie połowa sukcesu – wiedzą o tym szczególnie dobrze wszyscy ci, którzy próbowali podbić rynek swoimi pomysłami. I choć nierzadko były to urządzenia o ogromnym potencjale, to wiele z nich rozbiło się o barierę niewystarczających (a czasem nawet zerowych) możliwości produkcyjnych.
Od dłuższego czasu jednak jest dostępna na rynku usługa, która pozwala skutecznie rozwiązać ten problem: chodzi o produkcję kontraktową. Na czym dokładnie polega produkcja kontraktowa i jakie są najważniejsze zalety takiego rozwiązania? O odpowiedź poprosiliśmy specjalistów z polskiej firmy Elzab, od wielu lat realizującej kontraktowe projekty produkcyjne na podzespoły i urządzenia elektroniczne.
Outsourcing produkcji
Jeśli się dokładnie przyjrzeć, to kontraktowa produkcja urządzeń jest tak naprawdę działaniem outsourcingowym – firma produkcyjna z odpowiednim zapleczem technicznym i osobowym otrzymuje specyfikację techniczną urządzenia, produkuje określoną w kontrakcie liczbę sztuk, a po opłaceniu ustalonych kosztów przekazuje towar zamawiającemu.
Taki model współpracy jest korzystny dla obu stron, a szczególnie dla zleceniodawcy nieposiadającego w ogóle zaplecza produkcyjnego, ponieważ nie musi on tworzyć własnych linii produkcyjnych, inwestując w nie własny (najczęściej ograniczony) kapitał. Biorąc pod uwagę, że inwestycja jest duża nawet dla krótkich serii próbnych, nie wspominając już o powtarzalnych seriach na skalę przemysłową, nie zawsze ma to sens ekonomiczny.
Z tego właśnie względu w znakomitej większości przypadków najbardziej opłacalne jest właśnie przekierowanie produkcji do jednego z już funkcjonujących na rynku producentów kontraktowych.
Jak wybierać producenta kontraktowego?
Ponieważ grupa kontraktowych producentów elektroniki na polskim rynku jest całkiem spora, wybór może okazać się niezbyt prosty – szczególnie dla kogoś, kto po raz pierwszy poszukuje firmy realizującej zlecenia na produkcję kontraktową.
Specjaliści z Elzabu podkreślają, że bardzo istotnym kryterium, które zawsze warto wziąć pod uwagę w takiej sytuacji, jest wyposażenie technologiczne, doświadczenie oraz zakres usług. Nie warto ryzykować współpracy z producentem, który nie jest w stanie zagwarantować poprawnej produkcji kontraktowej, ponieważ w dłuższej perspektywie grozi to zbędnymi komplikacjami oraz wysokimi kosztami współpracy.
Zawsze warto też zapoznać się z dotychczas zrealizowanymi projektami – może to w dużym stopniu ułatwić podjęcie decyzji i da wgląd nie tylko w zakres, ale też w jakość oferowanych usług. Istotnym elementem jest także całkowity koszt uruchomienia produkcji w danej firmie oraz wielkość serii, jaka jest możliwa do wyprodukowania. Najlepsi producenci kontraktowi są w stanie produkować serie o dowolnej wielkości.
Jakość to podstawa
Nie ulega wątpliwości, że jakość produktu (szczególnie w odniesieniu do elektroniki) ma ogromne znaczenie dla odniesienia przez niego sukcesu rynkowego. W odniesieniu do produkcji kontraktowej ma to znaczenie o tyle, że często wymagane jest wytwarzanie dużych wolumenów elektroniki przy zachowaniu najwyższej jakości i gwarancji niezawodności wyprodukowanego sprzętu.
Nie każdy kontraktowy producent podzespołów elektronicznych jest w stanie sprostać tego rodzaju wymaganiom. Zawsze warto także zweryfikować, czy producent zapewnia zgodność wyprodukowanych podzespołów czy urządzeń nie tylko z oczekiwaniami zamawiającego, ale przede wszystkim z obowiązującymi w danym kraju normami i wymaganiami technicznymi ustawowo stawianymi tego typu produktom.
To szczególnie istotne, jeśli produkt ma trafić do sprzedaży poza granicami Polski, gdzie obowiązujące wymagania mogą być diametralnie różne od tych obowiązujących w naszym kraju.
Polski producent elektroniki – Elzab
Elzab to jedna z niewielu firm na polskim rynku, które zajmują się produkcją kontraktową w sposób kompleksowy, oferując nie tylko samą produkcję, ale także opracowanie, adaptację albo uzupełnienie dostarczonej dokumentacji technicznej. Dzięki temu nawet klienci, którzy zgłaszają się wyłącznie z pomysłem, mogą liczyć na sfinalizowanie projektu zgodnie z oczekiwaniami zleceniodawcy i wprowadzenie na rynek produktu w pełni zgodnego z aktualnie obowiązującymi normami jakościowymi oraz technicznymi.
Co istotne dla klientów, którzy dotąd nie korzystali z produkcji kontraktowej i obawiają się o ewentualne naruszenia w zakresie praw autorskich, Elzab każdorazowo podpisuje ze swoimi klientami umowę poufności. Jest to najlepszą gwarancją właściwego i zgodnego z prawem zabezpieczenia interesów zamawiającego.
W Laboratorium Badawczo-Wzorcującym Elzab wykonywane są badania kompatybilności elektromagnetycznej, które są wymagane do potwierdzenia zgodności urządzeń z wymaganiami dyrektywy EMC 2014/30/UE. Badania te są wymagane przy ocenie zgodności produktów i ich oznakowania symbolem CE, który jest obowiązkowy dla wszystkich urządzeń trafiających do sprzedaży zarówno w Polsce, jak i na terytorium całej Unii Europejskiej. Elzab posiada także kadrę specjalistów z wieloletnim doświadczeniem, jak również nowoczesne zaplecze techniczne, dzięki czemu od wielu lat z powodzeniem projektuje i produkuje urządzenia o złożonej technologii.