Portal biznesowy – Wiadomości / Informacje / Porady
Technologie

Czym jest technologia waterjet i gdzie się ją wykorzystuje?

technologia waterjet

Na technologi waterjet bazują popularne w przemyśle maszyny do cięcia wodą. Za ich pomocą można obrobić różnorodne materiały. Nawet trudne surowce takie jak metal, kamień czy tworzywa sztuczne łatwo ulegają strumieniowi cieczy o wysokim ciśnieniu. Gdzie wykorzystuje się technologię waterjet?

Na czym polega technologia waterjet?

Termin waterjet z angielska oznacza „strumień wody” i określa technologię, która w celu obróbki materiałów wykorzystuje ciecz o wysokim ciśnieniu. Technologia umożliwia przecinanie nawet trudnych tworzyw takich jak stal, kamień, szkło czy drewno. Jest to możliwe dzięki temu, że woda zostaje zmieszana ze specjalnym materiałem ściernym. Do cięcia wykorzystuje się garnet (piasek granatu), który ma niezwykle wysoką twardość.

Taka obróbka jest możliwa dzięki maszynom do cięcia wodą. Jednym z największych producentów tego typu urządzeń jest firma Omax Waterjet. W jej ofercie znajdują się innowacyjne wycinarki, których praca bazuje na specjalnych pompach podnoszących ciśnienie wody do 50 tys. funtów na cal kwadratowy. Maszyny wyposażone są również w dysze, dzięki którym strumień wody może osiągać prędkość 305 m na sekundę. Wszystko to sprawia, że materiał poddany obróbce łatwo ulega przecięciu.

Zastosowanie maszyn do cięcia wodą w przemyśle

Technologia waterjet umożliwia bardzo precyzyjne cięcie bez zadziorów. Dodatkowo zastosowanie maszyn do obróbki wodnej pozwala wykrawać różne kształty. Cały proces jest bezpieczny zarówno dla przetwarzanego materiału, jak i dla środowiska. Maszyny wykorzystujące strumień wody wykluczają użycie ciepła w procesie obróbki. Dzięki temu cięte tworzywo nie ulega niepożądanej deformacji. Użycie wody i garnetu jest również dobre dla przyrody, ponieważ nie są to materiały szkodliwe. Poza tym woda może być używana wielokrotnie, a więc jej zasoby nie są marnowane.

Wszystkie te aspekty sprawiają, że maszyny do cięcia wodą zyskują coraz większą popularność w szeroko pojętym przemyśle. Wycinarki wykorzystywane są m.in. w budownictwie, a także w branży drzewnej i meblarskiej. Maszyny do cięcia wodą mają też swoje zastosowanie w przemyśle, który zajmuje się produkcją komponentów samochodowych, lotniczych bądź kosmicznych.

Technologia waterjet wykorzystywana jest również w medycynie. Okazuje się ona pomocna m.in. przy produkcji narzędzi chirurgicznych, sztucznych kończyn czy aparatów ortodontycznych. Co ciekawe, cięcie wodą przydaje się też przy konstruowaniu komponentów do instrumentów muzycznych. Z użyciem tej technologii powstają np. rurki do saksofonów czy klarnetów.