Każda łazienka powinna posiadać odpowiednie oświetlenie, aby można było w niej swobodnie poddawać się zabiegom pielęgnacyjnym, relaksować się, wykonywać codzienne czynności higieniczne, a także stworzyć nieskazitelne makijaże. Dobre światło wpływa na funkcjonalność wnętrza, a trafnie dobrane lampy są ozdobami, które potrafią odmienić wygląd łazienki. Wybór stosownych lamp łazienkowych to zatem nie lada wyzwanie!
Na co zwrócić uwagę wybierając lampy do łazienki?
Równomierne rozmieszczenie źródła światła wraz z odpowiednim doborem lamp do wnętrz to podstawa dobrze urządzonej łazienki. Bardzo często zaprojektowanie dobrego oświetlenia łazienkowego wymaga pomocy fachowców, którzy dobiorą model lamp do designu pomieszczenia oraz rozmieszczą źródło światła tak, aby w łazience każda strefa użytkowa była dostatecznie oświetlona.
Należy również pamiętać o tym, że w łazienkach nie brakuje pary wodnej, dlatego powinniśmy wybrać stosowne lampy, odporne na działanie wilgoci. Stopień ochrony IP powinien wynosić 44, aby produkty nadawały się do użytku w łazience. Zdarza się również, że oświetlenie główne nie do końca radzi sobie z dostatecznym rozjaśnieniem wszystkich sfer pomieszczenia, zatem można rozważyć zamontowanie punktowego źródła światła, jakim jest oświetlenie LED. Energooszczędne lampy są niewielkie i idealnie sprawdzą się w przypadku każdego designu, a także bez problemu połączą się z innymi rodzajami oświetlenia tj. kinkiety, plafony, spoty i wiele innych.
Wybierając oświetlenie do łazienki, trzeba pamiętać przede wszystkim o bezpieczeństwie. Warto zatem wyposażyć łazienkę w specjalne lampy – odporne na wilgoć, które będą odpowiednio spełniać swoje zadanie w niekorzystnych warunkach. Nie zapominajmy również o stosownym rozmieszczeniu lamp, kolorze emitowanego przez żarówki światła (powinno być ono przystosowane do kolorystyki łazienki oraz indywidualnych preferencji konsumenta) oraz o funkcjonalności lamp, które w pierwszej kolejności powinny dobrze oświetlać łazienkę. Nikt przecież nie chciałby posiadać pięknych lamp łazienkowych, które nie spełniają swojej funkcji.
Oświetlenie łazienki – co w szczególności rozjaśnić?
Decydując się na zrealizowanie projektu łazienki, powinniśmy się zastanowić, jakie funkcje będzie spełniać. Oprócz relaksujących kąpieli, wykonywania codziennych czynności higienicznych, warto również zwrócić uwagę na to, czy będzie to pomieszczenie do wykonywania makijażu, stylizowania włosów, przeglądania się w lustrze. Wszystkie wymienione możliwości mają znaczny wpływ na oświetlenie łazienkowe oraz odpowiednią ilość lamp, jaką należy zamontować w pomieszczeniu.
Zdecydowanie większość czynności, wykonywanych w łazience, realizujemy przed lustrem, dlatego warto zadbać o prawidłowe oświetlenie, które należy umieścić po obu stronach lustra, aby znajdowało się ono na wysokości wzroku. W przypadku wybierania źródeł światła, w strefie kąpieli, trzeba pamiętać o bezpieczeństwie. Jest to bowiem miejsce szczególnie narażone na kontakt z wilgocią oraz wodą, dlatego lampy łazienkowe w tym miejscu powinny być wyjątkowo zabezpieczone przez oprawy o wysokim stopniu ochrony. Ilość i wygląd produktów oświetleniowych w miejscu przeznaczonym do kąpieli jest w żadnym stopniu nieograniczona. Zakątek, w którym chcemy się zrelaksować, powinien być oświetlony według naszego uznania i upodobania.
Lampy do łazienki – jaki rodzaj będzie odpowiedni?
Głównym punktem oświetlenia łazienki są lampy centralne, zamocowane na suficie. Jednakże w przypadku dużych wnętrz, jedna lampa nie wystarczy. Obecnie producenci oświetlenia oferują szeroką gamę rozwiązań, są nimi między innymi lampy wiszące, punktowe oświetlenie łazienkowe LED, a także kinkiet łazienkowy. Popularne stały się również plafony oraz różnego rodzaju listwy oświetleniowe.
Nowoczesna łazienka – Plafony
Prosta forma oraz płaska oprawa w połączeniu z długotrwałą użytecznością sprawiają, że ten rodzaj lamp odnajdzie się w łazienkach urządzonych w różnym stylu. Łazienkowe plafony stworzone zostały z kompozycji szkła oraz sztucznego tworzywa, metalu i szkła oraz drewna, tworzywa sztucznego i metalu. Duży wybór kolorów oraz okrągły lub prostokątny kształt sprawiają, że plafony cieszą się naprawdę dużą popularnością!
Sufitowe lampy wiszące w łazience
Lampy sufitowe nie zawsze są płaskie. Bardzo często w łazienkach wykorzystywane są również ozdobne żyrandole, które podkreślają aranżację i design pomieszczenia. Oświetlenie wiszącymi listwami, rozświetlającymi przestrzeń obok umywalki i lustra, robi niesamowite wrażenie.
Punktowe oświetlenie LED
Oprawy oczkowe umożliwiają punktowe rozświetlenie łazienki, znajdują one zastosowanie nie tylko w suficie podwieszanym, lecz także w małych łazienkach, gdzie nie zawsze potrzebne są duże lampy główne. Oświetlenie punktowe dysponuje wystarczającą ilością światła, sprawiając, że łazienka wygląda nowocześniej.
Listwy do łazienki
Główną zaletą listwowego oświetlenia łazienkowego jest przede wszystkim modny wygląd wraz z solidnością i nieskazitelną trwałością. Są one również energooszczędne, a co najważniejsze, nie nagrzewają się, co zmniejsza ryzyko zwarcia elektrycznego. Popularnym rozwiązaniem jest także zamontowanie listw łazienkowych nad wanną, obok lustra, a także na szklanych półkach.
Kinkiet – czym się wyróżnia?
Kinkiety pełnią funkcję dekoracyjną i użytkową, pozwalają bowiem na doświetlenie obszarów, które niekoniecznie obejmują główne lampy w łazience. Światło kinkietu idealnie sprawdzi się nad lustrem, dzięki temu korzystanie z niego podczas ograniczonej widoczności stanie się łatwiejsze. Modne kształty i kolory kinkietów urozmaicają estetykę pomieszczenia.
Zdjęcie pochodzi ze strony https://www.magiaswiatel.pl/lazienka
Podsumowanie
Decydując się na realizowanie planów związanych z oświetleniem łazienki, powinno się dokładnie przemyśleć zakup i odpowiednio dobrać kształt oraz wygląd lamp. Jednakże nie tylko design jest ważny. Podstawowym elementem dobrze dobranego oświetlenia łazienkowego jest bezpieczeństwo, dlatego zawsze powinniśmy wybierać zabezpieczone produkty, które chronią przed wilgocią.