Portal biznesowy – Wiadomości / Informacje / Porady
Technologie

Dla kogo VPS? 8 zastosowań serwera VPS w firmie

serwer VPS

Serwery VPS przeznaczone są dla osób ambitnych. Realizuje się na nich duże projekty, których nie sposób wykonać na serwerach współdzielonych. Poniższy artykuł skupi się na omówieniu ośmiu różnych zastosowań VPS w biznesie. Omówione zostaną także zalety tych serwerów w konkretnych zastosowaniach.

1. Wszelkie duże projekty

W hostingu współdzielonym wielu klientów wspólnie korzysta z jednego serwera. Z kolei w hostingu dedykowanym jeden klient zyskuje cały serwer na wyłączność. Jak pisze o serwerach VPS serwis JakWybraćHosting.pl, można je określić jako stan pośredni między tymi dwoma rodzajami. W jego ramach klienci zyskują dostęp do serwerów wirtualnych. Oznacza to, że na jednym fizycznym urządzeniu powstaje kilka oddzielonych od siebie przestrzeni. Każdemu użytkownikowi przydziela się niedostępną dla innych część RAM-u, procesora czy przestrzeni dyskowej.

Serwery VPS zazwyczaj wybierają przedsiębiorcy, dla których hosting współdzielony to za mało. Jednocześnie hosting dedykowany przekracza ich obecne potrzeby. Posłużmy się pewnym przykładem. Współdzielenie to dobry wybór dla lokalnej firmy w mniejszym mieście. Z przestrzeni dedykowanych skorzysta za to wielka korporacja obsługująca miliony klientów. Natomiast przestrzeń wirtualna odpowiada potrzebom projektów dużych, lecz nie gigantycznych.

2. Bazy danych

Są to zbiory uporządkowanych w odpowiedni sposób informacji. W biznesie mają tysiące zastosowań. Przykładem jest przechowywanie w jednym miejscu informacji o tysiącach zamówień. Innym, równie często spotykanym, są dane dotyczących projektu. Uporządkowany zapis umożliwia przechowywanie budżetu czy konkretnych wydatków. Na VPS-ie umieścić można także raporty z postępu w pracach.

3. Sklepy online

Sprzedaż przez Internet to jeden z najdynamiczniej rozwijających się sektorów. Sklepy o dużej popularności i szerokiej ofercie muszą działać szybko. Umieszczenie ich na serwerze współdzielonym byłoby bardzo nierozsądne. Przy setkach odwiedzin i zamówień na godzinę sklep mógłby tego nie wytrzymać. Wolne tempo czy przerwy w dostępie raczej nie przyciągają klientów. Co więcej, niezadowolone osoby mogą opowiadać o swoich frustracjach innym. W oczywisty sposób szkodzi to wizerunkowi firmy.

Z kolei serwer VPS o odpowiedniej mocy chroni przed takimi problemami. Dzięki dużej ilości pamięci RAM będzie on w stanie obsługiwać nawet tysiące rozmaitych obliczeń w danym momencie. Dobry dysk twardy sprawi, że pliki sklepu będą ładowane w błyskawicznym tempie. Podobnie będzie z dotarciem informacji o zamówieniu do odpowiedzialnych za nie osób.

4. Aplikacje

Z serwerów VPS mogą korzystać także wszelkiego rodzaju aplikacje mobilne. Nie ma znaczenia, czy jest to platforma społecznościowa, randkowa, gra online czy program do trzymania danych w chmurze. Wirtualna przestrzeń bezproblemowo obsłuży wymagania właścicieli takich produktów. Z ich perspektywy ważna jest możliwość praktycznie nieograniczonej konfiguracji takiego serwera.

VPS jest najlepszym miejscem to instalowania niestandardowego oprogramowania. Największe pole do manewru dają serwery o pełnej wirtualizacji sprzętowej. Te wirtualizowane na poziomie systemu operacyjnego mają pewne ograniczenie pod tym względem. Posiadają one narzucony system, co zawęża pulę możliwych do zastosowania rozwiązań.

Co ważne, VPS świetnie radzi sobie z obsługą tysięcy informacji na sekundę. Oznacza to, że nawet popularna aplikacja w godzinach szczytu będzie działać bez zarzutu.

5. Serwery gier

Gry komputerowe to rozrywka dla graczy. Natomiast dla ich producentów to źródło zysku. Kupno gry czy różnorodnych dodatków potrafią generować pokaźne sumy. Jednak do tego celu potrzeba sprawnych serwerów. Gra z co chwilę zrywającym się połączeniem czy tak zwanymi lagami niekoniecznie jest atrakcyjna. Hostowanie gier na VPS to gwarancja sukcesu w tej branży. Jednak należy bardzo uważać na oferowane przez serwer łącze.

Zazwyczaj jest ono współdzielone z innymi użytkownikami fizycznego serwera. Oznacza to, że przy bardzo dużej popularności gry konieczne może być skorzystanie z VPS-a o dedykowanym łączu. Alternatywą może być przejście na serwer dedykowany.

6. Wdrażanie nowych pracowników

W wielu firmach administrator serwera to osobne stanowisko. Wymaga ono dużej wiedzy i obycia ze środowiskiem wirtualnym. Najlepszą nauką tej dziedziny jest praktyka. Oglądanie tutoriali może być oczywiście dobrym wstępem. Jednak w pewnym momencie należy spróbować swoich sił w obsłudze realnego serwera.

VPS będzie doskonałym narzędziem szkoleniowym. Można przyjąć na praktykę świeżo upieczonego technika informatyki lub magistra tejże. W ramach uczenia go stosowanych w firmie rozwiązań tanim, a przy tym skutecznym narzędziem będzie właśnie przestrzeń wirtualna. Daje ona duże możliwości konfiguracyjne. Oznacza to, że nawet na niewielkiej przestrzeni przyszły zarządca opanuje wszystko, czego się od niego wymaga. Potem nie będzie miał problemów w radzeniu sobie z prawdziwymi serwerami. Na innych rodzajach serwerów wiele rzeczy jest zautomatyzowanych, przez co młody adept hostingów może stracić wiele wartościowej wiedzy.

7. Serwery kopii zapasowych

Backup to kwestia o krytycznym znaczeniu. W razie awarii dane mogą zostać utracone. Należy jak najszybciej przywrócić je do stanu możliwie najbliższego awarii. Backup zazwyczaj przechowuje się na tym samym serwerze, co kopiowane dane. Nie jest to zła praktyka. Jednak czasem zdarzają się usterki tak poważne, że przepada także kopia zapasowa. Taka sytuacja to kryzys, którego należy za wszelką cenę uniknąć.

Dobrym rozwiązaniem jest sporządzenie kopii zapasowej we własnym zakresie i przechowywanie jej na innym serwerze. Będzie to ważne zwłaszcza dla osób prowadzących kilka internetowych biznesów naraz. Ich kopie zapasowe mogą zajmować dużo miejsca. Zatem przechowywanie ich na dysku twardym może być niemożliwe. Z kolei VPS bez problemu je pomieści. Jest to bardzo bezpieczne rozwiązanie, bo jednoczesna ekstremalna awaria dwóch niezależnych serwerów jest bardzo mało prawdopodobna.

Przeczytaj też: 8 technologii bezpiecznego hostingu stron, które warto znać

8. Skalowanie biznesu

Na początku działalności często wybiera się serwery współdzielone. Pierwsze kroki w biznesie są zazwyczaj skromne. Współdzielona przestrzeń w zupełności zadowoli sklep internetowy obsługujący dziesięć osób w tygodniu. Jednak prowadzenie firmy to często rozwój. Jeśli uda się go osiągnąć, serwer współdzielony może przestać wystarczać. Porównajmy serwer do mieszkania. Współdzielony to kawalerka. Wystarczy ona singlowi. Po czasie nasz bohater zakłada rodzinę. Musi się wyprowadzić do większego mieszkania.

Tak właśnie wygląda rozwój przedsiębiorstwa. Aby zapewnić sprawniejszą obsługę powiększonego sklepu, trzeba zapewnić mu lepszą przestrzeń. Jeśli serwis będzie notował kolejne triumfy, być może zajdzie konieczność jeszcze jednej „przeprowadzki”. Mianowicie u szczytu swych możliwości warto rozważyć migrację na serwer dedykowany.