Portal biznesowy – Wiadomości / Informacje / Porady
Technologie

Dlaczego do cięcia betonu lepiej zastosować technikę diamentową?

Dlaczego do cięcia betonu lepiej zastosować technikę diamentową?

Firma wykonująca cięcie betonu techniką diamentową wie, co robi. Metoda ta zapewnia bardzo precyzyjne i szybkie wykonanie prac, nawet przy obróbce najtwardszych materiałów, takich jak np. stal czy żelbet. Na czym polega technika diamentowa i jakie korzyści zapewnia?

W jakich pracach potrzebne jest cięcie betonu?

Beton to mieszanka wody, kruszywa i cementu, która po związaniu zmienia stan skupienia z lepkoplastycznego w stały. W celu uzyskania betonu o odpowiedniej wytrzymałości i odporności na czynniki zewnętrzne wykonuje się mieszankę o specjalnym składzie opracowanym na podstawie analiz laboratoryjnych. Dodatkowo przy wznoszeniu budynków, mostów, wiaduktów i innych budowli w mieszance zatapia się stalowe wkładki w postaci prętów i kształtowników. Wszystko to sprawia, że gotowy beton może być trudny w obróbce, zwłaszcza gdy chodzi o wielkogabarytowe elementy konstrukcyjne. Niemniej firma wykonująca cięcie betonu techniką diamentową podejmuje się różnych realizacji, w tym szczególnie takich jak:

  • wycinanie otworów w ścianach pod drzwi i okna;
  • wycinanie otworów przelotowych w ścianach i stropach pod instalacje (np. przewody elektryczne, kanały wentylacyjne, rury kanalizacyjne);
  • powiększanie istniejących otworów (np. okien, wjazdów garażowych);
  • wyburzenie ścian;
  • wycinanie słupów betonowych;
  • wycinanie schodów i otworów w ścianach/stropach pod klatki schodowe;
  • cięcie posadzek (np. dylatacyjne).

Na czym polega technika diamentowa?

Firma wykonująca cięcie betonu techniką diamentową używa pił wyposażonych w specjalne tarcze. Narzędzia te bazują na segmentach diamentowych, które składają się z syntetycznego diamentu i metalicznej osnowy. Diamentowy proszek i osnowa zostają wymieszane, a następnie poddane prasowaniu na zimno lub na gorąco, a czasami także spiekaniu. Dzięki odpowiednim właściwościom osnowy diament utrzymuje się w miejscu, a tarcza może ulegać samoostrzeniu (zużyte warstwy diamentu wypadają i odsłaniają się nowe). Cięcie betonu techniką diamentową może odbywać się na mokro lub na sucho.

Jakie są zalety stosowania techniki diamentowej?

Tarcze diamentowe zapewniają bardzo efektywną metodę obróbki, którą stosuje się przy cięciu najtwardszych materiałów takich jak beton konstrukcyjny i żelbet. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby firma wykonująca cięcie betonu techniką diamentową zajęła się również materiałami miękkimi, takimi jak cegła czy pustaki. Metoda ta jest bowiem bardzo uniwersalna, a do tego zapewnia szereg korzyści.

Zalety korzystania z techniki diamentowej przy cięciu betonu to przede wszystkim:

  • bardzo dokładne i gładko wykończone cięcia, niewymagające dalszej obróbki;
  • szybkie wykonanie prac (oszczędność czasu jest zauważalna zwłaszcza przy cięciu żelbetu);
  • brak lub znaczne ograniczenie kurzu i szkodliwego pyłu krzemionkowego (przy cięciu na mokro);
  • mniejszy hałas w porównaniu z innymi metodami obróbki betonu;
  • brak lub zredukowanie do minimum drgań, które mogłyby uszkodzić konstrukcję budynku;
  • dłuższa żywotność narzędzi tnących przy cięciu betonu na mokro;
  • większy komfort dla wykonawców prac i użytkowników budynku.

Cięcie betonu metodą na mokro i na sucho

Firma wykonująca cięcie betonu techniką diamentową może pracować na sucho lub na mokro. Na czym polega różnica? Otóż przy cięciu na sucho narzędzia są schładzane jedynie powietrzem, co przy długotrwałych pracach może doprowadzić do szybkiego zużycia tarcz i przegrzania urządzenia. Dlatego cięcie na sucho wykonuje się głównie przy drobnych pracach i niewielkich elementach. Przy bardziej skomplikowanych przedsięwzięciach operator musi robić częste przerwy w celu schłodzenia piły.

Można jednak uniknąć przestojów i zaoszczędzić czas, jeżeli operator zastosuje metodę na mokro. W tym przypadku urządzenie tnące wyposażone jest w system chłodzenia wodą, który umożliwia ciągłe schładzanie tarcz podczas pracy. Dzięki temu podczas cięcia wytwarza się znacznie mniej pyłu i kurzu, a realizacja zajmuje mniej czasu. Cięcie betonu na mokro wskazane jest zwłaszcza przy pracach wymagających długotrwałej obróbki materiału.