Portal biznesowy – Wiadomości / Informacje / Porady
Technologie

Dobry layout hali produkcyjnej – jak o to zadbać?

Odpowiednia organizacja pracy to połowa sukcesu. Dobrze zaprojektowany layout hali produkcyjnej może nam pomóc ograniczyć straty oraz zwiększyć możliwości produkcyjne zakładu. Dzięki niemu możemy uniknąć także zjawiska przerostu zatrudnienia. Wielu przedsiębiorców organizuje pracę w swojej firmie na bieżąco – bez wcześniejszych analiz i badań, przez co nie do końca wykorzystują posiadany potencjał. Jak zatem możemy zadbać o dobry layout produkcji?

Sięgnij po poradę specjalisty

Przede wszystkim warto skorzystać z usług firm, które specjalizują się w zakresie wdrażania nowych rozwiązań organizacyjnych. W przeciwnym wypadku będziemy zmuszeni do testowania nowych pomysłów na “żywym organizmie”, co może zaburzyć ciągłość produkcji oraz wprowadzić chaos w strukturze firmy. Profesjonalne przedsiębiorstwa doradcze dysponują szeregiem programów i technologii, które pozwalają dokonać szczegółowego audytu obiektu oraz zaproponować nowe rozwiązania. Proces projektowania layoutu hali produkcyjnej może być realizowany zarówno nowej hali produkcyjnej, jak i przy optymalizacji pracy w obecnej lokalizacji.

Technologie wykorzystywane przy projektowaniu layoutu

Projektowanie layoutu to niełatwa sztuka. Niezwykle przydatny jest projekt symulacji wykonany w technice 3D. W ten sposób możemy odwzorować halę i testować scenariusze i hipotezy optymalizacyjne. Dzięki niemu możemy uniknąć błędów i anomalii, które mogłyby mieć wpływ na jakość i tempo produkcji. Możemy skorzystać także z symulacji layoutu i przepływu, który pozwoli przetestować setki alternatywny rozwiązań i ustawień urządzeń na hali produkcyjnej. W ten sposób uzyskamy model, który będzie najbardziej optymalny dla naszej lokalizacji. Jego zastosowanie pomoże nam efektywniej wykorzystywać posiadane zasoby i powierzchnie produkcyjno-magazynową, a także będziemy mogli zoptymalizować transport wewnętrzny i wszelkie procesy zachodzące w strukturach naszej firmy.

Kolejnym narzędziem, na które warto zwrócić uwagę, jest Real Time Flow Analysis. Technologia ta skupia się na automatycznym pomiarze lokalizacji obiektów. Badanie to wykonuje się na aktualnie funkcjonujących liniach produkcyjnych. Pozwala ono na wyznaczenie wąskich gardeł w systemie, wskazanie nieużywanych powierzchni, monitorowanie cykli produkcyjnych, a nawet sprawdzenie czasu przebywania pracowników i urządzeń transportowych w danym miejscu, w określonym czasie. Całość przedstawiona jest za pomocą map ciepła i wykresów spaghetti. Badanie to jest bezcenne podczas opracowywania rozwiązań logistycznych, które wpływają na lepsze wykorzystanie zasobów ludzkich i transportowych.

Najważniejszym elementem przygotowywania nowego layoutu zakładu produkcyjnego jest jednak doświadczenie ekspertów. Nawet najlepsza technologia w rękach osób niekompetentnych jest całkowicie bezużyteczna. Z tego powodu do współpracy warto zaprosić firmę, która może pochwalić się dobrymi opiniami i renomą w branży – przykładem takiej firmy może być Luqam. Wówczas będziemy mieli pewność, że środki zainwestowane w nowy layout nie będą zmarnowane. Dobrze przeprowadzona reforma hali przyniesie nam wiele oszczędności – zwłaszcza w aspekcie długofalowym. Może się bowiem okazać, że przy wykorzystaniu aktualnie posiadanych środków możemy nie tylko obniżyć koszty codziennej działalności, ale także zwiększyć możliwości produkcji.