Portal biznesowy – Wiadomości / Informacje / Porady
Technologie

Drukarka 3D dla przemysłu – przyszłość na wyciągnięcie ręki

Jeszcze niedawno technologia druku trójwymiarowego rozpalała umysły młodych ludzi. Bardziej doświadczeni natomiast wskazywali na przełomowe zastosowania tego typu rozwiązań. Dziś temat nie jest już tak głośny, choć dostępne na rynku urządzenia nie tylko mogą spełnić te dawne oczekiwania, ale często pozwalają na znacznie więcej. Dlatego też nie warto skupiać się jedynie na nowych i popularnych technologiach, ale czasem wrócić też do tych zapomnianych, by sprawdzić, czy nie warto zaimplementować je do własnej firmy.

Czym jest technologia druku 3D?

Technologia przyrostowa, nazywana popularnie drukiem 3D, polega na spajaniu ze sobą kolejnych warstw materiału w ten sposób, by powstał przestrzenny element. Duża ogólność tej definicji wynika z różnorodności rozwiązań, stosowanych do wykonania detali. Zaczynając od pierwszej i najbardziej rozpowszechnionej metody FFF, wykorzystującej przetopiony filament z tworzywa sztucznego, a kończąc na nowoczesnych metodach laserowych, w których wykonuje się detale z proszku metalicznego. Często elementy wykonuje się również z żywicy fotopolimerowej.

Aktualnie wykorzystuje się kilkadziesiąt technik drukowania przestrzennego. Niektóre z nich są ogólnodostępne dla firm, a nawet użytkowników indywidualnych (szczególnie pod względem ceny), inne z kolei powstają w odpowiedzi na indywidualne potrzeby danej firmy, aby zoptymalizować koszty i charakterystykę drukowanych detali. Wiele technik zostaje rozwiniętych, dając początek nowym metodom, inne okazują się zbyt mało wydajne i w końcu ustępują bardziej efektywnym. Jednak wszystkie łączy ich szerokie zastosowanie.

Czy drukarka 3D znajdzie zastosowanie w Twojej firmie?

Może Ci się wydawać, że drukarki 3D wykorzystywane są jedynie w specjalistycznych laboratoriach, gdzie bada się skomplikowane prototypy. Jednak urządzenia te cieszą się dużą popularnością w wielu gałęziach gospodarki:

  • Modele komputerowe łatwo można edytować, a następnie przesłać je do wydruku. Otwiera to ogromne możliwości na indywidualizację wykonywanych detali – to klient może decydować, jak ma wyglądać gotowy produkt.
  • Inżynieria wsteczna jest również dziś znacznie łatwiejsza. Połamał się jakiś element? Wystarczy wykorzystać drukarkę 3D ze skanerem – odtworzy ona przedstawiony detal, a następnie wydrukuje jego kopię.
  • Ilość dostępnych materiałów sprawia, że druk przestrzenny można dziś spotkać w każdej dziedzinie. Od stomatologii, gdzie drukuje się implanty zębowe, a nawet całe sztuczne szczęki, przez medycynę odtwarzającą nawet tkanki miękkie, budownictwo korzystające z druku betonu i pianki, aż po przemysł, gdzie drukowanie metalowych elementów staje się powszechne.
  • Okazuje się, że detale o skomplikowanych kształtach taniej jest wydrukować, niż wdrażać linię produkcyjną.

Druk przestrzenny zyskuje coraz więcej zwolenników. Warto jednak dodać, że technologia ta wciąż się dynamicznie rozwija.

Czy przyszłość jest już dziś?

Czy warto zainwestować w omawianą dziś technologię? Już teraz przemysłowe drukarki 3D są konkurencyjne z innymi sposobami wytwarzania pod kątem kosztów. Czas produkcji jest natomiast znacznie krótszy. Nie wymagają również czasochłonnego przezbrajania przy przejściu z jednego wykonywanego detalu na inny. Być może, za kilka lub kilkanaście lat, drukarki 3D staną się podstawowym wyposażeniem większości firm produkcyjnych. Jednak już dziś warto szkolić personel i dostosowywać procesy w przedsiębiorstwie. Dlatego zachęcamy do odwiedzenia strony https://global3d.pl/pl, zapoznania się z pokazaną tam ofertą i podjęcia decyzji, czy przyszłość dla Twojej firmy zaczyna się już dziś. Nie prześpij okazji, by zyskać lepszą pozycję na rynku!