Portal biznesowy – Wiadomości / Informacje / Porady
Technologie

Ekologiczne wypełniacze do paczek – jak szybko przygotować ekologiczną i wyjątkową paczkę?

Ekologiczne wypełniacze do paczek

Wypełnienie paczek to dość istotny element. Zabezpiecza jej zawartość podczas transportu, amortyzując upadki. Może mieć różne kształty, rozmiary i może być wykonany z przeróżnych materiałów. Najpopularniejsze wypełniacze to folie bąbelkowe oraz tzw. chrupki. Na rynku pojawiły się jednak bardziej ekologiczne wypełniacze do paczek wykonane z makulatury lub papieru, który z łatwością można poddać recyklingowi. Sprawdź, jak przygotować ekologiczną paczkę!

Jakie są rodzaje ekologicznych wypełniaczy?

Ekologiczne wypełniacze do paczek to produkty wytworzone z surowców, które pochodzą z recyklingu lub można je poddać ponownej obróbce. Zwykle są to papierowe wiórki, papierowe wypełniacze z makulatury o gramaturze 70-85 g/m2, owijki o strukturze plastra miodu oraz nacinany papier w arkuszach. Na ryku dostępne są też innowacyjne wypełniacze wykonane z materiałów organicznych, np. z włókien roślinnych.

Dlaczego warto stosować ekologiczne wypełniacze do paczek? Przede wszystkim dlatego, że są biodegradowalne, a niektóre z nich mogą być kompostowane. Mogą równie skutecznie chronić produkty podczas transportu, co plastikowe poduszki czy folia bąbelkowa, zapewniając odpowiednią amortyzację i ochronę przed uszkodzeniami. Jednocześnie są bardziej przyjazne dla środowiska niż tradycyjne wypełniacze.

Ekologiczne wypełniacze do paczek

Jak przygotować ekologiczną paczkę w firmie?

Wybierz opakowanie z papieru lub tektury. Unikaj plastikowych opakowań jednorazowych oraz wypełnienia, które nie nadaje się do ponownego wykorzystania. Wybierz papierowe kulki, makulaturę, skrawki papieru lub ekologiczne wypełniacze do paczek, o których mowa wyżej. Minimalizuj ilość materiałów użytych do pakowania. Im mniej materiałów użyjesz, tym mniejszy będzie wpływ na środowisko, ale i niższe koszty dla przedsiębiorstwa.

Wprowadź praktyki ponownego wykorzystywania opakowań w firmie. Jeśli to możliwe, zachęcaj klientów do zwracania użytych opakowań przy dokonywaniu zwrotów. Będziesz mógł je wykorzystać jeszcze raz, a to oznacza, że zamiast 3 opakowań użyjesz tylko 1. Jeśli to możliwe, zorganizuj w swojej firmie system zbierania i sprawdzania opakowań w celu ich ewentualnego powtórnego użycia.

Stosuj także papierowe taśmy, naklejki, etykiety. Zamiast folii do owijania wybierz ekologiczny stretch odporny na przedarcia. Wykonany jest on w 75% z materiału pochodzącego z recyklingu. Jest biodegradowalny i nadaje się do ponownego użycia.

arkusz kosmetyki

Jak przygotować ekologiczną paczkę w domu?

Najlepiej z tego, co masz pod ręką. Możesz wykorzystać pudełko po butach, a w przypadku większych gabarytów po sprzęcie RTV czy AGD. Do środka najlepiej włożyć stare gazety lub pocięte koszulki. Dobrym pomysłem jest zbieranie papierowych wypełniaczy do dużego worka i wykorzystywanie ich ponowne do wysyłki. Taką paczkę możesz dodatkowo ozdobić, np. skrawkami materiału, kolorowym sznurkiem itp.

Możesz też ograniczyć zużycie papieru, wybierając firmę kurierską, która nie wymaga drukowania etykiety na przesyłkę. Wystarczy mieć odpowiednią aplikację ułatwiającą zarządzanie wysyłką. W takiej aplikacji przypiszesz numer paczki do numeru skrytki, a odbierający ją kurier zeskanuje kod i umieści paczkę odbiorcy, korzystając z tego samego systemu.