Portal biznesowy – Wiadomości / Informacje / Porady
Technologie

Falownik do fotowoltaiki – wszystko to, o czym jeszcze nie wiesz

baterie foto

Czy falownik wyłącza się w nocy? Dlaczego falownik się wyłącza? Jak wygląda budowa i żywotność falownika? Te pytania często frapują nowych posiadaczy instalacji fotowoltaicznej i nie ma się co dziwić. Oto odpowiedzi.

Czy falownik wyłącza się w nocy?

Tak, to całkowicie normalne, że falownik wyłącza się w nocy, działa on bowiem, gdy zamienia energię w prąd stały. Dzieje się to w dzień, gdy panele PV pracują. Praca falownika w nocy wiązałaby się z niepotrzebnym zużyciem energii elektrycznej.

Dlaczego falownik się wyłącza w dzień?

Jeżeli zdarza się to rzadko, to zapewne przyczyną jest awaria sieci elektrycznej. Zadaniem falownika w takim przypadku jest właśnie automatyczne wyłączenie instalacji. W ten sposób dba o bezpieczeństwo Twoje i pozostałych domowników, a także serwisantów, którzy naprawiają awarię.

Jeżeli z kolei falownik wyłącza się dość często, to za prawdopodobną przyczynę podejrzewać należy nieodpowiednią wentylację pomieszczenia, w którym został zamontowany. Każdy falownik do fotowoltaiki ma bowiem z góry określone normy temperatury, w których może bezpiecznie pracować.

Czy żywotność falownika do fotowoltaiki to tylko 5 lat?

Gwarancja na falownik, którą dają producenci ma zazwyczaj 5 lub 10 lat. To stąd wzięło się domniemywanie, że żywotność falownika do fotowoltaiki jest tak krótka. Podobnie jednak jak z innymi urządzeniami elektrycznymi (np. pralką czy lodówką), falowniki działają sprawnie również po wygaśnięciu oficjalnej gwarancji. Szacuje się, że średnia żywotność falownika do fotowoltaiki to 15-20 lat.

Czy budowa falownika jest skomplikowana?

I tak i nie. Falownik do fotowoltaiki od Otovo składa się z kilku elementów: bloku wejściowego, układu pośredniego oraz bloku wyjściowego, a także systemu monitorującego dane i pozwalającego na sterowanie. Pierwsze trzy komponenty falownika odpowiadają za to, aby prąd zmienny wygenerowany przez panele fotowoltaiczne stał się bezpiecznym w użytkowaniu prądem stałym.