Portal biznesowy – Wiadomości / Informacje / Porady
Technologie

Instalacje fotowoltaiczne – kto może wykorzystać atuty odnawialnych źródeł energii?

Instalacje fotowoltaiczne

Inwestycja w odnawialne źródła energii to doskonały sposób, aby ograniczyć koszty eksploatacji budynków. Mowa tu nie tylko o domach jedno- i wielorodzinnych, ale także o osiedlach mieszkaniowych. Innowacyjne systemy OZE to także fotowoltaika dla wspólnot, które chcą zredukować koszty związane, np. z elektrycznym ogrzewaniem budynków.

Nowoczesne systemy przetwarzające promienie słoneczne w energię elektryczną przyczyniają się przede wszystkim do uniezależnienia budynku od publicznej sieci energetycznej. Ciekawym rozwiązaniem jest fotowoltaika dla wspólnot mieszkaniowych. To inwestycja, gdzie do 50% kosztów można pokryć z dofinansowania od państwa.

Fotowoltaika dla wspólnot mieszkaniowych – jak to działa?

Nowoczesne systemy fotowoltaiki do wykorzystania przez wspólnoty mieszkaniowe są dobrym źródłem praktycznie darmowej energii elektrycznej. Pozyskany prąd w wyniku przetwarzania ciepła z promieni słonecznych można wykorzystać do:

  • oświetlenia klatek schodowych, garaży i przejść pomiędzy budynkami na osiedlu,
  • zasilania windy, wentylacji oraz klimatyzacji,
  • ogrzewania budynku, szczególnie jeśli nieruchomość została wyposażona
    w nowoczesną pompę ciepła.

Ogólnie rzecz biorąc po zainwestowaniu w fotowoltaikę, wspólnota mieszkaniowa może zredukować koszty eksploatacji budynku do minimum. To dobre rozwiązanie, chociażby ze względu na stopniowo rosnące ceny za prąd.

Nowelizacja ustawy o OZE z 2022 roku przewiduje wprowadzenie definicji prosumenta zbiorowego. To oznacza, że fotowoltaika dla wspólnot mieszkaniowych jest jak najbardziej dostępna i może przyczynić się do obniżenia czynszu dla wszystkich mieszkańców osiedla.

Dofinansowanie na fotowoltaikę dla wspólnoty mieszkaniowej – co to za program?

Rząd po nowelizacji ustawy o OZE w 2022 roku umożliwił rozliczanie się wspólnot mieszkaniowych zgodnie z zasadami net-billingu. To oznacza, że wspólnoty mieszkaniowe mogą zamontować panele fotowoltaiczne na dachach, balkonach i innych miejscach, gdzie możliwa jest wydajna praca modułów.

Program wsparcia związany z instalacją fotowoltaiki dla wspólnoty mieszkaniowej obejmuje nawet do 50% wartości instalacji. Co więcej, rząd pokryje też kosztów związanych z modernizacją instalacji odnawialnego źródła energii, aby zwiększyć jej moc.

Rozliczenia prosumentów zbiorowych a fotowoltaika dla wspólnot

Zasady rozliczenia prosumentów związane z net-billingiem obejmują też klientów zbiorowych. Taki system rozliczeń polega na tym, że nadwyżki energii produkowanej przez fotowoltaikę są odsyłane do sieci i wyceniane zgodnie ze wskaźnikami na Towarowej Giełdzie Energii.

Kwota pozyskana w ramach przekazanej energii to depozyt konsumencki. Taki fundusz stanowią środki, które zostaną w przyszłości wykorzystane do obniżenia rachunków za zużycie energii elektrycznej z publicznej sieci.

Dotyczy to okresów, kiedy system fotowoltaiki nie generuje prądu lub wytwarza go zbyt mało, aby pokryć zapotrzebowanie energetyczne osiedla.