Według danych ARE na koniec stycznia 2022 roku, łączna moc zainstalowanej fotowoltaiki w Polsce przekroczyła 12 GW. To naprawdę imponujący wynik. Dla rynku i rządzących powinien być przede wszystkim dowodem na dynamiczny rozwój tej technologii w kraju oraz jej potencjał dla krajowej gospodarki.
Powodów, dla których warto zdecydować się na montaż paneli fotowoltaicznych jest wiele. Najważniejsze są jednak dwa aspekty – ekonomiczny i ekologiczny. Fotowoltaika jest przyjaznym dla środowiska źródłem energii. Nie emituje szkodliwych substancji i przyczynia się do redukcji emisji CO2, co w dobie kryzysu klimatycznego ma ogromne znaczenie. Nie bez znaczenia jest znaczne obniżenie kosztów instalacji fotowoltaicznej w ostatnich latach, co czyni ją inwestycją atrakcyjną z ekonomicznego punktu widzenia. Rządowe programy czynią ją zresztą jeszcze bardziej opłacalną. Warto więc przyjrzeć się tej technologii z bliska. W nowym artykule wyjaśniamy, jak działa domowa instalacja fotowoltaiczna i co każdy inwestor powinien o niej widzieć.
Jak działa instalacja fotowoltaiczna i jaką ją wykorzystać?
Zacznijmy od najważniejszej kwestii – omówienia sposobu działania domowej instalacji fotowoltaicznej. Składa się ona z:
- paneli fotowoltaicznych wykorzystujących efekt fotowoltaiczny. Polega on na przekształcaniu energii świetlnej na energię elektryczną z wykorzystaniem półprzewodników. Fotony padające na panele wzbudzają elektrony, które generują prąd stały;
- inwertera przekształcającego prąd stały na prąd zmienny. Ten drugi może być wykorzystany w gospodarstwie domowym lub oddany do sieci elektroenergetycznej. W instalacjach z zastosowaniem magazynu energii możliwe jest ponadto zmagazynowanie nadmiaru energii w celu późniejszego wykorzystania;
- systemu montażowego.
Zakres potencjalnych zastosowań domowej fotowoltaiki jest naprawdę szeroki. Można wykorzystać do zasilania domowych urządzeń elektrycznych i systemu ogrzewania (np. pompy ciepła), przygotowania ciepłej wody użytkowej, a także do ładowania pojazdów elektrycznych. Dzięki temu można zmniejszyć zależność od sieci elektroenergetycznej, zredukować swój ślad węglowy i obniżyć rachunki za energię elektryczną.
Montaż instalacji fotowoltaicznej – formalności
Jeśli chodzi o formalności związane z montażem domowej fotowoltaiki, pierwszym krokiem jest zgłoszenie instalacji do zakładu energetycznego dpowiedzialnego za połączenie z siecią elektroenergetyczną. Następnie inwestor powinien uzyskać odpowiednie pozwolenia i zgody: decyzję o warunkach zabudowy lub decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach. W przypadku instalacji prosumenckich podłączonych do sieci, konieczne jest również zawarcie umowy z zakładem energetycznym. W tym dokumencie obie strony ustalają warunki techniczne i zasady rozliczania dostarczonej do sieci energii.
By uzyskać dofinansowanie, prosument może skorzystać z programu Mój Prąd. W tym celu powinien złożyć odpowiedni wniosek do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW). Po spełnieniu tych formalności można przystąpić do zakupu osprzętu, a następnie montażu instalacji fotowoltaicznej. Nie zapominajmy, że powinien on być wykonany przez odpowiednio wykwalifikowany zespół specjalistów.
Jak dobrać odpowiednią moc instalacji fotowoltaicznej?
Aby dobrać odpowiednią moc instalacji fotowoltaicznej, należy wziąć pod uwagę kilka czynników. Kluczowe znaczenie ma średnie zapotrzebowanie na energię w gospodarstwie domowym z poprzednich lat lub, w przypadku nowych budynków, jego prognozowana wartość. Wydajność instalacji powinna być dostosowana do tego zapotrzebowania – wówczas wyprodukowana energia pokryje duży procent zużycia. Należy również uwzględnić dostępną powierzchnię na montaż paneli fotowoltaicznych oraz kąt nachylenia i ekspozycję powierzchni montażowej na promieniowanie słoneczne wynikającą z warunków terenowych oraz średniego nasłonecznienia dla danego regionu.
Zainstalowanie odpowiedniej mocy instalacji fotowoltaicznej może przynieść wiele korzyści zarówno dla środowiska, jak i dla właściciela. Wybór odpowiednich parametrów technicznych powinien być oparty na dokładnej analizie zapotrzebowania na energię oraz lokalnych uwarunkowaniach. Dzięki temu montaż paneli okaże się opłacalną inwestycją, a związane z nią koszty zwrócą się nawet przed upływem dekady.