Chociaż dla większości Polaków będzie to bardzo odległa koncepcja, to w nowoczesnym budownictwie istotną rolę odgrywają usługi firm budujących tak zwane tymczasowe mosty, Wszystko po to, by usprawnić rozwój infrastruktury w miastach bez zbędnych przestojów i obwodnic.
Nowoczesne procesy, jakimi obecnie charakteryzuje się budowa mostów, są wyłącznie rozwinięciem matematycznej i fizycznej wiedzy pokoleń poprzednich. Podbudowa teoretyczna, którą poznaliśmy wieki temu, została obecnie usprawniona w celu podniesienia wytrzymałości konstrukcji i szybkości montażu. Dziś tymczasowe mosty nie są stawiane od zera, a jedynie pojawiają się na miejscu w formie łatwo montowanych i rozbieralnych modułów.
Gdzie wykorzystuje się tymczasowe mosty?
Oprócz użytkowego inkorporowania tych konstrukcji w infrastrukturę miejską, z mostów tymczasowych korzysta się także na wypadek konieczności nagłego działania. Właściwie to jeszcze przed Bitwą pod Grunwaldem polscy rycerze posłużyli się modułowym mostem pontonowym, by szybciej zdobyć pozycję na froncie wojny z Krzyżakami.
Dziś modułowe mosty również wykorzystywane są przez wojsko, ale już nie tylko w działaniach czysto związanych z wojną. Dla przykładu, konstrukcje tego typu przywożone są na miejsca katastrof, gdzie służą do ewakuowania ludzi znajdujących się w niebezpieczeństwie — na przykład podczas powodzi.
Usprawnione procesy budowania konstrukcji tymczasowych
Dziś nie musimy już jednak posługiwać się drewnem, żeby wznieść tymczasowe mosty. Zamiast tego, by uzyskać większą wytrzymałość materiału, w budowie korzysta się z lekkiej, lecz wytrzymałej stali i syntetycznych składników. W ostatnich dekadach stan wiedzy materiałoznawców rozwinął się niesamowicie, dzięki czemu cały proces budowy jest zwyczajnie wydajniejszy.
Wydajniejszy stał się też montaż, bo obecnie nie jest już konieczne zaczynanie od zera na miejscu docelowym. Inżynierowie mają zazwyczaj dokładne plany na długo, zanim montaż w ogóle będzie miał miejsce. Dzięki temu możliwe jest przystosowanie prefabrykowanych dużych modułów, które są zwyczajnie zwożone na miejsce. Takie ogromne elementy składa się potem ze sobą jak klocki, oszczędzając czas i wysiłki, które potrzebne byłyby do konstruowania całości od nowa.
To również wydajny sposób na pozbywanie się tymczasowych konstrukcji, które można rozebrać w czasie o wiele krótszym niż trwa ich montaż. Ich uniwersalność sprawia też, że nawet z drobnymi modyfikacjami możliwe jest ponowne wykorzystywanie niektórych elementów, lub wręcz nawet wielokrotny montaż tego samego mostu czy kładki (szczególnie przydatne do celów ratowniczych).
Gdzie jeszcze się ich używa?
Mostów tymczasowych lub kładek używa się bardzo powszechnie w budownictwie, gdyż to one stawiane są jako tymczasowe zastępstwa dla remontowanej lub wyburzanej infrastruktury. Zupełne zrezygnowanie z niektórych kanałów transportowych mogłoby wręcz sparaliżować ruch w mieście lub przynajmniej bardzo go utrudnić. Żeby uniknąć korków i przestojów, montuje się właśnie takie rozwiązania, które usprawniają przepływ ludzi i towarów.