Portal biznesowy – Wiadomości / Informacje / Porady
Technologie

Jak voiceboty zmieniają obsługę klienta w bankowości. Bezpieczeństwo i efektywność

voiceboty

Od lat obserwujemy jak bankowość ewoluuje w kierunku coraz większej automatyzacji i digitalizacji. Logiczną kontynuacją tego procesu jest zmiana sposobu obsługi klienta. W centrum tej transformacji znajdują się voiceboty, czyli inteligentni asystenci głosowi, którzy coraz skuteczniej prowadzą naturalne rozmowy z klientami. Przyjrzyjmy się temu, co czeka bankowość w najbliższych latach pod kątem obsługi klienta — ze szczególnym uwzględnieniem kwestii bezpieczeństwa i efektywności, które w sektorze finansów są szczególnie ważne.

Efektywność voicebotów w obsłudze klienta w bankowości

Voiceboty dla bankowości od Apifonica, działające 24/7, są w stanie obsłużyć nawet 5000 połączeń na minutę, co znacząco zwiększa efektywność operacyjną banków — a ta efektywność jest współcześnie naprawdę istotna. Na co przekłada się to w praktyce?

Przede wszystkim szybkość reakcji obsługi zapytań klientów. Co więcej, klienci mogą za pośrednictwem voicebota złożyć wnioski o nowe produkty bankowe (mowa tutaj o kartach kredytowych, kredytach gotówkowych czy chociażby otwarciu nowego konta lub subkonta). Voicebot zbierze wszystkie niezbędne dane i automatycznie przekaże je do systemu bankowego.

Docenianą opcją jest też np. miękka windykacja – voiceboty dzwonią do klientów z przypomnieniami o nadchodzących płatnościach lub opóźnieniach w spłatach. Wszystko odbywa się nienachalnie i naturalnie. Podobnie w przypadku spersonalizowanych ofert, z którymi mogą zwracać się do klientów boty. Dzięki integracji z systemami CRM voicebot analizuje dane klienta i proponuje dopasowane oferty.

Bezpieczeństwo danych a bankowe voiceboty

No dobrze, ale co z bezpieczeństwem? Przecież voiceboty muszą działać zgodnie z najwyższymi standardami ochrony danych osobowych i finansowych. Do dobrych praktyk należą:

  1. Potwierdzanie tożsamości – klient może być proszony o odpowiedzi na pytania weryfikacyjne dotyczące jego konta lub inne dane osobowe. Coraz częściej stosuje się także biometrię głosową (to metoda, która umożliwia identyfikację klienta na podstawie unikalnych cech jego głosu).
  2. Szyfrowanie danych – zarówno dane przechowywane w systemach bankowych, jak i te przesyłane podczas rozmów, są chronione przed nieuprawnionym dostępem.
  3. Zgodność z przepisami RODO – dane klientów są przechowywane i przetwarzane zgodnie z przepisami, a dostęp do nich mają jedynie upoważnione osoby. To podstawa!
  4. Automatyzacja raportowania i aktualizacji systemów – voiceboty po zakończeniu rozmowy automatycznie aktualizują system CRM oraz wysyłają potwierdzenia operacji w formie wiadomości SMS lub e-mail. 

Jak widzisz, voiceboty oszczędzają sporo czasu pracowników banków (ale i samych klientów), a do tego istotnie redukują koszty operacyjne.