Portal biznesowy – Wiadomości / Informacje / Porady
Technologie

Jak wybrać odpowiednią pompę ciepła?

pompa ciepła

Decydując się na zakup i instalacje pompy ciepła w znacznym stopniu można zmniejszyć rachunki za ogrzewanie. To ochrona domu przed skokiem cen za węgiel i gaz. Na rynku dostępnych jest kilka różnych rodzajów pomp ciepła, każda dopasowana do innej nieruchomości. Różnią się także konstrukcją, która może zdyskwalifikować daną pompę ciepła z możliwości montażu. Jak wybrać odpowiednią do swoich potrzeb pompę ciepła?

Pompy ciepła – podstawowe rodzaje

Podstawowym kryterium klasyfikacji pomp ciepła jest sposób pozyskiwania energii wykorzystywanej do ogrzania domu. Pompy gruntowe oraz powietrzne znacznie się od siebie różnią. Powietrzne pompy ciepła składają się z kilku obiegów, które umożliwiają pobranie powietrza z zewnątrz, a następnie odebranie z niego energii cieplnej i przeniesienie jej do obiegu grzewczego w domu. Z kolei gruntowa pompa ciepła pobiera ciepło z otoczenia (czyli z gruntu) na skutek naturalnego kierunku zmian temperatury. Dzięki temu jest bardziej wydajna, ale też droższa w instalacji. Oprócz tego można zamontować także pompy hybrydowe, które zintegrowane są z innymi źródłami ciepła. Najrzadziej spotyka się pompy wodne, które wymagają dostępu do zbiornika wodnego.

Konstrukcja typu monoblok lub split

Zasada działania obu typów pomp jest taka sama, choć znacznie różnią się budową. Pompa ciepła typu monoblok to jedno zintegrowane urządzenie, które mieści w sobie wszystkie podzespoły. Zabudowa sprawia, że takie modele pracują o wiele ciszej. Jednak ten typ pompy nadaje się jedynie do połączenia z centralnym ogrzewaniem. Inaczej ma się sprawa z pracą pompy typu split. Do jej sprawnego działania niezbędna jest skorelowana praca dwóch odrębnych urządzeń. Jeden element znajdujący się na zewnątrz budynku składa się z wentylatora, sprężarki i parownika. W środku budynku montujemy jednostkę wyposażoną w skraplacz i automatykę sterującą. Cały układ połączony jest ze sobą za pomocą rurek z gazem chłodniczym. Jest to rozwiązanie tańsze w zakupie, choć instalacja to spory wydatek.

Pompy ciepła Galmet – łatwy w montażu sprzęt typu monoblok

Pompa ciepła Galmet 10 KW umożliwia bezproblemowe grzanie wody użytkowej dla 4-5 osobowej rodziny. Taką moc posiada między innymi pompa ciepła Galmet Prima Monoblok 8GT 1F R32 G200. Wszystkie modele pomp ciepła Prima łączą w sobie 3 funkcje – ogrzewanie i chłodzenie budynku oraz grzanie wody użytkowej. To nie tylko niskie koszty eksploatacji, ale też prosty montaż i załączenie jednego urządzenia. Marka Galmet daje gwarancję nawet na 5 lat – w tym 36 miesięcy gwarantowanej szczelności kotła. Możesz liczyć na bezawaryjną pracę do temperatury -25°C na zewnątrz.

Pompy ciepła o mniejszej mocy – gdzie zda egzamin?

Pompa ciepła Galmet 8 KW sprawdzi się w przypadku małych mieszkań oraz małego zużycia energii. Jeśli rzadko korzystasz z pełnej mocy ogrzewania lub hektolitrów ciepłej wody, wybierz model PRIMA Monoblok 6GT 1F R32 G200. Modulowana moc grzewcza pozwoli Ci ustawić optymalne parametry pracy. Dwa tryby pracy cichej sprawią, że zapomnisz o urządzeniu. Nagrzejesz nim wodę, zagrzejesz lub ochłodzisz mieszkanie, bez dużego zużycia mocy.

Maksymalnie wydajna pompa ciepła

Duży metraż lub większe zużycie wody wymaga instalacji pompy ciepła, która sprosta każdemu wyzwaniu. Pompa ciepła Galmet 12 KW posiada kocioł z podajnikiem paliwa, wyposażony w automatyczne sterowanie. Model PRIMA Monoblok 10GT 1F R32 G200 dysponuje dużym zasobnikiem paliwa oraz regulatorem pogodowym dołączonym w standardzie. Korpus urządzenia ze stali kotłowej wytrzyma duże obciążenia i zwiększenie mocy.

Pompa ciepła Galmet – opinie

Szybki montaż i gorąca woda na życzenie przemawiają na korzyść firmy Galmet – pompa ciepła powietrze woda zapewnia stabilne źródło ogrzewania dla domu. Kupujący cenią je również z powodu kompaktowej budowy. Doświadczony monter bez kłopotu znajdzie idealne, nierzucające się w oczy miejsce do podłączenia urządzenia wewnątrz budynku. Prosty sterownik sprawia, że po odpowiednim przyuczeniu pompę cyrkulacyjną mogą obsługiwać nawet dzieci. Oszczędność kosztów ogrzewania zapewnia wysoka klasa energetyczna, na którą trzeba zwrócić uwagę przed zakupem. Duży zakres funkcji, w tym sterowanie pompą cyrkulacyjną, dodatkową grzałką elektryczną oraz obiegami grzewczymi, robi wrażenie na każdym miłośniku podporządkowywania sobie nowoczesnych technologii.

Pompy ciepła renomowanego producenta

Pompy ciepła Galmet to z pewnością lider na rynku. Powietrzne pompy ciepła pozwalają użytkownikom dokładnie zaprogramować proces ogrzewania domu i wody użytkowej, dostosowując go swobodnie do swoich potrzeb. Zrezygnuj z uciążliwego dla domowego budżetu ogrzewania gazem czy węglem. Pompa ciepła Galmet uwolni Cię od wysiłku i wydatków. Możliwość wykorzystania naturalnych atutów naszej działki, to jest dostępu do odwiertów, zbiorników wodnych lub po prostu powietrza, to najbardziej ekologiczne i ekonomiczne rozwiązanie. Jednorazowa instalacja to duży wydatek, który warto jednak potraktować jako inwestycję z perpektywą szybkiego zwrotu.