Portal biznesowy – Wiadomości / Informacje / Porady
Technologie

Jak zoptymalizować koszty na platformie Azure?

Platforma Azure zapewnia wysoce skalowalne zasoby. Użytkownicy mogą wdrażać szeroką gamę aplikacji oraz przechowywać niezliczenie wiele danych. Jednak koszty wynikające z korzystania usług firmy Microsoft mogą być naprawdę wysokie. Przygotowaliśmy kilka porad, jak zarządzać wydatkami na chmurę.

Optymalizacja kosztów Azure – praktyczne wskazówki

Zarządzanie kosztami Azure to kwestia, która dotyczy nie tylko młodych startupów, ale także prężnie rozwijające się przedsiębiorstwa. Nasz artykuł zawiera przydatne wskazówki dotyczące optymalizacji wydatków związanych z rozwiązaniami chmurowymi od Microsoftu.

Wybór konfiguracji i regionu

Na platformie Microsoft Azure można skonfigurować moc obliczeniową maszyn wirtualnych działających na serwerach z systemami Linux i Windows. Platforma Azure zapewnia również dedykowane hosty, co gwarantuje Twojej organizacji większą pojemność, bezpieczeństwo i kontrolę nad zasobami w chmurze. Ponieważ ceny komputerów różnią się w zależności od typu serwera, możesz wdrożyć najtańszy serwer, który spełni Twoje bieżące potrzeby i skalować jego zasoby w miarę rozwoju firmy.

Koszty Azure będa różnić się również w zależności od regionu – aplikacja hostowana w jednej lokalizacji może kosztować mniej niż ta hostowana w innym miejscu na świecie. Wynika to z ewentualnego zapotrzebowania na dodatkowe węzły i konieczności replikacji zasobów.

Migracja z maszyny wirtualnej na elastyczną bazę danych

Zamiast wdrażać serwer SQL w chmurze platformy Azure, możesz skorzystać z usługi bazy danych Elastic Azure SQL (Structure Query Language). Elastyczne pule mogą obsługiwać wiele baz danych za pośrednictwem współdzielonych zasobów, co zapewnia wydajność potrzebną startupom przy jednoczesnym obniżeniu kosztów.

Elastyczne bazy danych mają wstępnie skonfigurowaną pojemność i są generalnie tańsze niż bazy danych skonfigurowane na maszynach wirtualnych. Bazy danych Azure SQL Elastic nadają się do przechowywania informacji pochodzących z niektórych aplikacji.

Usuwanie przestarzałym migawek

Migawki to kopie ustawień maszyn wirtualnych, które nie mają uprawnień do zapisu. Każda migawka będzie miała reguły określające jej żywotność. Jeśli migawka istnieje dłużej niż określony czas, staje się przestarzałym obrazem dysku, ale platforma Azure wlicza w koszty zarówno aktywne, jak i bezczynne migawki. Możesz filtrować według „migawek”, aby wyświetlić wszystkie obrazy w swojej infrastrukturze na pulpicie nawigacyjnym platformy. Wybierz przestarzałe migawki i potwierdź ich usunięcie – to skuteczny sposób na optymalizację kosztów.

Dedykowane rozwiązania od Existo – zarządzaj kosztami Azure

Jeśli jesteś zainteresowany migracją do chmury, ale nie chcesz przesłać, zapoznaj się z ofertą firmy Existo, która dostarczy kompleksowe rozwiązania chmurowe dla Twojej firmy: https://existo.pl/microsoft-azure/.

Dzięki zaimplementowaniu funkcji API platforma Azure jest kompatybilna ze wszystkimi systemami i językami programowania. Dzięki temu nie musisz tworzyć od podstaw nowej platformy firmowej i narażać się na dodatkowe koszty związane z migracją do chmury.