Portal biznesowy – Wiadomości / Informacje / Porady
Technologie

Jaki papier wybrać? Poznaj właściwości i parametry papieru ważne w druku

Jaki papier wybrać

Chcesz wydrukować zdjęcia, ulotki lub wizytówki? Poznaj właściwości papierów i sprawdź, jak dobór papieru wpłynie na jakość wydruku. Jaki papier wybrać do stworzenia reklamy typu roll-up? Jakie są rodzaje papierów poligraficznych?

Papiery poligraficzne do różnych technik druku

Papiery drukarskie, czyli właśnie papiery poligraficzne, są materiałami, na których powstaje nadruk. Rodzaj wybranego papieru będzie weryfikował jakość powstałego nadruku, dlatego warto poznać podstawowe rozróżnienie papierów. Klasyfikacja obejmuje zagadnienia związane z grubością, gładkością czy podatnością na wybrane techniki drukarskie.

Podstawowy podział wyróżnia kilka kategorii: papiery powlekane, offsetowe, samokopiujące, kartony, czy papiery ozdobne. Zależnie od przeznaczenia produktu końcowego, dobór odpowiedniego podłoża wpłynie na trwałość, jakość oraz efektowność wydruku.

Papiery poligraficzne powlekane to szeroka grupa podłoża drukowego, która obejmuje np. najchętniej wykorzystywany papier kredowy. Powłoka uszlachetniająca papier nadaje mu właściwości, które wpływają na jego teksturę i ostateczny wygląd gotowego wydruku. Możesz wybierać spośród powłok błyszczących, matowych lub półmatowych. Takie uszlachetnienie nadaje ciekawy wymiar wydrukowi i stosowane jest najczęściej przy tworzeniu wizytówek czy katalogów produktowych.

Papier offset – co to takiego?

Papier offset to niepowlekany materiał, który ze względu na brak uszlachetnienia jest bardziej podatny na uszkodzenia mechaniczne. Do jego zalet należy przede wszystkim fakt, że doskonale eksponuje kolory, ponieważ tusz dobrze w niego wsiąka, a także charakterystyczna chropowata struktura czy matowe wykończenie. Jeśli zatem poszukujesz papieru do druku książki czy dokumentów, to właśnie ten rodzaj papieru poligraficznego będzie dla Ciebie odpowiedni.

Papier do druku – na co zwracać uwagę?

Jeśli nie wiesz, jaki papier do druku będzie najlepszy do Twojego projektu, poznanie właściwości i cech charakterystycznych papierów może pomóc Ci w podjęciu decyzji. Do podstawowych parametrów papieru poligraficznego, od których zależy nie tylko cena, ale i jakość produktu końcowego, należy gramatura. Do ulotek najczęściej stosuje się papier o niskiej gramaturze, czyli cienki.

Grubszy papier, o gramaturze ok. 250 g wybiera się do drukowania wizytówek, które są sztywne i bardziej odporne na uszkodzenia. Kolejną cechą papieru jest jego wybarwienie. Bielony papier lepiej eksponuje kolorowy tusz. Warto zwrócić też uwagę na stopień przezroczystości papieru. Zwykle wyższa gramatura eliminuje problemy z prześwitywaniem druku na drugą stronę.

Wybierając papier do swojego wydruku możesz poradzić się ekspertów, także w przypadku zamówień online. Chcąc zyskać na czasie, możesz sam podjąć decyzję dotyczącą wyboru papieru. Drukarnia igepa.pl oferuje druk na każdym rodzaju papieru poligraficznego – z powodzeniem znajdziesz tam materiał o odpowiednich walorach estetycznych.