Portal biznesowy – Wiadomości / Informacje / Porady
Technologie

Jakie krzesło biurowe wybrać?

Jakie krzesła biurowe będą najlepsze do domu, a jakie do miejsca pracy? Ich rodzajów nie brakuje, tak samo jak ciekawych propozycji modeli. Wybór odpowiedniego może być jednak dość trudny i mocno zależy od indywidualnych potrzeb. Na co należy zwracać uwagę podczas dokonywania wyboru?

Krzesło biurowe: jakie wybrać, aby dobrze się pracowało?

Wybierając krzesła biurowe, należy na samym początku zastanowić się nad tym, do czego ma nam służyć, a co ważniejsze: ile czasu będzie się na nim spędzać. Oczywiście, im dłuższy będzie czas pracy, tym lepszej jakości powinien być mebel. To bardzo ważne: od tego, jakie krzesła biurowe użytkujemy, może zależeć nasz stan zdrowia i samopoczucie. Nie ma nic gorszego, niż bolące plecy po całym dniu pracy!

Niezależnie od tego, przez ile godzin dziennie krzesło będzie używane, powinno posiadać obrotową podstawę, ułatwiającą przyjęcie odpowiedniej pozycji. Ważna jest też regulowana wysokość siedziska, bo to od niej będzie zależało, czy korzystanie z fotela będzie wygodne i komfortowe. Istotne jest także stabilne podparcie lędźwi.

Jakie krzesła biurowe będą idealne?

Aby sprawdzić, jak sprawuje się dane krzesło, najlepiej jest na nim po prostu usiąść. Dzięki temu da się najłatwiej sprawdzić, czy dany model pasuje do sylwetki. Jeśli jednak jest to niemożliwe (np. w wyniku zakupów internetowych), istnieje kilka wskazówek, które mogą pomóc wybrać idealne krzesło na odległość.

Przede wszystkim osoby o masywnej sylwetce i wysokim wzroście powinny wybrać krzesło z szerokim siedziskiem. Idealny może okazać się fotel gabinetowy. Osoby niższe i szczuplejsze z kolei powinny lepiej czuć się w siedziskach węższych i bardziej dopasowanych. Należy też wziąć pod uwagę, ile miejsca można poświęcić danemu krzesłu. Istnieją różne rodzaje foteli biurowych, a te szczególnie duże mogą nie pasować do niewielkich biurek. Sklep internetowy zwykle podaje, jakie są dokładne wymiary, zawsze należy brać pod uwagę około 2 cm różnicy w wysokości czy szerokości.

Rodzaje foteli biurowych

Fotele biurowe możemy podzielić na kilka różnych kategorii. Kubełkowe to najczęściej dość “designerskie” krzesła z niskim oparciem i płytkim siedzeniem, które zwykle nie nadają się jednak do dłuższej pracy. Ergonomiczne to te dostosowane do wygodnego siedzenia. Można uznać, że ich podrodzajem są fotele gamingowe, zaprojektowane tak, by dobrze wyglądały i zapewniały komfort na długie godziny siedzenia przy komputerze. Zwykle są też dość wygodne, ale często najlepiej sprawdzają się w warunkach prywatnych. Istnieją też fotele „aktywne”, które wymuszają aktywną postawę. Można tu wliczyć taboreciki aktywujące kręgosłup albo piłki do siedzenia.

Jakie krzesła biurowe mają urozmaicenia?

Poza podstawowymi funkcjami fotele biurowe mogą posiadać bardzo liczne urozmaicenia, o których warto wiedzieć, nim dokona się ostatecznego wyboru. Niektóre z krzeseł posiadają odchylane oparcia, które mogą być szczególnie wygodne, gdy przy biurku spędza się nieco więcej czasu. Dzięki temu można skutecznie zmniejszyć bóle kręgosłupa, dopasowując siedzisko pod swoje własne potrzeby. Można także wybrać takie krzesła, które mają blokadę siedziska i oparcia w jednej pozycji, dzięki czemu fotel będzie stabilniejszy.

Przy wyborze krzesła dobrze też jest zwrócić uwagę na sposób regulacji wysokości. Fotel powinien zmieniać płynnie swoją wysokość oraz mieć udźwig odpowiedni do korzystającej z niej osoby. Dzięki temu uda się przynajmniej po części uniknąć potrzeb serwisowania. Najlepsze krzesła biurowe posiadają także inne możliwości, np. regulowanie głębokości siedziska czy funkcja ochraniająca przed uderzeniem odchylanego oparcia w plecy.

Krzesło biurowe – jakie wybrać, aby było wygodne?

Niestety te naprawdę dobrej jakości krzesła biurowe są dość drogie. Może to być koszt nawet kilku tysięcy złotych. Jeśli jednak będzie używane codziennie jako miejsce pracy, warto w nie trochę zainwestować. Od tego może w końcu zależeć zdrowie, a na nim nie warto oszczędzać. Jeśli nie chcemy jeszcze wymieniać swojego obecnego fotela, można pokusić się o jego naprawę – w internecie z łatwością znajdziemy części zamienne do foteli biurowych, pasujące do większości modeli dostępnych na rynku.

Powiązane artykuły

Jakie powinny być dobrej jakości krzesła biurowe?

teoriabiznesu.pl