Recykling metali obejmuje co roku coraz większą masę odpadów. Rośnie też liczba podmiotów, które angażują się w przetwarzanie metali. Dzieje się tak, ponieważ nieustannie wzrasta popyt na wysokiej jakości surowce wtórne, które mogą konkurować z surowcami pierwotnymi i stawać się częścią produktów przyjaznych środowisku. Jakie korzyści zapewnia recykling metali i które metale nadają się do przetworzenia?
Czemu służy recykling metali?
Recykling metali jest przede wszystkim sprawdzoną drogą pozyskiwania dobrych jakościowo surowców z odpadów. Odzysk metali ze złomu pozwala jednocześnie zdobywać te surowce w sposób mniej obciążający dla środowiska przyrodniczego, a często również bardziej ekonomiczny. Prowadzony przy zastosowaniu nowoczesnych metod i technologii recykling metalu jest wyjątkowo skuteczną formą ochrony przyrody oraz dobrze działającą metodą oszczędzania złóż naturalnych. Przetwarzanie metali pozwala produkować nowe dobra przy mniejszym nakładzie energii i zdecydowanie mniejszej emisji zanieczyszczeń. Według szacunków Stena Recycling recykling 1 tony żelaza ogranicza emisję dwutlenku węgla do atmosfery o ponad 1 tonę, a za sprawą użycia aluminium z odzysku oszczędzamy nawet 95% energii w porównaniu z produkcją aluminium z rudy. Firma Stena Recycling to lider w branży recyklingu odpadów, który prowadzi ponad 160 zakładów recyklingu w siedmiu krajach, w tym również w Polsce, i każdego roku przetwarza kilka milionów ton złomu ze wszystkich gałęzi przemysłu.
Jak przebiega recykling metali?
Jak przebiega profesjonalny recykling metali, można się zorientować, poznając praktyki stosowane przez wspomnianą firmę Stena Recycling. Stena Recycling organizuje odbiór złomu na terenie Polski od firm z różnych branż, niezależnie od miejsca ich działania. Recykling metali (https://www.stenarecycling.com/pl/nasze-uslugi/recykling-materialow/metale/) jest w jej zakładach prowadzony w sposób maksymalnie przyjazny środowisku, bezpieczny i efektywny. Dzięki nowatorskim procesom Stena Recycling jest w stanie odzyskać z odpadów maksimum materiałów do wykorzystania w nowych produktach i zwiększyć wartość odbieranych odpadów. Pierwszym krokiem recyklingu metalu jest jego zbiórka i sortowanie u źródła, następnie złom jest transportowany do zakładów przetwarzania metali (z najwyższą dbałością o kwestie środowiskowe) i już na terenie oddziału: kontrolowany, sortowany, rozdrabniany oraz przetwarzany przy użyciu zaawansowanych technologii w celu spełnienia wymagań jakościowych i sprzedażowych. Na koniec, po kolejnych testach jakościowych, odzyskane metale przekazywane są do hut i odlewni w całej Europie, by stać się częścią nowych, ekologicznych produktów.
Które metale można przetwarzać na drodze recyklingu?
Odzysk metali dzięki postępowi nauki i techniki może obejmować dziś nawet złożone odpady. Coraz większe ilości złomu mogą też być przetwarzane w krótszym czasie. Recykling metali możliwy jest zarówno w przypadku złomu metalowego, jak i złomu metali nieżelaznych, a nawet szlachetnych. Powszechnie do recyklingu trafiają dziś przede wszystkim: żelazo, stal, miedź czy aluminium. Zaawansowane technologicznie zakłady recyklingu metali odzyskują bez trudu również z odpadów metalowych, odpadów elektronicznych czy złomowanych pojazdów: cynk, cynę, ołów, mosiądz, brąz, magnez, metale szlachetne oraz metale ziem rzadkich.